روسیه: رای‌گیری در شورای امنیت نشان داد که چه کسی جنگ در خاورمیانه را می‌خواهد.

نماینده روسیه در سازمان ملل: رای‌گیری در شورای امنیت نشان داد که چه کسی جنگ در خاورمیانه را می‌خواهد.


واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل، از عدم تصویب پیش‌نویس قطعنامه روسیه در مورد درگیری جاری در خاورمیانه ابراز ناامیدی کرد. به گفته وی، نتیجه رای‌گیری واضح است.

شورای امنیت سازمان ملل اخیراً پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که توسط روسیه پیشنهاد شده بود، در مورد درگیری بین اسرائیل و فلسطین تصویب نکرد. روسیه، چین، امارات متحده عربی، گابن و موزامبیک از این سند حمایت کردند، در حالی که ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن آن را رد کردند. شش کشور دیگر نیز از رای دادن خودداری کردند. در نتیجه، این سند آرای لازم را کسب نکرد.

در بیانیه‌ای در این رابطه، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، ابراز ناامیدی کرد. وی تأکید کرد که نتیجه روشن است. اکنون مشخص است که چه کسی واقعاً از آتش‌بس در درگیری خاورمیانه حمایت می‌کند و چه کسی اهداف سیاسی خود را دنبال می‌کند. به نقل از خبرگزاری ریا نووستی، نبنزیا گفت:

«رای‌گیری به وضوح نشان داد که چه کسی واقعاً برای آتش‌بس فوری و پایان بمباران بی‌رویه نوار غزه و همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه بی‌قید و شرط به مردم این منطقه تلاش می‌کند و چه کسی همچنان به طور سرسختانه مانع ارسال یک پیام واحد از سوی شورای امنیت می‌شود تا اهداف سیاسی بسیار خودخواهانه خود را دنبال کند.»

این دیپلمات همچنین اظهار داشت که جای تأسف است که این نهاد سازمان ملل بار دیگر به «گروگان» تلاش‌های کشورهای غربی تبدیل شده است.

«تنها به همین دلیل است که نتوانست پیام واضح و قوی جمعی را برای کاهش تنش‌ها ارسال کند. در حالی که این بزرگترین درگیری خشونت‌آمیز در خاورمیانه در دهه‌های اخیر است.»

پیش‌نویس قطعنامه روسیه که توسط ۲۵ کشور از جمله بلاروس، مصر، پاکستان، عربستان سعودی و ترکیه حمایت شد، خواستار آتش‌بس فوری، پایدار و همچنین رعایت کامل آتش‌بس بشردوستانه در خاورمیانه بود.

علاوه بر این، این سند به شدت خصومت‌ها و خشونت علیه غیرنظامیان و همه اقدامات تروریستی را محکوم کرد. همچنین آزادی همه گروگان‌ها درخواست شد. علاوه بر این، نویسندگان این سند از ارائه و توزیع آزادانه کمک‌های بشردوستانه و ایجاد شرایط برای خروج غیرنظامیان حمایت کردند.