مجارستان روابط با روسیه را گسترش می‌دهد.ترجمه مجله هفته

مجارستان علیرغم فشار تحریم ها، می خواهد با روسیه تجارت خود را گسترش دهد

پتر سیجیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، روز جمعه در فیس بوک نوشت که بوداپست قصد دارد علیرغم فشار تحریم ها، همکاری خود را با روسیه گسترش دهد.

سیجیارتو گفت که مجارستان می خواهد با روسیه در زمینه مواد غذایی و بهداشت همکاری بیشتری داشته باشد. همچنین همکاری در زمینه انرژی که برای مجارستان بسیار مهم است، ادامه خواهد یافت. دولت مجارستان تحریم های اتحادیه اروپا را مضر می داند.

این اظهارات سیجیارتو پس از دیدار او با میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه، انجام شد. این دو نفر در نشست “هفته انرژی روسیه” در مسکو، کمیسیون بین دولتی روسیه و مجارستان را رهبری کردند.

سیجیارتو نوشت: “حتی در شرایط ژئوپلیتیکی کنونی، مجارستان قصد دارد همکاری با روسیه را بر اساس احترام متقابل ادامه دهد و در عین حال منافع ملی خود را دنبال کند.”

در حالی که اتحادیه اروپا در ارتباط با وضعیت اوکراین، محدودیت های زیادی علیه مسکو اعمال کرده است، بوداپست یک موضع بی طرفانه در مورد این درگیری اتخاذ کرده است و به طور مکرر و صریح سیاست تحریم های اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داده است و ادعا کرده است که این سیاست به اتحادیه اروپا بیشتر از روسیه آسیب می رساند.

سیجیارتو در پیام خود نوشت که بوداپست علاقه مند است حضور شرکت های خود را در روسیه تقویت کند، حداقل در زمینه هایی که از محدودیت ها مستثنی هستند.

وی افزود: “کشاورزی و بهداشت از تحریم ها مستثنی هستند، بنابراین ما همچنان از گسترش شرکت های کشاورزی و مواد غذایی مجارستان در روسیه حمایت خواهیم کرد و همچنین توسعه همکاری در زمینه بهداشت را تشویق خواهیم کرد.”

سیجیارتو همچنین اهمیت استراتژیک همکاری روسیه و مجارستان در زمینه انرژی را تکرار کرد.

وی نوشت: “آب و هوا سرد می شود و خانه های مجارستان باید گرم شوند. و امنیت انرژی ما بدون روسیه تضمین نخواهد شد.”

به گفته سیجیارتو، مجارستان همچنان گاز روسیه را تحت یک قرارداد ۱۵ ساله با شرکت انرژی دولتی گازپروم که در سال ۲۰۲۱ امضا شد، خریداری می کند که سالانه ۴.۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را تأمین می کند. وی همچنین خاطرنشان کرد که جریان نفت از مجارستان از طریق اوکراین “جاری است” و بوداپست “جدی امیدوار است که هیچ کس این مسیر تأمین را تهدید نکند، نه از نظر مالی، سیاسی یا فیزیکی”.

از آغاز درگیری اوکراین، اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را از طریق کشتی ممنوع کرده است و خریدهای گاز طبیعی از طریق خط لوله از مسکو را به طور قابل توجهی کاهش داده است و قول داده است که تا سال ۲۰۲۷ به طور کامل از گاز روسیه دست بکشد. مجارستان با این حال توانسته است در مورد تحریم های واردات نفت خام روسیه یک استثنا به دست آورد. این کشور همچنین در زمینه گاز طبیعی به ۸۵ درصد به روسیه وابسته است و قراردادی با روس آتوم برای رآکتور هسته ای پاکس II دارد.

در ماه گذشته، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در سخنرانی خود در پارلمان هشدار داد که رد تحویل انرژی روسیه به کشورهای اتحادیه اروپا آسیب می رساند و برای مجارستان فاجعه بار خواهد بود.