گفتگوی اسد و پوتین درباره غزهترجمه مجله هفته

ریاست جمهوری سوریه: اسد و پوتین در مورد راه های متوقف کردن درگیری در غزه بحث کردند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین در مورد راه های جلوگیری از تجاوز اسرائیل به نوار غزه و ورود فوری کمک ها بحث می کند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه و همتای روسی اش ولادیمیر پوتین
بشار اسد رئیس جمهور سوریه و همتای روسی اش ولادیمیر پوتین
ریاست جمهوری سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس جمهور بشار اسد و همتای روسی او ولادیمیر پوتین در یک تماس تلفنی در مورد راه های جلوگیری از تجاوز اشغالگری اسرائیل به نوار غزه بحث کرده اند.

ریاست جمهوری سوریه افزود که دو طرف بر لزوم ورود فوری کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان در نوار غزه تاکید کردند و بمباران و آوارگی مردم بیگناه توسط اسرائیل باید متوقف شود.

اسد دو روز پیش هنگامی که با حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، ملاقات کرد، تاکید کرد که همه باید برای متوقف کردن جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین، استفاده از سلاح های ممنوعه بین المللی و خطر و خونریزی آنچه ارتش اسرائیل با بمباران غیرنظامیان در نوار غزه و آواره کردن آنها انجام می دهد، دست به دست هم دهند.

در این دیدار، طرف سوری حمایت خود را از مردم فلسطین و مبارزه مشروع آنها علیه اشغال اسرائیل برای به دست آوردن حقوق خود که بیش از هفت دهه پیش به سرقت رفته بود، تایید کرد.

این در حالی است که اسرائیل برای دهمین روز متوالی به هدف قرار دادن غیرنظامیان در نوار غزه ادامه می دهند که به گفته وزارت بهداشت، بیش از ۱۲۰۰۰ فلسطینی در نتیجه این بمباران کشته یا زخمی شده اند. .
رئیس جمهور روسیه به نوبه خود محاصره تحمیل شده توسط اسرائیل در نوار غزه را با محاصره شهر لنینگراد روسیه توسط آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و خواستار راه حل درگیری از طریق میانجیگری شد.

محاصره لنینگراد یکی از تاریک ترین فصل های جنگ جهانی دوم است، زیرا نیروهای آلمانی و فنلاندی آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، شهر لنینگراد در اتحاد جماهیر شوروی را برای نزدیک به ۳ سال محاصره کردند و در نتیجه حدود ۱.۲ میلیون نفر (از جمله ۱۴۰ هزار کودک) جان خود را از دست دادند و با وجود این جمعیت آنجا شجاعانه مقاومت کردند و موفق به شکستن محاصره شدند.

پوتین با اشاره به تجاوز اسرائیل به غزه گفت که “کشتن و زخمی کردن غیرنظامیان غیرقابل قبول است” و تاکید کرد که “مردم فلسطین حق دارند کشور خود را تاسیس کنند .”

پوتین همچنین تاکید کرد که “روسیه آماده است نقش میانجی را در مناقشه فلسطینی-اسرائیلی ایفا کند.”

پیش از ان، پوتین آمریکا را متهم کرده بود که با فرستادن یک ناو هواپیمابر به دریای مدیترانه، آتش جنگ در خاورمیانه را تشدید میکند.

پوتین در پاسخ به این سوال که چرا این ناو هواپیمابر فرستاده شده است، گفت: «من نمیفهمم چرا واشنگتن ناوهای هواپیمابر را به دریای مدیترانه می فرستد. آیا آنها می خواهند لبنان را بمباران کنند یا کسی را بترسانند؟ افرادی هستند که دیگر از هیچ چیز نمی ترسند.»

رئیس جمهور روسیه گفت: “شیوع خشونت بین اسرائیل و فلسطینی ها نمونه ای واضح از شکست سیاست آمریکا در خاورمیانه است.”

لاوروف از کشورهای مستقل مشترک المنافع خواست موضع رسمی متحدی در مورد تشدید تنش در غزه اتخاذ کنند