نظر پوتین درباره حمله به بیمارستان در غزهپوتین در مورد حمله به بیمارستان غزه: «این درگیری باید هر چه سریعتر پایان یابد»

ترجمه مجله هفته

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در روز چهارشنبه، در مورد درگیری جاری در خاورمیانه اظهار نظر کرد. رئیس جمهور روسیه از مذاکرات حمایت کرد و بر این باور است که یک دولت فلسطین مستقل می تواند صلح پایدار در منطقه را به ارمغان بیاورد.

پس از دیدار خود با شی جین پینگ، ولادیمیر پوتین در روز چهارشنبه در پکن یک کنفرانس خبری برگزار کرد و در آن به وضعیت خاورمیانه پرداخت. رئیس جمهور روسیه در میان دیگر موارد، در مورد حمله مرگبار به یک بیمارستان در غزه که ظاهراً صدها نفر را کشته است، اظهار نظر کرد. پوتین این حمله را تراژدی و فاجعه خواند.

«من شدیدا معتقدم که این یک سیگنال خواهد بود که این درگیری باید هر چه سریعتر پایان یابد. به هر حال، باید این موضوع را به گونه ای به جلو ببری که امکان شروع هر گونه تماس و گفتگویی وجود داشته باشد.»

پوتین به تلفن های اخیر خود با روسای جمهور ایران، سوریه، مصر، تشکیلات خودگردان فلسطین و نخست وزیر اسرائیل اشاره کرد. وی گفت که از این گفتگوها این برداشت را داشته است که هیچ کس در خاورمیانه نمی خواهد اوضاع تشدید شود. مهم است که تقریباً هیچ کس این درگیری را به یک جنگ تمام عیار تبدیل نکند. رئیس جمهور روسیه تماس های خود را مهم و به موقع توصیف کرد. با این حال، پوتین جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

پوتین همچنین ابراز امیدواری کرد که بحران کنونی در خاورمیانه به ایجاد یک دولت فلسطین منجر شود. مسکو همیشه از یک دولت فلسطین مستقل و حاکمیت با پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت کرده است. اما از سال 1948 در مورد آن صحبت شده است.

«من نمی دانم که آیا این بحران به حل این وظیفه کمک خواهد کرد. اگر چنین بود، درست بود، زیرا این امر شرایطی را برای صلح احتمالی آینده در یک چشم انداز تاریخی طولانی ایجاد می کند.»

پوتین در عین حال خاطرنشان کرد که در این راستا باید مسائل سیاسی اساسی در مورد سرنوشت مردم فلسطین حل شود، نه اینکه فقط به آنها کمک های اقتصادی فوری داده شود، همانطور که دولت ایالات متحده تلاش کرده است. بحران کنونی نشان داده است که این کار موثر نیست.

در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد یک دولت فلسطین اصلاً امکان پذیر است، زیرا در حال حاضر در واقع دو فلسطین ضد هم و دشمن وجود دارد، رئیس جمهور کرملین گفت که این یک اغراق در مسئله است. اگرچه اختلافاتی هم در جامعه فلسطینی وجود دارد، اما وی معتقد است که کرانه باختری و نوار غزه با یکدیگر دشمن نیستند. واکنش های رئیس جمهور تشکیلات خودگردان فلسطین، محمود عباس، تنها مدرکی بر این موضوع است. با این حال، فلسطینیان باید برای وحدت خود تلاش کنند. اما این کار و وظیفه خود آنهاست و روسیه نمی تواند رهبری این فرآیند را بر عهده بگیرد.