بلومبرگ: محاسبه هزینه یک جنگ بین ایران، حزب‌الله و اسرائیل


ترجمه مجله هفته

تحلیلگران بلومبرگ هزینه یک جنگ در حال گسترش در خاورمیانه را برای سه سناریوی مختلف محاسبه کرده اند. اگر ایران در این جنگ مداخله کند، رکودی بین‌المللی در پی خواهد داشت.

اگر ایران در درگیری اسرائیل و فلسطین دخالت کند، اقتصاد جهانی وارد رکود و قیمت نفت به سرعت افزایش خواهد یافت، بلومبرگ این هفته گزارش داد.

تحلیلگران اقتصاد بلومبرگ تأثیر جنگ جاری بین اسرائیل و فلسطین بر رشد و تورم جهانی را برای سه سناریوی توسعه احتمالی محاسبه کردند:

* در سناریوی اول، خصومت ها عمدتاً به اسرائیل و مناطق فلسطینی محدود می ماند.
* در سناریوی دوم، درگیری به لبنان و سوریه گسترش می یابد.
* و در سناریوی سوم، به یک رویارویی مستقیم بین اسرائیل و ایران منجر می شود.

به گفته تحلیلگران، در حالی که همه این سناریوها احتمالاً منجر به افزایش قیمت نفت، تورم بالاتر و رشد اقتصادی کندتر جهانی می شوند، یک جنگ تمام عیار بین ایران و اسرائیل بیشترین آسیب را خواهد رساند.

به گفته تحلیلگران،‌”هر چه درگیری بیشتر گسترش یابد، تأثیر آن از مرحله منطقه ای به جهانی افزایش خواهد یافت. … درگیری در خاورمیانه می تواند کل جهان را تکان دهد زیرا منطقه یک تامین کننده انرژی مهم و یک مسیر کشتیرانی مهم است”

در این صورت، قیمت نفت ممکن است به ۱۵۰ دلار در هر بشکه برسد. تورم جهانی احتمالاً به ۶.۷ درصد افزایش خواهد یافت، در حالی که صندوق بین المللی پول در حال حاضر ۵.۸ درصد تورم برای سال ۲۰۲۴ پیش بینی می کند. رشد جهانی نسبت به پیش بینی های فعلی برای سال آینده یک درصد کاهش خواهد یافت و به ۱.۷ درصد خواهد رسید. این بدترین رقم از سال ۱۹۸۲ خواهد بود و برای اقتصاد جهانی حدود یک تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

تحلیلگران هشدار می دهند،، “ظرفیت تولید آزاد انرزی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی نمی تواند اوضاع را نجات دهد اگر ایران تصمیم بگیرد تنگه هرمز را ببندد، که روزانه یک پنجم تحویل نفت جهانی از آن عبور می کند. علاوه بر این، یک تغییر ریسک شدید در بازارهای مالی رخ خواهد داد”.

به گفته آنها، تأثیرات به سرعت قابل توجه خواهند بود. زیرا بسیاری از کشورها هنوز با تورمی دست و پنجه نرم می کنند که ناشی از تحریم های غرب علیه روسیه است. این امر باعث تغییر در تجارت جهانی، از جمله جریان های نفت و گاز شده است. تحلیلگران هشدار دادند که جنگ دیگری در یک منطقه تولید کننده انرژی می تواند اقتصاد جهانی را وارد رکود کند.

به گفته بلومبرگ، با این حال، یک درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل هنوز “سناریوی کمی محتمل” است. خصومت ها بین گروه فلسطینی جهادی حماس که نوار غزه را کنترل می کند و نیروهای دفاعی اسرائیل در این ماه منجر به افزایش ناگهانی قیمت نفت جهانی شده است. قیمت بین المللی نفت خام برنت برای تحویل در دسامبر روز جمعه با ۹۰.۸ دلار در هر بشکه بسته شد که نسبت به هفته قبل حدود که۸۴ دلار در هر بشکه بود افزایش قابل توجه ی را نشان داد.