زلنسکی از گرجستان تقاضای حمله به روسیه را کرد. اسرائیل عذر زلنسکی را خواست.زلنسکی گرجستان را به آغاز جنگ علیه آبخازیا و اوستیای جنوبی فراخواند

ترجمه مجله هفته

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از گرجستان خواست تا مناطق خودمختار سابق گرجستان، یعنی آبخازیا و اوستیای جنوبی را از طریق نظامی بازپس گیرد. واکنش‌ها در تفلیس تاکنون رد شده است.


رئیس‌جمهور اوکراین، زلنسکی، در یک سخنرانی ویدئویی از گرجستان خواست تا مناطق از دست رفته خود را در جمهوری‌های جدایی‌طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی از طریق نظامی بازپس گیرد. محل برگزاری سخنرانی وی، اجلاس سران کشورهایی بود که در سوئد برگزار شد و در آن کشورهای عضو نیروی واکنش سریع مشترک (JEF) شرکت داشتند.

رسانه‌های اوکراینی، از جمله اوکراینسکایا پراودا، به نقل از وی نوشتند: «به لطف دفاع ما در برابر تجاوز روسیه، چشم‌اندازهای جدیدی برای بازگرداندن تمامیت ارضی گرجستان در حال باز شدن است.»

رئیس‌جمهور اوکراین خاطرنشان کرد که یک جنگ بازپس‌گیری توسط گرجستان همچنین “پتانسیل امنیت مشترک را در اینجا، در این بخش از اروپا” تقویت خواهد کرد !!!. زلنسکی وضعیت کنونی را “یک نقطه عطف تاریخی” نامید.

اولین واکنش‌ها به درخواست رئیس‌جمهور اوکراین از گرجستان منتشر شد. حزب حاکم گرجستان “رویای گرجستان” از زلنسکی خواست تا خود را سرش بکار خودش باشد و اگر خیلی دلسوز است از تمامیت ارضی کشورش خودش دفاع کند. آنها گفتند که این درگیری با آبخازیا و اوستیای جنوبی فقط از طریق صلح و نه از طریق جنگ قابل حل خواهد بود.

بکا اودیشاریا، رئیس کمیته قفقاز پارلمان گرجستان، گفت که گرجستان “یک طرح صلح دارد که ابتدا از سرگیری تماس‌ها با آبخازی‌ها و اوستی‌ها و سپس حل مسائل سرزمینی را پیش‌بینی می‌کند”:

«ما به دنبال راه‌های نزدیک‌تر شدن هستیم. گرجی‌ها، آبخازی‌ها و اوستی‌ها باید به طور مسالمت‌آمیز با هم زندگی کنند.»

او دیشاریا برای مردم اوکراین آرزو کرد که “مقامات اوکراینی ابتدا مشکلات خود را حل کنند” تا تمامیت ارضی خود را بازگردانند.

یک عضو دیگر حزب حاکم، ایراکلی کادگیشویلی، از “نگرانی زلنسکی را برای تمامیت ارضی” گرجستان استقبال کرد، اما تاکید کرد که تفلیس فقط به روشی صلح آمیز عمل خواهد کرد:

«گرجستان مسئله بازگرداندن تمامیت ارضی را با یک عمل نظامی مرتبط نمی‌داند. جنگ ویران می‌کند و هیچ چیز را باز نمی‌گرداند.»


خبرگزاری ها: اسرائیل دیدار زلنسکی در این شرایط نابجا است.

رئیس جمهور اوکراین می خواست به همراه وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، از اسرائیل به عنوان نشانه ای از همبستگی دیدار کند. به گفته وب سایت خبری ینت، از سوی اسرائیل روشن شد که اکنون “زمان مناسب” برای چنین دیداری نیست.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور اوکراین می خواست به همراه وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، به اسرائیل بیاید. طرف اسرائیلی به دلیل خصومت ها زمان را نامناسب دانست. مقامات این کشور خاورمیانه این احتمال را رد نکردند که زلنسکی در آینده بتواند به دیدار بیاید.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که بلینکن قرار است روز دوشنبه، ۱۶ اکتبر، برای یک بازدید غیرمنتظره به اسرائیل برسد، زیرا اوضاع در مرز لبنان وخیم شده است. رئیس وزارت امور خارجه ایالات متحده آخرین بار در ۱۲ اکتبر از این کشور بازدید کرد.

اخیراً روزنامه های Axios و Ynet گزارش دادند که زلنسکی نیز برای ابراز همبستگی به اسرائیل می آید. دفتر رئیس جمهور اوکراین درخواست رسمی به دفتر نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو برای تأیید این سفر ارسال کرد.

واشنگتن پست خاطرنشان کرد که رئیس جمهور اوکراین در بازدید خود از مقر ناتو در بروکسل، خود را به عنوان “حامی حساس اسرائیل” و نه رقیب این کشور برای دریافت کمک غربی نشان داد. زلنسکی یکی از اولین روسای جمهور بود که پس از آغاز جنگ علیه حماس با نتانیاهو تماس گرفت. و همبستگی خود را با دولت افراطی یهودی اعلام کرد.

در گذشته کی یف تل آویو را به دلیل بی طرفی اش در درگیری اوکراین سرزنش کرده بود.