جو بایدن به اسرائیل در مورد اشغال نوار غزه هشدار داد

جوبایدن: بین اسرائیلی های غیرنظامی که توسط شبه نظامیان حماس کشته می شوند و فلسطینیانی که در حملات تلافی جویانه می میرند، یک “تفاوت اساسی” وجود دارد.ترجمه مجله هفته

بین اسرائیلی های غیرنظامی که توسط شبه نظامیان حماس کشته می شوند و فلسطینیانی که در حملات تلافی جویانه می میرند، یک “تفاوت اساسی” وجود دارد.


رئیس جمهور آمریکا گفت که اسرائیل باید حماس را سرکوب کند و برای این کار هر گونه کمک لازم را ارائه خواهد کرد. با این حال، او هشدار داد که اشغال مجدد نوار غزه یک “اشتباه بزرگ” خواهد بود.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز شنبه اعلام کرد که از اشغال مجدد نوار غزه توسط اسرائیل حمایت نخواهد کرد. او در مصاحبه ای با شبکه CBS 60 Minutes گفت که معتقد است اسرائیل باید “داخل برود” و “افراط گرایان را از بین ببرد” تا امنیت کشور یهودی را تضمین کند. بایدن همچنین قول داد که به اسرائیل “هر آنچه لازم است” را برای از بین بردن شبه نظامیان حماس در نوار غزه ارائه دهد. با این حال، او انتظار ندارد که نیروهای آمریکایی در این درگیری ها شرکت کنند.

نیروهای دفاعی اسرائیل در روز شنبه اعلام کردند که در حال آماده شدن برای یک “عملیات زمینی قابل توجه” هستند که شامل “حمله مشترک و هماهنگ از هوا، دریا و خشکی” به غزه خواهد بود. بایدن در مورد برنامه های اسرائیل گفت:

“اسرائیل به گروهی از افرادی حمله می کند که وحشیگری ای را مرتکب شده اند که به اندازه هولوکاست فاجعه بار است. و به همین دلیل فکر می کنم اسرائیل باید واکنش نشان دهد. آنها باید علیه حماس اقدام کنند.”

رئیس جمهور آمریکا افزود که امیدوار است “اسرائیلی ها همه تلاش خود را برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان بی گناه انجام دهند”. او گفت که بین اسرائیلی های غیرنظامی که توسط شبه نظامیان حماس کشته می شوند و فلسطینیانی که در حملات تلافی جویانه می میرند، یک “تفاوت اساسی” وجود دارد.

اسرائیل نوار غزه را در جنگ شش روزه با مصر، اردن و سوریه در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و تا سال ۲۰۰۵، تقریباً ۴۰ سال، آن را تحت کنترل داشت. در سال ۲۰۰۶، حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین پیروز شد و کنترل اداری این منطقه محصور را به دست گرفت. از آن زمان، این گروه چندین درگیری خشونت آمیز با اسرائیل داشته است، اما هیچ کدام به اندازه خشونت اخیر نبوده است.

در پاسخ به این سوال که آیا از یک “اشغال اسرائیلی دیگر از نوار غزه در این مرحله” حمایت خواهد کرد، بایدن گفت که معتقد است این کار “یک اشتباه بزرگ” خواهد بود. با این حال، او گفت که اسرائیل همچنان باید “حزب الله در شمال و حماس در جنوب را سرکوب کند”.

آمریکا اخیراً یک دومین ناوگان هواپیمابر را به شرق مدیترانه فرستاده است. این اقدام برای افزایش فشار بر ایران، حزب الله در لبنان و سایر نیروهای طرفدار فلسطینی است تا از جنگ بین اسرائیل و غزه دوری کنند. اگرچه بسیاری از مقامات آمریکایی در مورد احتمال مشارکت ایران در حمله مرگبار حماس به اسرائیل گمانه زنی کردند، اما بایدن اذعان کرد که “تا این مرحله” “هیچ مدرک قطعی” وجود ندارد که تهران از این حمله اطلاع داشته باشد یا به حماس در برنامه ریزی آن کمک کرده باشد.