ناتو در حال تمرین برای کشتار هسته ای استرزمایش “ظهر ثابت قدم”: پیمان جنگ مانورهای سالانه را برای “مشارکت هسته ای” در اروپا آغاز می کند.
نیروی هوایی آلمان در آن شرکت می کند

نوشته آرنولد شولتسل

جنگ‌ها و بحران‌ها تشدید می‌شوند؟ که چی، مهم نیست! ناتو در روز دوشنبه، بدون توجه به این موضوع، تمرین سالانه خود در ماه اکتبر را با نام «ظهر پایدار» آغاز کرد که در آن پرتاب بمب‌های هسته‌ای تمرین می‌شود. طبق اعلام ناتو، تا روز پنجشنبه هفته آینده، تا ۶۰ هواپیما در این تمرین شرکت خواهند کرد. این هواپیماها شامل جنگنده‌های مدرن، احتمالاً از نوع F-35 آمریکا، هواپیماهای گشت و شناسایی، هواپیماهای سوخت‌رسان و بمب‌افکن‌های دوربرد از نوع B-52 هستند. محل تمرین امسال به ویژه حریم هوایی ایتالیا، کرواسی و دریای مدیترانه است و ۱۳ عضو از ۳۱ عضو ناتو، از جمله آلمان، در آن شرکت خواهند کرد.

تا سال ۲۰۱۹، ناتو اطلاعاتی در مورد این مانور منتشر نمی‌کرد، اما در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار اطلاعات رسمی در مورد آن منتشر کرد. دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ، به دروغ ادعا کرد که این تمرین «علیه هیچ کشوری نیست». آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان، نیز کمتر ملاحظه‌کاری داشت و در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ در مصاحبه با رادیو آلمان روسیه را با جنگ هسته‌ای تهدید کرد. پس از پرسش در مورد برنامه‌ریزی جدید عملیاتی، وی گفت: «ما باید به روسیه به وضوح بگوییم که ما در نهایت – و این نیز دکترین بازدارندگی است – آماده استفاده از چنین ابزارهایی نیز هستیم.» این «ایده اصلی ناتو» است و «با رفتار فعلی روسیه سازگار شده است». اکنون استولتنبرگ در مورد تمرین سال ۲۰۲۳ محدودیت‌های خود را کنار گذاشت و گفت که جنگ روسیه علیه اوکراین یادآور نقش مهم سلاح‌های هسته‌ای در بازدارندگی است. «ظهر پایدار» به تضمین «اعتبار، کارایی و امنیت بازدارندگی هسته‌ای» کمک خواهد کرد.
کمی مه آلوده کردن هم بکار میاید. بنابراین، ناتو اکنون ادعا می کند که رزمایش «ظهر پایدار» واکنشی به جنگ تهاجمی روسیه نیست و هیچ سلاح آماده نیز در آن به کار نمی رود. این تمرین یک اقدام آموزشی معمولی است که حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر از مرزهای روسیه برگزار می شود. با این حال، جزئیات سناریوی تمرین مخفی ماند. به گفته کارشناسان نظامی، طبق گزارش دوشنبه خبرگزاری آلمان، آنها در این رزمایش تمرین می کنند که چگونه بمب های هسته ای ایالات متحده که در اروپای غربی ذخیره شده اند، به طور ایمن از انبارها زیرزمینی به هواپیماها منتقل می شوند و زیر جنگنده ها نصب می شوند. پروازهای تمرینی ظاهراً بدون بمب انجام می شود.

اصطلاح “مشارکت هسته ای ناتو” پیش بینی می کند که بمب های هسته ای ایالات متحده مستقر در اروپا در جنگ توسط هواپیماهای کشورهای عضو نیز پرتاب می شوند. بوندس‌ور اخیراً در تمرینات «ظهر استوار» با جت‌های «تورنادو» از جمله موارد دیگر شرکت کرد. طبق گزارش رسانه ها، ایالات متحده آمریکا بمب های هسته ای جدید B61-62 را که در سال ۲۰۱۲ ساخته شده اند، از دسامبر ۲۰۲۲ مستقر کرده است. در اصطلاح ناتو، ما از «مدرنیزاسیون» صحبت می کنیم. این سلاح نه تنها می تواند به عنوان یک بمب سقوط آزاد بالستیک مانند سلاح های قبلی خود استفاده شود، بلکه قابل هدایت است و دقت بیشتری را تضمین می کند. دقت هدف گیری باید حدود ۳۰ متر باشد. صدور گواهینامه جنگنده های جدید F-35 آمریکا برای بمب های جدید تا ژانویه ۲۰۲۴ آموزش داده می شود و باید زودتر از موعد مقرر تکمیل شود. مقالات کارشناسان نظامی غربی اعلام می کنند که F-35A به علاوه بمب های هسته ای جدید B61-62 قادر به غلبه بر پدافند هوایی مدرن روسیه و راه اندازی یک جنگ هسته ای “محدود” هستند.