فلسطین از جهان خواست تا “نسل کشی” را متوقف کند.ترجمه مجله هفته

مقامات فلسطینی از کشورهای جهان خواسته اند که برای جلوگیری از “نسل کشی عمدی” اسرائیل علیه مردم خود مداخله کنند، پس از آنکه صدها نفر در جریان بمباران یک بیمارستان در غزه کشته شدند.

حسین الشیخ، مشاور ارشد رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین محمود عباس، روز سه شنبه در شبکه های اجتماعی نوشت: “کشتار بیمارستان نه عقلانی است و نه اخلاقی و انسان ها نباید آنرا تحمل کنند و آنچه در اینجا اتفاق می افتد نسل کشی است.”

او ادامه داد: “ما از جامعه بین المللی می خواهیم فوراً برای متوقف کردن این کشتار مداخله کند. سکوت و سوگیری دیگر قابل قبول نیست.”

بیمارستان الاهلی که توسط مسیحیان اداره می شود، روز سه شنبه ظاهراً توسط یک حمله موشکی ویران شد که بر اساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین، نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته شدند. این بمباران در بحبوحه حملات هوایی مداوم اسرائیل به غزه انجام شد و مقامات فلسطینی اسرائیل را مسئول حمله به این مرکز دانستند.

مقامات اسرائیلی یک موشک شلیک شده توسط گروه جهاد اسلامی را مسئول انفجار دانستند. با این حال، مشاوری از نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در X (سابقاً توییتر) گفت که نیروهای اسرائیلی یک “پایگاه تروریستی حماس” را که در بیمارستان پنهان شده بود، هدف قرار داده اند، قبل از اینکه این توییت را اندکی بعد حذف کند و به روزرسانی دیگری را منتشر کند که حماس را متهم می کند.

می العمر، وزیر بهداشت فلسطین، روز سه شنبه در بیانیه ای در شبکه های اجتماعی گفت: “عواقب این کشتار توصیف ناپذیر است. اشغالگر همه هنجارهای بشردوستانه، منشور ها و قوانین را نقض کرده و بیماران و شهروندانی را کشته است که در همه جا در غزه از حملات هوایی آنها در امان بودند.”

در یک درخواست به “کشورهای جهان” و سازمان ملل، العمر خواستار کمک کسی شد تا “مردمان ما را از این نسل کشی عمدی نجات دهد.”

جنگنده های اسرائیلی بیش از یک هفته پیش به عنوان انتقام از حمله حماس به اسرائیل که بر اساس گفته ارتش اسرائیل حداقل ۱۳۰۰ اسرائیلی کشته، ۴۵۰۰ نفر زخمی و بیش از ۱۵۰ نفر توسط گروه شبه نظامی به گروگان گرفته شدند، به حملات هوایی به غزه آغاز کردند. در همان بازه زمانی، بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین، در حملات هوایی اسرائیل ۳۳۰۰ نفر کشته و ۱۳۰۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

بیمارستان الاهلی در شهر غزه در شمال این کریدور فلسطینی قرار داشت. مقامات اسرائیلی هفته گذشته تخلیه این شهر را دستور دادند و هشدار دادند که هر کس از نقل مکان به جنوب خودداری کند، در برابر حملات هوایی ایمن نخواهد بود. سازمان بهداشت جهانی این دستور را “حکم اعدام برای بیماران و مجروحان” دانست که نمی توانستند بیمارستان های این شهر را ترک کنند.

این حمله هوایی در سراسر جهان اسلام مورد محکومیت شدید قرار گرفت و در چندین کشور باعث اعتراضات و ناآرامی شد. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از اسرائیل حمایت کرد و روز چهارشنبه به نتانیاهو گفت: “این کار تیم دیگر بود، نه شما.” ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، این بمباران را یک “فاجعه” انسانی و “علامتی دانست که این درگیری باید هر چه سریعتر پایان یابد.”