کشتار در غزه

منبع توییتر یا ایکس


صدها کشته در بیمارستان بر اثر اصابت راکت. اسرائیل حمله هوایی را رد می کند. بمباران ادامه دارد
نوشته اینا سمبدنر

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

جنگ تبلیغاتی به اوج جدیدی رسیده است: پس از حمله موشکی ویرانگر روز سه شنبه شب به بیمارستان اهلی عربی متعلق به کلیسای آنگلیکان در غزه، طرف اسرائیلی همه تلاش خود را می کند تا مسئولیت احتمالی را از خود سلب کند. از دیدگاه حماس بنیادگرای اسلامی که در نوار غزه که توسط اسرائیل کاملاً محاصره شده و تحت بمباران مداوم قرار دارد، این یک حمله هوایی دیگر اسرائیل است.

طبق گفته وزارت بهداشت غزه، تا زمان انتشار این خبر، ۴۷۱ کشته ثبت شده است. در مجموع، از ۷ اکتبر، ۳۴۷۸ فلسطینی بر اثر حملات هوایی اسرائیل کشته شده اند. سازمان جهانی بهداشت حمله به بیمارستان را “بی سابقه از نظر وسعت” توصیف کرد.

اسرائیل از یک موشک هدایت نشده از سوی شبه نظامیان “جهاد اسلامی” فلسطینی سخن می گوید. سخنگوی ارتش، دانیل هاگاری، در ابتدا به گفته تایمز اسرائیل بلافاصله پس از اولین گزارش ها با احتیاط بیشتری واکنش نشان داد و اعلام کرد که “گزارش هایی مبنی بر احتمال حمله هوایی اسرائیل” هنوز “در حال بررسی” است. او هنوز نمی دانست که آیا این یک حمله اسرائیلی بوده است. “حملات هوایی زیادی وجود دارد، موشک های زیادی ناکام شده اند و گزارش های زیادی از طرف حماس وجود دارد که جعلی هستند”، هاگاری گفت و افزود که “هواپیمای جنگی اسرائیل بیمارستان ها را هدف قرار نمی دهد”.

با این حال، آنها مورد اصابت قرار می گیرند. به گزارش پلتفرم Reliefweb روز دوشنبه، از زمان آغاز عملیات نظامی فلسطینی به رهبری حماس علیه اسرائیل در غزه، حداقل ۱۵ مرکز درمانی به شدت آسیب دیده و ۲۸ کارمند بهداشت کشته شده اند. سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه از ۱۱۵ حمله به مراکز درمانی خبر داد. عملیات نظامی فلسطینی که با شلیک روزانه موشک به شهرهایی مانند تل آویو، اشدود و سدروت ادامه دارد، طبق گفته اسرائیل جان ۱۴۰۰ نفر را گرفته است.
روز چهارشنبه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که هیچ آسیب ساختاری به ساختمان‌های اطراف بیمارستان وارد نشده و هیچ ترک خوردگی وجود نداشته است که نشان دهد این حادثه ناشی از یک حمله هوایی بوده است. ارتش تصاویر پهپادی را منتشر کرد که این موضوع را تأیید می‌کرد و اعلام کرد که در یازده روز گذشته حدود ۴۵۰ راکت از غزه شلیک شده است که در خود آن منطقه فرود آمده است.

با این حال، در کنار شدت انفجار که در ویدیوهای منتشر شده کاملاً قابل مشاهده است، ادعای اسرائیلی بودن این حمله از سوی نزدیکان بنیامین نتانیاهو نیز منتشر شد. هانانیا نفتالی Hananya Naftali – که خود را یک «اینفلوئنسر» برجسته و یکی از اعضای تیم دیجیتال نخست وزیر راستگرا نتانیاهو معرفی می‌کند – در ساعت ۲۱:۲۳ نوشت:


«خبر فوری: نیروی هوایی اسرائیل یک پایگاه تروریستی حماس را در یک بیمارستان در غزه هدف قرار داد. (…) دردناک است که حماس راکت‌ها را از بیمارستان‌ها، مساجد و مدارس شلیک می‌کند و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»


توییت هانانیا نفتالی در مورد حمله اسرائیل به بیمارستان در غزه که بعدا حذف شد
حضور نتانیاهو و همسرش در عروسی رفیق و همکارش هانانیا نفتالی منبع توییتر یا ایکس


این پست توسط او حذف شد و ساعت ۲۳:۵۸ توضیح داد: «امروز یک گزارش را در @reuters درباره بمب‌گذاری بیمارستان در غزه به اشتراک گذاشتم که در آن به اشتباه گفته شده بود اسراییل بیمارستان را هدف قرار داده است. من این اطلاعات را به اشتباه در یک پست حذف شده به اشتراک گذاشتم … از این اشتباه عذرخواهی می‌کنم.»

خبرگزاری فلسطینی وفا اعلام کرد که در روز چهارشنبه ۵۵ نفر دیگر بر اثر حملات اسرائیلی جان خود را از دست دادند.