چین: اقدامات اسرائیل جنایت جنگی است.


گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

وزیر خارجه چین گفت اقدامات اسرائیل فراتر از دفاع از خود است و خواستار جلوگیری از مجازات جمعی مردم غزه شد.

وانگ یی، دیپلمات ارشد چین، گفت اقدامات اسرائیل فراتر از چارچوب دفاع از خود است. او نگرانی خود را در مورد تشدید تنش در درگیری اسرائیل و فلسطین ابراز کرد، زیرا اسرائیل دستور تخلیه یک میلیون نفر از بخش شمالی نوار غزه را ظرف ۲۴ ساعت صادر کرد و آماده حمله زمینی شد.

در تماس تلفنی روز شنبه با فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، وانگ یی گفت: چین تمام اقداماتی را که به غیرنظامیان آسیب می رساند، رد و محکوم می کند، زیرا این اقدامات برخلاف وجدان انسانی اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل است.

وانگ گفت: اقدام اسرائیل فراتر از چارچوب دفاع از خود است. اسرائیل باید به فراخوان های جامعه بین المللی و دبیرکل سازمان ملل عمل کند و از مجازات جمعی مردم نوار غزه خودداری کند.

به گزارش رویترز، اسرائیل در روز شنبه برای حمله زمینی به نوار غزه که تحت کنترل حماس است، آماده می شد، پس از آنکه از فلسطینیانی که در این منطقه پرجمعیت زندگی می کنند، خواسته بود به سمت جنوب و به سمت مرز بسته با مصر فرار کنند.

در همین حال، مشاور امنیت ملی اسرائیل، یوسی کوهن، گروه شبه نظامی لبنانی حزب الله را از آغاز جنگ در یک جبهه دوم هشدار داد و به گفته گزارش رسانه ها، در صورت انجام این کار، تهدید کرد که لبنان را “نابود خواهد کرد”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز جمعه هشدار داد که اسکان مجدد ساکنان نوار غزه از شمال به جنوب “بسیار خطرناک است – و در برخی موارد به سادگی غیرممکن است”.

وزیر خارجه چین گفت که همه طرف ها نباید اقداماتی انجام دهند که منجر به تشدید اوضاع شود و در عوض باید به سرعت به میز مذاکره بازگردند. چین به طور فعال با همه طرف ها برای فشار بر آتش بس ارتباط برقرار می کند. اولویت فوری تضمین امنیت غیرنظامیان، بازگشایی سریع کانال های نجات بشردوستانه و برآورده کردن نیازهای اساسی مردم غزه است، طبق گفته وانگ.

به گزارش رسانه ها، ژایی جون، نماینده ویژه چین در خاورمیانه، هفته آینده از کشورهای مربوطه در خاورمیانه بازدید خواهد کرد تا هماهنگی با همه طرف ها را تقویت کند.
درگیری اسرائیل و فلسطین همچنان تشدید می‌شود. در مرزهای بین اسرائیل و لبنان و بین اسرائیل و سوریه، درگیری‌های مسلحانه‌ای رخ داده است که بر جامعه منطقه‌ای و بین‌المللی تأثیر می‌گذارد، به گفته ژایی. جامعه بین‌المللی باید بسیار هوشیار باشد و وضعیت را به طور مشترک کنترل و هدایت کند تا از خارج شدن از کنترل جلوگیری شود.

چین همیشه تأکید کرده است که خشونت هرگز راه حل نیست. متوسل شدن به خشونت فقط به یک چرخه انتقام جویی منجر می شود و موانع دیگری را برای یک راه حل سیاسی ایجاد می کند، به گفته ژایی. بنابراین، ضروری است که بلافاصله آتش و خشونت را متوقف کنید، وضعیت را خنک کنید و در نتیجه راه را برای یک راه حل سیاسی هموار کنید.

از زمان آغاز این درگیری، چین به طور فعال با طرف‌های ذی‌نفع ارتباط برقرار کرده و با آنها هماهنگ شده است. فرستاده ویژه چین اخیراً با وزرای امور خارجه و مقامات از فلسطین، اسرائیل، مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر کشورها تلفنی گفتگو کرد.

همه آنها امیدوارند به پایان درگیری ها، محکومیت اقداماتی که به غیرنظامیان آسیب میرساند و جلوگیری از بلایای انسانی دست یابند. آنها همچنین امیدوارند که روند صلح در خاورمیانه را دوباره راه اندازی کنند، به گفته ژایی.

او گفت که در حال حاضر چندین شهروند چینی در نوار غزه حضور دارند. در روزهای اخیر، نهادهای خارجی ما با آنها ارتباط نزدیکی داشته اند، آنها را در مسائل امنیتی مشاوره و حمایت کرده اند، به آنها در انتقال به بخش جنوبی نوار غزه کمک کرده اند و برای تخلیه آنها به مناطق امن در اسرع وقت تلاش کرده اند.

تاکنون چهار شهروند چینی کشته شده اند، شش نفر در بیمارستان های محلی تحت درمان هستند و دو نفر مفقود هستند.