بدبختی و بمب در غزهپناهندگان در جنوب نوار ساحلی به دنبال غذا و آب هستند
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

ابو احمد و خانواده‌اش سه روز پیش به اردوگاه پناهندگان رفح در جنوب نوار غزه رسیدند. این مرد ۶۰ ساله که در نزدیکی بیت لاهیا در بخش شمالی این منطقه ساحلی زندگی می‌کرد، گفت: «وضعیت بد است و بدتر هم می‌شود. دو نفر باید یک تخت را با هم تقسیم کنند و پتو کم است.» در روز ورودشان، آژانس امدادرسانی فلسطینی (UNRWA) به هر نفر یک نان، یک جعبه گوشت برای دو نفر و یک کیلو خرما برای ده نفر داد. حالا او به دنبال نان است. احمد با پنج فرزندش، همسران آنها و ۱۷ نوه‌اش فرار کرده است.

این فلسطینی یکی از حدود یک میلیون نفری است که به گفته سازمان ملل متحد به فراخوان اسرائیل برای تخلیه شمال نوار غزه پاسخ داده‌اند. نیروی هوایی اسرائیل در واکنش به حملات گروه اسلامگرای حماس که بیش از ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است، از بیش از یک هفته پیش اهدافی را در نوار غزه هدف قرار داده است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت این منطقه که تحت کنترل حماس است، از آن زمان تاکنون ۲۷۵۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

ارتش بارها از مردم غیرنظامی خواسته است که از شمال این نوار ساحلی باریک به جنوب فرار کنند. گفته شده است که یک کریدور فرار در زمان‌های مشخص مورد حمله قرار نخواهد گرفت. انتظار می‌رود ارتش به زودی یک عملیات زمینی در نوار غزه آغاز کند.
مردم رفح در صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها و توالت‌های مراکز امدادی سازمان ملل متحد و مساجد ایستاده‌اند. صدها نفر روی پیاده‌روهای خیابان‌های اصلی نشسته‌اند و به تلفن‌های خود خیره شده‌اند، به دنبال اطلاعاتی در مورد خانواده‌ها و خانه‌هایی که ترک کرده‌اند.

ایماد سعیدام و خانواده‌اش در حال حاضر روی زمین مقابل یک مدرسه شلوغ آژانس امدادرسانی فلسطینی می‌خوابند. سعیدام گفت که شرایط بهداشتی بد است. به عنوان مثال، آبی برای شستن دست‌ها پس از استفاده از توالت وجود ندارد. این فلسطینی گفت: «ما همه چیز را پشت سر گذاشته‌ایم، خانه و خاطرات.» «ما از مرگ فرار کرده‌ایم، اما جایی که اکنون هستیم، زندگی هم وجود ندارد.»

این نوار ساحلی که از نظر مساحت تقریباً به اندازه مونیخ است، از چند روز پیش کاملاً بسته شده است. تأمین بیش از دو میلیون نفر از ساکنان با سوخت، آب، غذا و دارو قطع شده است. وزیر انرژی اسرائیل، ایسرائل کاتز، روز یکشنبه اعلام کرد که اسرائیل آبرسانی در جنوب نوار غزه را از سر خواهد گرفت. با این حال، طبق گفته وزارت کشور در غزه، تا بعدازظهر دوشنبه هیچ آبی از لوله‌ها جاری نشده است. به گفته ساکنان، قیمت یک بطری آب به دلیل کمبود دو برابر شده است.