“آیا دولت اسرائیل یک عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا را استخدام کرده است؟”آنیا پارامپیل
گری زون
ترجمه مجله هفته.

“عقل سلیم میگوید، او نباید مجوز امنیتی داشته باشد.” این هشدار یک افسر سابق نیروهای ویژه بود پس از اینکه نماینده جمهوری خواه آمریکا «بریان ماست» در لباس ارتش اسرائیل سر کار آمد.

برایان ماست، عضو کنگره ایالات متحده که در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده خدمت می کند، در ۱۳ اکتبر در لباس ارتش اسرائیل سر کار آمد.

“من تنها عضوی هستم که هم در ارتش ایالات متحده و هم در نیروهای دفاعی اسرائیل خدمت کرده ام، و همیشه در کنار اسرائیل خواهم ایستاد”، این نماینده جمهوری خواه مسیحی در ساعت ۱۰:۳۰ صبح در توییتر نوشت.

در ادامه، ماست به همکار فلسطینی-آمریکایی خود، نماینده رشیده طلاب، حمله کرد و گفت: “طلاب پرچم خود را دارد. من لباس فرم خود را دارم. این Global Day of Rage نیست.”

شوخی تبلیغاتی ماست نه تنها نشان داد که او از ارتشی حمایت می کند که از آغاز حملات خود به نوار غزه در ۸ اکتبر، بیش از ۶۰۰ کودک را کشته است، بلکه این سوال را نیز مطرح کرد که چگونه یک عضو کنگره می تواند با افتخار در ارتش یک کشور خارجی خدمت کند و سپس لباس فرم آن را برای کار بپوشد، پس از اینکه سوگند یاد کرده است که قانون اساسی ایالات متحده را حفظ و محافظت کند.

آیا مناسب است که کسی که در ارتش خارجی خدمت کرده است، بتواند به ایالات متحده بازگردد و در کمیته ای با این حساسیت برای دولت کار کند، در حالی که همزمان مجوز امنیتی دریافت می کند؟

“هر کسی که با اسرائیلی ها کار کرده باشد، از این موضوع آگاه است که آنها سعی خواهند کرد از آمریکایی ها اطلاعات کسب کنند، جمع آوری کنند و جذب کنند”، یک افسر سابق ویژه نیروی دریایی ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود، به The Grayzone گفت. “او نباید مجوز امنیتی داشته باشد. این را فقط عقل سلیم به ما می‌گوید.”

او قبل از آن در افغانستان در ارتش ایالات متحده خدمت کرده بود، ماست در طول حمله اسرائیل به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ به عنوان خنثی کننده بمب داوطلبانه برای ارتش اسرائیل ثبت نام کرد. این حمله ۵۱ روزه، که به نام “عملیات لبه حفاظتی” شناخته می شود، به تخریب گسترده خانه های غیرنظامی و کشته شدن ۲۰۲۲ فلسطینی، از جمله ۵۲۶ کودک منجر شد.

“من آنجا چیزهای زیادی یاد گرفتم، فقط بخاطر تجربه حضور در پایگاه، در لباس یونیفرم کنار همه اعضای [ارتش اسرائیل] بودن”، ماست در مصاحبه ای با مؤسسه ترانس آتلانتیک کمیته آمریکایی یهودی در ژوئن ۲۰۲۰ گفت و توضیح داد که چگونه توسط اعتراضات طرفدار فلسطین در دانشگاه در دوران دانشجویی خود در هاروارد به او الهام شده است تا به ارتش خارجی بپیوندد.

پس از خدمت در ارتش ایالات متحده، جان ماست به اسرائیل رفت و در یک برنامه نظامی به نام Sar-El شرکت کرد. این برنامه به شهروندان اسرائیلی مقیم خارج از کشور و همچنین به شهروندان خارجی مانند ماست کمک می کند تا به صورت داوطلبانه در ارتش اسرائیل خدمت کنند، بدون اینکه مستقیماً به خدمت اعزام شوند. اگرچه ارتش اسرائیل غیریهودیان را به عنوان سرباز نمی پذیرد، اما Sar-El به مسیحیان انجیلی مانند ماست و سایر غیریهودیان اجازه می دهد تا در کنار ارتش آپارتاید اسرائیل بجنگند.

ماست در گزارشی از شبکه تلویزیونی مسیحی Pat Robertson در سال ۲۰۱۴ گفت: “یکی از کلماتی که از وقتی اینجا هستم یاد گرفتم، “اخیم” است – اصطلاح “برادر”. من فکر می کنم ما در ایالات متحده و کسانی که در اینجا در اسرائیل هستند، برادر هستیم.” در این گزارش، ماست به عنوان یک “ملوان آمریکایی” توصیف شد که به یک “قهرمان اسرائیلی” تبدیل شده است.

پس از خدمت در ارتش اسرائیل، ماست به جنوب فلوریدا نقل مکان کرد و بلافاصله کارزار سیاسی خود را آغاز کرد. در حال حاضر، او نماینده منطقه ۲۱ فلوریدا است که در ساحل خلیج این ایالت واقع شده است و دارای بالاترین تراکم رای دهندگان یهودی در کشور است که اکثر آنها بالای ۶۵ سال سن دارند.

کمیته امور عمومی آمریکا-اسرائیل، بزرگترین حامی فردی ماست، در آخرین دوره هزینه های ثبت شده (۲۰۲۱-۲۰۲۲) تنها ۱۰۱,۸۴۳ دلار به کمپین او اهدا کرد. بازنشستگان بزرگترین حامی ماست هستند که در همان دوره ۱,۴۲۸,۷۶۵ دلار به او کمک کردند. لابی “طرفدار اسرائیل” به عنوان پنجمین حامی ماست ذکر شده است و بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ۱۳۸,۸۶۶ دلار در صندوق های سیاسی او تزریق کرده است.

ماست همچنین مقام دومین سوداگر سهام برتر در کنگره را به دست آورد، عمدتاً به لطف یک معامله “غیرعادی زمان بندی شده” و اخلاقی مشکوک.

در سال ۲۰۲۰، ماست به قانون سرمایه گذاری مجدد فرصت و پاکسازی ماریجوانا رای داد که ماریجوانا را در سطح فدرال غیرقانونی می کرد.

اندکی قبل از این رای، این کنگره نشین سهام شرکت تحقیقاتی ماری جوانا Tilray را خریداری کرد. پس از اینکه مجلس نمایندگان این قانون را تصویب کرد، سهام Tilray به طرز ناگهانی افزایش یافت و به ماست بازده ۵۶۴ درصدی بر سرمایه گذاری داد.