“کسی که با آتش بازی می‌کند، در نهایت خود را می‌سوزاند.”سرمقاله گلوبال تایمز: یک کابوس استراتژیک به صورت مخفیانه وارد برنامه سیاسی واشنگتن می شود

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

یک جنگ همزمان با چین و روسیه یک کابوس استراتژیک است که استراتژیست های هوشیار آمریکایی مانند هنری کیسینجر همواره به ایالات متحده هشدار داده اند که به هر قیمتی از آن اجتناب کند. این موضوعی است که برخی از رسانه های آمریکایی در سال های اخیر بیشتر و بیشتر به آن پرداخته اند. با توجه به اطلاعات عمومی موجود، واشنگتن قبلاً هرگز به این موضوع به عنوان یک دستور کار سیاسی رسمی نپرداخته است، احتمالاً به دلیل آگاهی از وخامت و خطرات وحشتناک آن. اما انتشار گزارشی از سوی یک هیئت دو حزبی منصوب کنگره با عنوان «وضعیت استراتژیک آمریکا» در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳ از این خط قرمز عبور کرد.

بخش اصلی این گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای این است که ایالات متحده باید قدرت نظامی خود، به ویژه «برنامه نوسازی سلاح‌های هسته‌ای» خود را برای آماده شدن برای احتمال جنگ همزمان با چین و روسیه گسترش دهد. قابل توجه است که این گزارش کاملاً از استراتژی امنیت ملی فعلی ایالات متحده برای پیروزی در یک درگیری در حالی که از درگیری دیگر امتناع می کند، و از سیاست هسته ای فعلی دولت بایدن منحرف می شود. این یک فانتزی در میان مردم آمریکا نیست، بلکه یک ارزیابی و توصیه استراتژیک جدی در خدمت سیاستگذاری است.

این هیئت ۱۲ نفره که این گزارش را نوشته اند، توسط کنگره ایالات متحده از میان اندیشکده های بزرگ و مقامات بازنشسته دفاعی، امنیتی و قانونگذاران سابق انتخاب شده اند. این گزارش به ما این احساس را می دهد که یک «کابوس استراتژیک» وارد دستور کار سیاسی ایالات متحده شده اما در واشنگتن توجه و مراقبت لازم را به خود جلب نکرده است و تا حد زیادی، گروه نخبه آمریکایی که توسط این هیئت نمایندگی می شود، به طور فعال برای تحقق این کابوس تلاش می کند.

نگاهی به توصیه های خاص این گزارش، لرزه بر ستون فقرات کسانی خواهد انداخت که هر گونه عقلانیت اساسی را حفظ کرده اند. این گزارش توصیه می کند که ایالات متحده کلاهک های بیشتری مستقر کند و بمب افکن های بیشتر، موشک های کروز، زیردریایی های موشک بالستیک، سلاح های هسته ای غیر استراتژیک و غیره تولید کند. همچنین خواستار استقرار کلاهک های هسته ای در موشک های بالستیک قاره پیمای مستقر در خشکی (ICBM) و بررسی اضافه شدن ICBM های متحرک جاده ای به زرادخانه خود، ایجاد سومین کارخانه کشتی سازی که می تواند کشتی های هسته ای بسازد، و غیره شده است.

این توصیه ها نه تنها غیرعقلانی و غیر ضروری هستند، بلکه خطرناک و بی ثبات کننده نیز هستند. آنها به یک مسابقه تسلیحات هسته ای جدید دامن می زنند و خطر درگیری هسته ای را افزایش می دهند. ایالات متحده به جای گسترش زرادخانه هسته ای خود، باید بر کاهش خطرات هسته ای و ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای تمرکز کند.

هزینه‌های نظامی ایالات متحده تقریباً ۴۰ درصد از کل هزینه‌های دفاعی جهان را تشکیل می‌دهد و در چند سال اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. هزینه‌های نظامی در سال ۲۰۲۳ به ۸۱۳,۳ میلیارد دلار خواهد رسید که از تولید ناخالص داخلی اکثر کشورها بیشتر است. اما حتی این برای این سیاستمداران کافی نیست.

چنین گزارشی که سرشار از فاشیسم ژئوپلیتیکی و تصاویر جنگی است، چه به عنوان “راهنما” برای تصمیم‌گیری واشنگتن عمل کند یا نه، خطرناک است و باید توسط همه کشورهای صلح‌جو رد شود.

بر اساس برخی از رسانه‌های آمریکایی، این گزارش این عواقب مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای را نادیده می‌گیرد. در واقع، به نظر می‌رسد که این گزارش اصلاً این موضوع را در نظر نمی‌گیرد و هیچ اقدام دیگری به جز گسترش تسلیحات هسته‌ای برای حل این مشکل پیشنهاد نمی‌کند. با این حال، این یک رویکرد بی‌توجه و بی‌مسئولیت است.

هم چین و هم روسیه قدرت‌های هسته‌ای هستند و همه می‌دانند که تحریک یک رویارویی بین قدرت‌های هسته‌ای یک ایده دیوانه‌وار است. حتی ترویج مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای تحت عنوان “بازدارندگی” نیز یک عقب‌گرد فاجعه‌باری در تاریخ است. این موضوع برای نخبگان سیاسی واشنگتن که جنگ سرد را پشت سر گذاشته‌اند، پنهان نبوده است. با این حال، واقعیت این است که چنین گزارشی احمقانه و عجیب توسط کنگره ایالات متحده به طور جدی ارائه می‌شود، هم سورئال و هم غیرمنتظره است. این امر با فضای سیاسی تحریف‌شده‌ای که امروز در واشنگتن حاکم است، مطابقت دارد.

انگیزه‌های پشت این اغراق در تهدیدات و ایجاد یک فضای جنگی بسیار مشکوک هستند. تشدید اخیر درگیری اسرائیل و فلسطین منجر به افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت‌های تسلیحاتی ایالات متحده شد، در حالی که شرکت‌های تسلیحاتی آمریکایی نیز از جنگ طولانی‌مدت روسیه و اوکراین بیشترین بهره را بردند. مانند یک هیولای ژئوپلیتیکی، صنعت نظامی-صنعتی به صورت انگلی به جامعه آمریکایی چسبیده است، هر قدمی را در آن دستکاری می‌کند و واشنگتن را گام به گام به سمت ایده‌هایی که زمانی “غیرممکن” تلقی می‌شدند، سوق می‌دهد. رفاه صنعت نظامی-صنعتی ایالات متحده بر خون و اجساد بنا شده است و مقصر اصلی است. خدمت به منافع صنعت نظامی-صنعتی ایالات متحده غیراخلاقی است.
واقعیت این است که چنین لحنی در واشنگتن امروز به طور فزاینده‌ای سیاسی قابل قبول می‌شود. ایده “آماده شدن برای جنگ‌های احتمالی همزمان با روسیه و چین” که زمانی یک خیال حاشیه‌ای بود، به تدریج وارد دستور کار واشنگتن شده است که عمیقاً نگران‌کننده است. اگر واشنگتن حتی بخش کوچکی از توصیه‌های مندرج در این گزارش را اجرا کند، آسیب و تهدیدی که این امر می‌تواند برای صلح جهانی به همراه داشته باشد، غیرقابل اندازه‌گیری خواهد بود و در نهایت به خود ایالات متحده بازخواهد گشت. یک ضرب‌المثل چینی قدیمی می‌گوید:


این چیزی است که واشنگتن باید با دقت در نظر بگیرد.