چرا این همه اطلاعات نادرست ضد فلسطینی از هند می آید؟

الجزیره

ترجمه مجله هفتهدر بحبوحه جنگ بین اسرائیل و غزه، حساب‌های راست‌گرای هندی در صدر انتشار دهندگان اصلی اخبار جعلی ضد فلسطینی هستند.
این کلیشه می گوید که اولین قربانی جنگ حقیقت است.

در زمینه اشغال فلسطین توسط اسرائیل، اطلاعات نادرست اغلب با رگه ای از ضد فلسطینی و اسلام هراسی همراه است که با گسترش آن در رسانه های اجتماعی، به ویژه تحت رهبری ایلان ماسک در X، که قبلاً توییتر نامیده می شد، تقویت می شود.
با این حال، یک عنصر جالب از اطلاعات نادرست که از زمان حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر سیل رسانه‌های اجتماعی را فراگرفته است، این است که بیشتر آن توسط حساب‌های راست‌گرای مستقر در هند تولید یا منتشر شده است.

برخی از این داستان های جعلی شامل ربودن یک نوزاد یهودی توسط حماس و سر بریدن یک پسر بچه در پشت کامیون است. حساب‌های Blue Check این دروغ‌ها مانند ویروسی همه‌گیر را وارد شبکه های اجتماعی کرده‌اند. یک توییت بسیار محبوب که توسط هزاران نفر به اشتراک گذاشته شد حتی ادعا کرد که حمله حماس یک عملیات روانی توسط ایالات متحده بوده است.
BOOM، یکی از معتبرترین سرویس‌های راستی‌آزمایی هند، چندین کاربر تایید شده هندی X را در خط مقدم کمپین اطلاعات نادرست کشف کرده است.

بر اساس گزارش BOOM، این «دروغ‌بافان» – تأثیرگذارانی که به طور معمول اطلاعات نادرست را به اشتراک می‌گذاشتند – «بیشتر ارجاعات منفی به فلسطین داشتند یا از اسرائیل حمایت کردند».
آنها تمامی تلاش خود را منعطف به این کرده‌اند که فلسطینیان را اساساً وحشی نشان دهند.

در یک مورد، حساب کاربری شروع به پخش ویدیویی کرد که مدعی بود نشان می‌داد ده‌ها دختر جوان توسط یک مبارز «فلسطینی» به عنوان برده جنسی نگهداری می‌شوند. با این حال، این ویدئو احتمالا مربوط به یک سفر مدرسه به اورشلیم است. نسبتاً بی کیفیت است، اما اگر دقت کنید می توانید ببینید که دخترها با خوشحالی در حال چت کردن و استفاده از تلفن های خود هستند.

با وجود این، این ویدیو هزاران بازتوییت دریافت کرد و حداقل ۶ میلیون بازدید داشت. تجزیه و تحلیل حساب‌هایی که این ویدیو را به اشتراک گذاشتند نشان داد که بیشتر آنها در هند مستقر هستند.

حتی در کانال تلگرامی Angry Saffron، یک کانال اطلاعاتی منبع باز یا OSINT که ظاهراً خارج از هند فعالیت می کند، به اشتراک گذاشته شد. این نشان‌دهنده کار اطلاعاتی شلخته یا اطلاعات نادرست با هدف سوءاستفاده از اعتباری است که ممکن است برچسب معتبر “OSINT” را داشته باشد.

در یک مورد دیگر، ویدئویی منتشر شد که به دروغ ادعا می کرد حماس یک نوزاد یهودی را ربوده است. این ویدئو تنها در یک پست بیش از یک میلیون بار مشاهده شد. هفت توئیت از 10 توییت برتر به اشتراک گذاشته شده با ویدیوی گمراه کننده، نمایه هایی بودند که در هند یا با پرچم هند در بیو آنها بودند.

این هفت توییت به تنهایی بیش از 3 میلیون بازدید در X داشت. با این حال، این ویدیو مربوط به سپتامبر بود و ربطی به آدم ربایی یا حتی غزه نداشت.

اسلام هراسی، هند و رسانه های اجتماعی

بسیاری از حساب‌های کاربری که این ویدئوهای دروغین را منتشر می‌کنند، بیشتر وقت خود را صرف ارسال نظرات ضد مسلمانان در X می‌کنند.
اکانتی به نام آقای سینها که ویدئوی جعلی سر بریدن یک پسر توسط حماس را به اشتراک گذاشته بود، هشتگ #IslamIsTheProblem را در همان پست گنجانده است.

حساب دیگری که ویدئوی گمراه‌کننده‌ای از ربودن برده‌های جنسی توسط فلسطینی‌ها را به اشتراک گذاشته بود، قبلاً نوشته بود: «تنها تفاوت این است که وقتی دختران مسلمان به هندوئیسم گرویدند، همیشه با خوشی زندگی می‌کنند. اما وقتی دختران هندو به اسلام گرویدند، در یک چمدان یا یخچال قرار می‌گیرند.»

برخی دیگر نفرت خود از فلسطین را آشکارتر نشان داده اند. یک حساب هندی که ادعا می کند متعلق به یک سرباز بازنشسته هندی است می گوید: “اسرائیل باید فلسطین را از روی زمین محو کند.”

بر کسی پوشیده نیست که هند با اسلام هراسی مشکل دارد که از زمان روی کار آمدن نخست وزیر نارندرا مودی و حزب او بهاراتیا جاناتا (BJP) وضعیت با سرعتی نجومی و غیر انسانی بدتر شده است.

گزارش شورای اسلامی ویکتوریا مستقر در استرالیا نشان می دهد که اکثر توئیت های اسلام هراسانه را می توان در هند ردیابی کرد.

وضعیت اسفبار فلسطینیان اسلام هراسان را مانند پروانه به آتش کشیده است که در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده است. بخشی از این نفرت آنلاین را می توان به سلول موسوم به BJP IT نسبت داد که شعله های نفرت را شعله ورتر کرده است.

در کتاب «من یک ربات هستم»، سواتی چاتورودی به ارتش آنلاین حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد. به گفته سادهاوی کسلا، یکی از مصاحبه‌شوندگان چاتورودی، «حزب BJP از شبکه‌ای از داوطلبان استفاده می‌کند که از سوی واحد رسانه‌های اجتماعی و دو سازمان وابسته به آن دستور می‌گیرند تا صدای منتقدان را مهندسی کنند.»

کسلا گفت که او پس از خسته شدن از موج مداوم «زن‌ستیزی، اسلام‌هراسی و نفرت» که مجبور بود منتشر کند، «واحد IT» را ترک کرد.

طوفان کامل: ماسک، BJP و #GazaUnderAttack

واحد IT حزب BJP ممکن است مشکل اسلام‌هراسی داشته باشد، اما مشکل اطلاعات نادرست نیز دارد، و این اکنون در درگیری غزه به ظهور رسیده است.

پراتیک سینها، بنیانگذار و سردبیر وب‌سایت غیرانتفاعی هندی AltNews برای بررسی واقعیت، در توییتر نوشت: «اکنون که هند بازیگران اطلاعات نادرست خود را به رسانه‌های اصلی هند و شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از اسرائیل صادر می‌کند، امیدوارم جهان بفهمد که چگونه راست هندی هند را به پایتخت اطلاعات نادرست جهان تبدیل کرده است.»
تصاحب X توسط ایلان ماسک و تصمیم او برای کاهش تلاش‌ها برای مقابله با دروغ‌هایی که در این پلتفرم منتشر می‌شود، ممکن است یک پیش‌زمینه ایجاد کرده باشد که می‌تواند بر نحوه مقابله سایر غول‌های فناوری با محتوای مضر تأثیر بگذارد. به‌ویژه، شرکت‌هایی مانند Meta و YouTube به نظر می‌رسد که تعهدات موجود خود را برای مقابله با سخنان نفرت‌انگیز، اطلاعات نادرست و سایر محتوای مضر در پلتفرم‌های خود مورد بازنگری قرار می‌دهند.

اخیراً، اتحادیه اروپا حتی به ماسک هشدار داده است، پس از اینکه موج اطلاعات نادرست در X پس از حمله حماس به اسرائیل افزایش یافت.

حمایت غرب از اسرائیل، بی‌تفاوتی مجدد Big Tech نسبت به تعدیل محتوا و دامنه دیجیتال حساب‌های راست‌گرای اسلام‌هراس از هند، بحران غزه را به سکویی برای نفرت‌پراکنی علیه فلسطینی‌ها و مسلمانان تبدیل می‌کند.