دولت کلمبیا سفیر اسرائیل را پس فرستاد.ترجمه مجله هفته

دولت آمریکا لاتین خواستار بازگشت خروج اسرائیل شد.

پس از سخنان تند رئیس جمهور این کشور آمریکای لاتین، دیپلمات ارشد بوگوتا گفت: سفیر اسرائیل باید «عذرخواهی کند و برود».
وزیر امور خارجه کلمبیا، آلوارو لیوا، روز دوشنبه گفت که سفیر اسرائیل در بوگوتا، گالی داگان، باید «عذرخواهی کند و کشور ما را ترک کند» پس از اینکه او موضع رئیس جمهور کلمبیا، گوستاوو پترو، در مورد درگیری بین ارتش اسرائیل و حماس در نوار غزه را مورد انتقاد قرار داد. وزیر خاطرنشان کرد که سفیر اخراج نمی شود، اما به داگان توصیه کرد که احترام رئیس جمهور کلمبیا را همانطور که در روابط دیپلماتیک مقرر شده است، رعایت کند.

روز یکشنبه، داگان در پاسخ به انتشار پترو در X (که قبلاً توییتر بود)، که در آن کلمبیایی ادعا کرد که گروه شبه نظامی فلسطینی حماس یک اختراع موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل است، نوشت که “این درست است”. او افزود: “من می خواهم اطلاعات اضافی از سرویس های اطلاعاتی ما را که از بهترین ها در جهان هستند به شما بگویم: خردمندان صهیونیستی قبیله خلیج را تأسیس کردند. هنوز هم یهودیان با بینی های بزرگ و عقابی وجود دارند که نیروهای دفاعی گایتانیستی کلمبیا را فرماندهی می کنند.”

نزاع دیپلماتیک تلخ بین دو کشور یک روز پس از ۷ اکتبر آغاز شد، زمانی که گروه مسلح فلسطینی حماس از نوار غزه یک حمله غافلگیرانه به اهداف غیرنظامی و نظامی در اسرائیل همسایه انجام داد و ده ها گروگان گرفت. اسرائیل در پاسخ با حملات هوایی تلافی جویانه به این منطقه واکنش نشان داد.

پترو در ایکس نوشت که او از اوایل سال های جوانی درگیری غزه را مطالعه کرده است و می داند که مردم فلسطین “ظلم عظیم” را متحمل شده اند. رئیس جمهور آمریکای جنوبی خاطرنشان کرد که «نئو نازی ها» اکنون می خواهند با «نابودی مردم فلسطین، آزادی و فرهنگ» داشته باشند.

در ۹ اکتبر، اسرائیل یک محاصره «کامل» نوار غزه را اعلام کرد که شامل ممنوعیت مواد غذایی، برق و سوخت است. وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که کشورش با «انسان های حیوانی» می جنگد.

رئیس جمهور کلمبیا پاسخ داد: «این چیزی است که نازی ها در مورد یهودیان گفته اند» و خاطرنشان کرد که «جامعه های دموکراتیک نمی توانند اجازه دهند نازیسم دوباره در سیاست بین الملل تثبیت شود» و اینکه گفتمان نفرت «هولوکاست» را به همراه خواهد داشت.

نزاع بین کلمبیا و اسرائیل روز یکشنبه زمانی تشدید شد که اسرائیل اظهارات پترو را به طور علنی محکوم کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفت: «اظهارات پترو «نفرت یهودیت را تحریک می کند، به نمایندگان دولت اسرائیل آسیب می رساند و امنیت جامعه یهودی در کلمبیا را تهدید می کند».

سفیر کلمبیا در اسرائیل، مارگاریتا منجارز، رسما به وزارت خارجه احضار شد.که در جریان آن به او اطلاع داده شد که همکاری دفاعی بین دو کشور متوقف خواهد شد. اسرائیل یکی از بزرگترین تامین کنندگان سلاح های بوگوتا در مبارزه با کارتل های مواد مخدر و گروه های شورشی است.

بعداً همان روز، پترو در پاسخ به تصمیم اسرائیل مبنی بر توقف صادرات امنیتی به کلمبیا، با انتشار مطلبی در X گفت: «اگر مجبور شویم روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع کنیم، این کار را خواهیم کرد». او همچنین از آمریکای لاتین خواست که با کشورش «همبستگی» نشان دهد.

حمله غیرمنتظره موشکی و زمینی از نوار غزه منجر به درگیری های چند روزه شد که اسرائیل با حملات هوایی تلافی جویانه به منطقه فلسطینی واکنش نشان داد و سوگند یاد کرد که حماس را نابود کند. مقامات اسرائیلی تعداد کشته ها را حدود ۱۴۰۰ نفر اعلام کرده اند، در حالی که وزارت بهداشت فلسطین از بیش از ۲۸۰۰ کشته در غزه خبر می دهد.