نتانیاهو به حماس برای ایجاد اختلاف نیاز دارد

آلمان همبستگی با فلسطین را جرم انگاری می کند.
اسرائیل مردم نوار غزه را به صورت دسته جمعی مجازات می کند. گفتگو با ویلند هوبان – ویلند هوبان رئیس هیئت مدیره انجمن “صدای یهودی برای صلح عادلانه در خاورمیانه” است.
مصاحبه: یاکوب ریمان
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

از زمان انتشار اولین اخبار در مورد حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، اتفاقات به سرعت در حال وقوع هستند. مقامات اسرائیلی به نظر می رسد کاملاً غافلگیر شده اند. چگونه این اتفاق افتاد؟

اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه سرویس اطلاعاتی مصر قبلاً هشدارهایی را به دولت اسرائیل در مورد حمله احتمالی ارائه داده بود. اما نتانیاهو آنها را نادیده گرفت. علاوه بر این، دولت افراطی اسرائیل عملاً تمام نیروهای امنیتی اسرائیل را در کرانه باختری متمرکز کرده بود تا از یهودیان صهیونیست که در حال انجام پوگروم هستند محافظت کند. بنابراین تعداد کمی سرباز در مرز با غزه وجود داشت.

نتانیاهو حماس را دست کم گرفته است. او صراحتاً اعتراف کرده است که اغلب با آنها ارتباط برقرار می کند و حتی از طریق مسیرهای غیرمستقیم به آنها کمک می کند. نتانیاهو به حماس به عنوان یک نیروی شکاف دهنده نیاز دارد تا از یک رهبری فلسطینی متحد جلوگیری کند. او همیشه فکر می کرد که می تواند اوضاع را کنترل کند و مقامات حماس را دستکاری کند. این غروری بود که او جان جمعیت خود را با آن به خطر انداخت.

آیا نتانیاهو فکر می کرد که کار«روند معمول» خود را برای همیشه ادامه میدهد؟

او تصور می کرد که گاهی اوقات چند موشک می آید، سپس ما بمب می ریزیم و سپس همه چیز دوباره آرام می شود. او خود را یک پادشاه می داند که همه چیز را در دست دارد. اما او نه می تواند سیاستمداران افراطی دولت خود را کنترل کند و نه وضعیت غزه را.

در سال ۲۰۱۵، سازمان ملل هشدار داد که نوار غزه از سال ۲۰۲۰ «غیرقابل سکونت» خواهد بود. وضعیت بشردوستانه در غزه قبل از حمله حماس چگونه بود؟

از ۱۶ سال پیش، غزه توسط اسرائیل محاصره شده است. این محاصره واردات همه چیز، از جمله غذا، دارو و مصالح ساختمانی را به شدت محدود کرده است. نیمی از جمعیت زیر سن قانونی هستند. مردم باید برای تأمین غذای خود مبارزه کنند. ماهیگیران هنگام تلاش برای ورود به مناطق پربازده در دریا مورد اصابت گلوله قرار می گیرند. تصفیه‌خانه‌ها در طول سالها توسط اسرائیل تخریب شده است. بیماران به سختی زنده می مانند. همه جا کمبود است. غزه مدت هاست که یک مکان فاجعه بار، یک مکان درد و رنج است.

واکنش اسرائیل تا چه حد میتواند اوضاع را بدتر کند؟

حالا کل نوار غزه به خاطر این حمله مجازات می شود. برق و آب قطع می شود. بیمارستان ها گرچه دارای ژنراتور هستند، اما سوخت آنها نیز تمام می شود. دولت اسرائیل قصد دارد مردم غزه را که «حیوانات انسانی» می نامد (نقل قول از وزیر دفاع یوآو گلانت)، به طور هدفمند قتل عام کند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در سرمقاله روز یکشنبه عنوان کرد “نتانیاهو مسئول جنگ بین اسرائیل و غزه است” . در جمهوری فدرال آلمان، انتشار چنین عنوانی احتمالاً غیرممکن است. آیا فضای بحث در اینجا نیز بیشتر محدود خواهد شد؟

ما این را از قبل شاهد هستیم. در حال حاضر در همه جا در آلمان راهپیمایی ها ممنوع شده است. در یک مدرسه در برلین-نویکلن، یک معلم یک دانش آموز را کتک زد زیرا این دانش آموز یک پرچم فلسطین را تکان داده بود. این یک فضایی نژادپستانه است که به ندرت تجربه کرده ایم. همه اینها باید در ارتباط با این واقعیت دیده شود که حزب راست افراطی AfD در نظرسنجی ها از ماه ها پیش بیش از ۲۰ درصد است. به فلسطینیان به عنوان مظنون نگاه میکنند و باید مواظب اظهاراتشان باشند چون ممکن است جاسوسی آنها بکنند. چندین فرستنده و رسانه همکاری خود را با روزنامه نگار آزاد مالکم اوهانوئه قطع کردند زیرا او سعی کرده بود وضعیت اسرائیل و غزه را توضیح دهد.

جنگ چگونه بر زندگی یهودیان در آلمان تأثیر می گذارد؟

بسیاری از یهودیان در آلمان احساس خطر می کنند و حتی نمی توانند روی مسؤولیت اسرائیل در قبال خشونت علیه فلسطین تاکید کنند. برای بسیاری، آنچه در آخر هفته اتفاق افتاد بلافاصله هولوکاست را به یاد می آورد. در حال حاضر درک آنها از رنج فلسطین حتی دشوارتر است. بسیاری از یهودیان و همچنین بسیاری از فلسطینی ها در ترس زندگی می کنند. در حقیقت، همه ما توسط همان افراد، راست‌گرایان و فاشیست‌ها تهدید می‌شویم که در آلمان قوی‌تر از همیشه هستند و نفرت را علیه همه اقلیت‌ها برمی‌انگیزند.

2 Comments

 1. نتانیاهو دقیقا برای چه به حماس نیاز دارد؟
  برای مفتضح شدن اسراییل و دریافت شکستی غیرقابل جبران؟
  برای پایان دادن به عمر سیاسی خود؟
  برای شکاف در رهبری مذبوح و منفور و بی اثر تشکیلات خودگردان؟
  حماس بخش مهم رزم تاریخی فلسطینیان و شاید امروز در صدر مبارزات ملی و ضداستعماری فلسطینیان است.
  این یک واقعیت است.

 2. حماقت نهفته درین تحلیل غیرقابل بیان است .
  تنها وحشت و سردرگمی تحلیل گر کاملا حقیقی و بجاست و مقصر آن نیز المان و فاشیستهای صهیونیست المانی هستند که باید نتیجه جنایات هفتاد و پنج ساله خود بر علیه بشریت و مردم فلسطین را به چشم ببینند و وحشت آن را در هر ثانیه زندگی خود احساس نمایند .
  سقوط غرب و اتحادیه اروپا غیرقابل اجتناب است و حمایت جنایتکارانه صهیونیسم المانی از جنایات فاشیستهای اسراییلی اوکراینی آن را بسیار تسریع خواهد نمود .
  جهان متمدن و جامعه انسانی آن برای بقای خود و زمین نیاز به این خانه تکانی بنیادی دارد .
  حرکت قهرمانانه حماس در طول تاریخ حیات ننگین اسراییل بی سابقه بود و به همین دلیل هیچ راه حل و برون رفتی برای آن متصور نیست .
  فلسطینیها راه درهم کوبیدن اسراییل را به همه جهان و خاورمیانه نشان دادند و دیگر هر لحظه انتظار پیوستن دیگر کشورهای منطقه به این جنگ وجود دارد اگرچه حماس ثابت نمود که بدون وجود هرگونه حمایت نظامی مستقیم قادر به درهم شکستن اسراییل است و بمبارانهای وحشیانه غیرنظامیان فلسطینی بدست اسراییل تنها شمشیر کشورهای عربی و همسایه را تیزتر خواهد نمود .
  اسراییل امریکا و اروپا را به ویرانی خواهد کشانید .

Comments are closed.