کشورهای عضو اتحادیه اروپا واردات گاز روسیه را افزایش می‌دهند

رسانه‌ها: کشورهای عضو اتحادیه اروپا واردات گاز روسیه را افزایش می‌دهند

بر اساس گزارش یک روزنامه یونانی، یونان واردات گاز خود از روسیه را در ۹ ماه اول سال به میزان پیش از اعمال تحریم‌ها افزایش داده است. اما کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیز در حال جایگزینی گاز ال ان جی گران آمریکایی با گاز مایع روسیه هستند.

به گفته روزنامه کاترینی یونان، افزایش واردات به دنبال سیاست قیمت‌های پایین انرژی مسکو است. این سیاست به دنبال یافتن خریداران بیشتر برای گاز روسیه و کاهش زیان‌های درآمدی است، پس از اینکه روسیه مجبور شد تحویل گاز به اتحادیه اروپا از طریق خط لوله را کاهش دهد. این امر به دلیل تحریم‌های غربی اعمال شده پس از آغاز جنگ اوکراین و همچنین مشکلات فنی مانند انفجار خط لوله نورد استریم در سال گذشته بود.

در حالی که بروکسل واردات نفت روسیه را که با کشتی حمل می‌شود ممنوع کرده و اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۷ استفاده از گاز روسیه را متوقف می‌کند، گاز مایع روسیه علیرغم درخواست‌های مکرر سیاستمداران اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم‌ها، تاکنون از تحریم‌ها مصون مانده است.

بر اساس گزارش اندیشکده “گلوبال ویزنس” که بر اساس داده‌های تحلیل بازار کالاهای Kpler است، شرکای اتحادیه اروپا در یونان نیز واردات گاز مایع روسیه را در سال جاری افزایش داده‌اند. در هفت ماه اول سال جاری، واردات گاز مایع روسیه به اتحادیه اروپا نسبت به دوره قبل از تحریم‌ها ۴۰ درصد افزایش یافت و روسیه به دومین تأمین‌کننده بزرگ LNG اتحادیه اروپا تبدیل شد. بر اساس برآوردهای اخیر، ۵۲ درصد از کل صادرات LNG روسیه بین ژانویه و ژوئیه به اتحادیه اروپا رفته است.