برای آزادی فلسطینده ها هزار نفر در آمریکا علیه جنگ اسرائیل در غزه تظاهرات کردند و خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا شدند
نوشته یورگن هایزر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

در پی تشدید حملات نظامی اسرائیل علیه مردم نوار غزه، در ایالات متحده نیز بار دیگر تظاهرات‌های گسترده‌ای برگزار شد. در روز جمعه (به وقت محلی)، ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور به «روز خشم» که توسط حماس اعلام شده بود، پیوستند تا از مردم فلسطین حمایت کنند.

خبرنامه «Struggle for Socialism» در این باره نوشت: «رژیم آپارتاید اسرائیل که فلسطین را اشغال کرده است، مرتکب جنایات جنگی جدی شده است». «کابینه جنگی نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، قصد دارد فصل دیگری از نکبۀ فلسطینی را باز کند، نکبتی که در سال ۱۹۴۸ بیش از ۱۵۰۰۰ فلسطینی توسط صهیونیست‌ها کشته و ۵۳۱ روستای فلسطینی تخریب شدند».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، تنها در شهر نیویورک، هزاران نفر از تظاهرکنندگان در خیابان‌ها تجمع کردند و با حمل پلاکاردها و سخنرانی‌های خود خواستار پایان دادن به اشغال شدند. دولت نتانیاهو به عنوان انتقام از موج حملات غافلگیرانه‌ای که توسط گردان‌های قسام حماس علیه شهرک‌های اسرائیلی انجام شد، از هفتم اکتبر حملات هوایی خود به جمعیت غیرنظامی نوار غزه را به طور روزانه تشدید کرده است.

«People’s Forum» در نیویورک خواستار قطع هرگونه کمک ایالات متحده به اسرائیل شد: «دیگر پول برای سلاح را متوقف کنید! اکنون زمان آن است که برای آزادی کامل فلسطین بسیج شویم». تظاهرکنندگان شعار «نتانیاهو، امروز چند کودک کشتی؟» و «آزادی فلسطین» سر دادند.

به دلیل تظاهرات‌های نیویورک و بسیاری از شهرهای دیگر ایالات متحده، پلیس گشت‌زنی خود را در مقابل اماکن یهودی و اسلامی افزایش داده است. مقامات دولتی تأکید کردند که «هیچ تهدیدی مشخصی علیه آنها شناسایی نشده است».
حتی در آخر هفته ۸ و ۹ اکتبر پس از آغاز عملیات حماس به نام “توفان الاقصی”، در سراسر ایالات متحده تظاهرات تضامینی به صورت خودجوش برگزار شد. در مقابل کاخ سفید در واشنگتن، در مراکز نیویورک سیتی، آتلانتا، میامی، تامپا، شیکاگو، سانفرانسیسکو و لس آنجلس – برای نام بردن از بزرگترین آنها – شعارها “پایان آپارتاید – برای فلسطینی آزاد”، “بدون مداخله ایالات متحده در فلسطین” و “از رودخانه تا دریا، فلسطین آزاد خواهد شد” بود.

جامعه فلسطینی-آمریکایی بزرگ به همراه جنبش های بومی، سیاه و اسپانیایی، ائتلاف های گسترده ای را بسیج کرده است. به عنوان مثال، به گفته Workers World، در روز “روز مردم بومی” در روز دوشنبه گذشته، در بوستون، صدها نفر به خیابان ها رفتند “تا با مقاومت فلسطینی علیه تروریسم صهیونیستی مورد حمایت ایالات متحده همبستگی کنند”.

“ائتلاف سیاه برای صلح” (BAP) نیز در فراخوان سراسری خود به مردم “زندان باز غز” پیوست و به “همه آفریقایی ها/مردم سیاه یادآوری کرد که ما سنت طولانی همبستگی با فلسطین داریم”. با حمایت کامل “جامعه بین المللی غربی”، “دولت فاشیستی نتانیاهو فقط به طور موقت با جنگ علیه غزه، پیامدهای تضادهای داخلی اسرائیل را سرکوب کرد”. با این حال، “تناقض نهایی بین رژیم استعماری و مردم مستعمره” با “پیروزی همه مردم مستعمره حل خواهد شد – ما مطمئن هستیم”، به گفته BAP.

همه این اقدامات، استقرار پلیس به حدی بود که حتی واحدهای ویژه ضدتروریسم FBI نیز به میدان آمدند. فاکس نیوز و سایر رسانه های جنگی راستگرا برای سرکوب شدید اعتراضات دست به توطئه و پروپاگاندا زدند. سازمان “صدای یهودیان برای صلح” متعاقب آن اعلام کرد که ۸۰ تظاهرات کننده یهودی در پنج شهر بازداشت شدند، ، “در حالی که راه خانه ها و دفاتر مقامات منتخب را مسدود کردند در حالی که هزاران نفر با خواندن سرودهای مقاومت یهودی و صلح از آنها حمایت کردند.”