سیمور هرش: «رویکرد لنینگراد» برای گرسنگی دادن به مردم غزهدر تحلیل جدید جنگ اسرائیل و فلسطین، روزنامه نگار سیمور هرش به یک منبع خبری ناشناس از اسرائیل اشاره می کند. به گفته او، حمله حماس بزرگترین شکست سرویس های اطلاعاتی اسرائیل است. به عنوان یک واکنش احتمالی، منبع خبری از یک “رویکرد لنینگراد” نام برد.

نوشته چه فلیکس رابه
روسیه امروز
ترجمه حمید علوی

روزنامه نگار تحقیقی آمریکایی سیمور هرش روز پنجشنبه تحلیلی را در مورد وضعیت در نوار غزه منتشر کرد. یک کهنه سرباز دستگاه امنیت ملی اسرائیل اطلاعات محرمانه ای را در مورد وقایع اخیر برای او افشا کرد.

بنابراین، نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، مسئول جنگ مداوم بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها است. منبع خبری اسرائیلی ابتدا خاطرنشان کرد که نتانیاهو همیشه مخالف توافق صلح اسلو در سال ۱۹۹۳ بوده است.

طبق این توافق، تشکیلات خودگردان فلسطینی “کنترل اسمی بر کرانه باختری و نوار غزه” را به دست آورد. با بازگشت به سمت نخست وزیری، نتانیاهو از حماس به عنوان جایگزین تشکیلات خودگردان فلسطینی حمایت کرد. نخست وزیر اسرائیل حماس را از نظر مالی تامین کرد و آن را در نوار غزه مستقر کرد. با موافقت اسرائیل، صدها میلیون دلار از قطر نیز به رهبری حماس سرازیر شد.

به گفته کهنه سرباز سرویس اطلاعاتی اسرائیل، نتانیاهو مسئول فاجعه نوار غزه است.

همانطور که هرش توسط منبع خود به او اطلاع داده است، “بی بی” متقاعد شده است که با توافق با قطر در مورد تأمین مالی حماس، کنترل بیشتری بر آن از تشکیلات خودگردان فلسطینی داشته است. او این خطر را پذیرفت که حماس به طور گاه به گاه موشک هایی را به سمت جنوب اسرائیل شلیک کند و به مشاغل در اسرائیل دسترسی داشته باشد. این هفته ما باید “عواقب دکترین بی بی” را تجربه کرده باشیم، که طبق آن می توان یک فرانکنشتاین را خلق کرد و در عین حال کنترل آن را حفظ کرد.

به گفته هرش، حمله حماس به اسرائیل زمانی رخ داد که نتانیاهو به یک گروه صهیونیست ارتدوکس اجازه داد تا عید یهودیت سوکوت را در کرانه باختری جشن بگیرند. به گفته روزنامه نگار:

“این اتفاق بهانه ای را برای حماس فراهم کرد تا اعلام کند که اسرائیل قصد دارد قدس را به طور کامل اشغال کند. این منجر به یک حمله موشکی گسترده از حماس به اسرائیل شد.”

به گفته هرش، نتانیاهو هنوز معتقد است که می تواند حماس را کنترل کند. او قصد دارد از محاصره نوار غزه برای فشار آوردن به حماس برای تسلیم استفاده کند.

هرش نوشت: “او می خواهد از گرسنگی دادن مردم غزه برای سرنگونی حماس استفاده کند.”

این یک رویکرد خطرناک و غیرانسانی است که تنها درد و رنج بیشتری را برای مردم نوار غزه به همراه خواهد داشت.

حمله حماس مستقیماً ناشی از تصمیمی بود که بی‌بی به رغم اعتراض فرماندهان نظامی محلی، برای اجازه دادن به گروهی از یهودیان متعصب برای برگزاری عید سوکوت در کرانه باختری اتخاذ کرد.**

این جشن توسط نتانیاهو در زمانی برگزار شد که به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در ۶ اکتبر، یهودیان متعصب در جریان ناآرامی‌ها یک عرب ۱۹ ساله را در منطقه مسکونی عربی کشتند. به همین ترتیب، امسال حدود ۲۰۰ نوجوان عرب کشته شده‌اند. این بالاترین میزان مرگ و میر سالانه در این زمینه در حدود دو دهه گذشته است. به دلیل تنش‌های شدید بین یهودیان متعصب اسرائیلی و فلسطینیان، جشن سوکوت با دو تا سه گردان ارتش با حدود ۸۰۰ سرباز تحت حفاظت نظامی ویژه قرار گرفت. در نتیجه، دیگر سرباز مرزی کافی برای محافظت از یک بخش ۵۱ کیلومتری از مرز بین اسرائیل و نوار غزه در دسترس نبود.

بزرگترین شکست نظامی در تاریخ اسرائیل

در نتیجه، شهروندان اسرائیلی در جنوب کشور به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت بدون حضور نظامی اسرائیلی باید سر می‌کردند. آنها به حال خود رها شده بودند. و این که او مسئول این امر بود، اکنون این دلیل است که “این پایان کار بی‌بی است”، این اینسایدر توضیح داد. اینسایدر هرش، حمله در جنوب اسرائیل را “بزرگترین شکست نظامی در تاریخ اسرائیل” توصیف کرد – به ویژه به این دلیل که برخلاف جنگ ۱۹۷۳، این بار نیز غیرنظامیان اسرائیلی مورد حمله قرار گرفتند. اینسایدر این شکست را به شرح زیر منتشر کرد:

“شنبه گذشته ۲۲ شهرک در جنوب ساعت‌ها تحت کنترل حماس بودند که از خانه‌ای به خانه دیگر می‌رفتند و زنان و کودکان را می‌کشتند.”

علاوه بر این، این اینسایدر ناشناس به او اطمینان داد که پاسخ نظامی از اسرائیل خواهد بود. برای این منظور، اکنون ۳۶۰ هزار سرباز ذخیره اسرائیلی برای یک “تمرین نقدی” فراخوانده شده‌اند – به همین ترتیب، نیروی هوایی اسرائیل و واحدهای ویژه دریایی نیز آماده عملیات هستند.

پاسخ بالقوه اسرائیل: رویکرد لنینگراد

اینسایدر ناشناس گفت که اسرائیل ممکن است به دنبال یک “رویکرد لنینگراد” باشد، که شامل محاصره کامل نوار غزه و قطع تمام ارتباطات و منابع مالی با حماس است. این رویکرد می‌تواند منجر به یک بحران انسانی در نوار غزه شود، اما می‌تواند حماس را نیز مجبور به تسلیم کند.:

در وضعیت کنونی، برخلاف گذشته، دیگر به غیرنظامیان توجهی نمی‌شود. در گذشته، قبل از بمباران اهداف غیرنظامی، با پرتاب بمب‌های کوچک روی پشت‌بام‌های مساجد، بیمارستان‌ها و خانه‌ها، به آنها هشدار داده می‌شد تا بتوانند قبل از بمباران اصلی ساختمان‌ها را ترک کنند. “در حملات هوایی فعلی که به‌طور مداوم انجام می‌شود، اینطور نیست.” هرش این اطلاعات محرمانه را بازگو کرد.(۱)

به گفته این منبع، در حال حاضر در اسرائیل هنوز استراتژی‌های بالقوه در حال بررسی است. به‌ویژه، آنها یک جایگزین را در نظر می‌گیرند که به عنوان “رویکرد لنینگراد” توصیف می‌شود، به گفته هرش.

این نامگذاری به “تلاش‌های معروف آلمان برای گرسنگی دادن به شهر که امروزه به عنوان سن پترزبورگ شناخته می‌شود، در طول جنگ جهانی دوم” اشاره دارد.

با این حال، برخی اسرائیلی‌ها نگران هستند زیرا سیاستمداران ارشد آلمان، فرانسه و بریتانیا اگرچه حمایت کامل خود را از واکنش فوری اسرائیل اعلام کرده‌اند، اما گفته می‌شود که با افزودن اینکه “این واکنش باید مبتنی بر حاکمیت قانون باشد”، محدود کرده‌اند. رئیس جمهور ایالات متحده نیز در این دیدگاه با آنها همراه شد. در کنفرانسی که روز چهارشنبه در کاخ سفید برگزار شد، وی به‌ویژه به این نکته اشاره کرد که اخیراً چه چیزی را به نخست‌وزیر اسرائیل گفته است:

“واقعاً مهم است که اسرائیل با تمام خشم و یأس و – نمی‌دانم چگونه باید توضیح دهم -، اینکه خود را به قوانین جنگ – قوانین جنگ پایبند کند. و قوانین جنگ وجود دارد.” بایدن گفته است.

در نهایت، این منبع همچنین اعلام کرد که بحث بزرگ فعلی در مورد این است که “آیا باید به غزه و حماس را گرسنگی داد تا صد هزار نفر در غزه کشته شود.” اما “هر چه بیشتر همه ما” وحشیگری حماس را در تلویزیون ببینیم و “هر چه بیشتر حماس به عنوان یک داعش دیگر دیده شود، زمان کم‌تر می‌شود”. حماس نه عقلانی است و نه قابل مذاکره و قطر به هیچ وجه دخالت نخواهد کرد. در صورت عدم مداخله بین‌المللی یا طرف ثالث، انتظار می‌رود تعداد کشته‌شدگان در هر دو طرف بی‌شمار باشد.
“تصمیم برای ورود با تمام قدرت با اسرائیل است و هنوز گرفته نشده است.” هرش ارزیابی این منبع را بازگو کرد.
در وضعیت کنونی، اسرائیل در حملات خود به غزه دیگر به غیرنظامیان توجهی نمی‌کند. در گذشته، قبل از بمباران اهداف غیرنظامی، به آنها هشدار داده می‌شد تا بتوانند ساختمان‌ها را ترک کنند. اما در حملات هوایی فعلی که به‌طور مداوم انجام می‌شود، این هشدارها داده نمی‌شود.
همچنین، اسرائیل در حال بررسی استراتژی‌هایی است که شامل گرسنگی دادن به مردم غزه یا کشتن آنها است. برخی سیاستمداران بین‌المللی از اسرائیل خواسته‌اند که به قوانین جنگ پایبند باشد و به غیرنظامیان آسیب نرساند.
تصمیم نهایی در مورد اینکه اسرائیل چگونه به حملات حماس پاسخ دهد، هنوز گرفته نشده است.

۱. توضیح مترجم: نگاه هرش نگاه حاکم بر روشنفکران غربی است که در مورد یک پیدیده فقط در لحضه دست به کاوش میزند و به عقبه و جنایاتی که منجر به انفجار شده کمتر اهمیت میدهد، اما در عین حال به نقش نتانیاهو در این بحرانی شدن و کردن وضعیت اشاره دارد.