دستگیری متهم اصلی قتل ویکتور خارا

بارینتوس در حین دستگیری در دلتونا، فلوریدا
منبع: ICE.GOVمایکل راث، سانتیاگو
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

قتل ویکتور خارا در شیلی: دستگیری متهم اصلی در ایالات متحده، انتظار می‌رود که تحویل داده شود

دلتونا، فلوریدا. پدرو پابلو بارینتوس نوئز، متهم به قتل ویکتور خارا، در تاریخ ۵ اکتبر در دلتونا در ایالت فلوریدا در ایالات متحده دستگیر شد و اکنون در بازداشت قرار دارد.

دادگاه عالی شیلی اخیراً محکومیت هفت نفر از عوامل این قتل را تأیید کرده است و این امر منجر به تسریع دستگیری یکی از متهمان اصلی در ایالات متحده شده است. اعضای خانواده خارا و وکیل آنها، نلسون کاکوتو، از این امر به عنوان پیروزی حقیقت و عدالت یاد می‌کنند.

ویکتور خارا نماد سیاسی و هنری حکومت سوسیالیست ائتلاف خلق به رهبری رئیس‌جمهور سالوادور آلنده بود. او روز بعد از کودتا به همراه صدها نفر در دانشگاه فنی دولتی، دانشگاه کنونی سانتیاگو شیلی، دستگیر شد، سه روز شکنجه شد و سرانجام کشته شد. کالبدشکافی ۴۴ گلوله و ۵۶ شکستگی استخوان در سراسر بدن را نشان داد.

در اواخر ماه آگوست، دادگاه عالی شیلی در آخرین مرحله هفت نظامی بازنشسته را به دلیل آدم‌ربایی، شکنجه و قتل ویکتور خارا و نیز لیتری کیورگو، مدیر سابق زندان‌ها، به حبس بین ۱۰ تا ۲۵ سال محکوم کرد. یک محکوم، هرنان چاکن سوتو، اندکی قبل از دستگیری خودکشی کرد و دو محکوم دیگر تحت تعقیب قرار دارند و در حال فرار هستند.

لیتری کیورگو در زمان کودتا مدیر کل زندان‌ها بود. او به ارتش اعتراض کرد تا علیه کودتا اعتراض کند. اندکی بعد دفتر او مورد بازرسی قرار گرفت. او به گردان تانک شماره دو منتقل شد و در ۱۳ سپتامبر به ورزشگاه شیلی آورده شد، جایی که توسط نظامیان شکنجه شد. جسد او در کنار جسد خارا و سه نفر دیگر در ۱۶ سپتامبر در نزدیکی گورستان شهری پیدا شد.

یکی از متهمان اصلی، پدرو بارینتوس، در ایالات متحده آزاد بود. او در سال ۲۰۱۶ در یک پرونده مدنی در ایالات متحده به دلیل مشارکت در قتل خارا توسط هیئت منصفه به پرداخت ۲۸ میلیون دلار به خانواده خارا محکوم شد. با این حال، بارینتوس که از سال ۱۹۸۹ در ایالات متحده زندگی می‌کند و تابعیت این کشور را دارد، به لحاظ کیفری محکوم نشد. گفته می‌شود که او شلیک‌های مرگبار به خارا را انجام داده است.

در شیلی، دستگیری بارینتوس مورد استقبال قرار گرفته است و اکنون امیدوارند که او به زودی به شیلی تحویل داده شود تا محاکمه شود. بر اساس شهادت شاهدان، او بارها به قتل خارا مباهات کرده است.**

**نلسون کاکوتو، وکیل دادگستری که این پرونده و صدها پرونده دیگر را در دادگاه نمایندگی می‌کند، در این باره گفت: “استرداد یک ابزار مهم علیه مصونیت قضایی است که نظام حقوقی بین‌المللی برای این منظور ایجاد کرده است. بارینتوس باید مانند سایر نظامیان محکوم شود. ما امیدواریم که این روند به زودی به پایان برسد تا این فصل را برای همیشه ببندیم تا ویکتور و لیتری به آرامش ابدی برسند.”

متهمانی که اخیراً محکوم شده‌اند، مدت‌ها تحت تعقیب قرار داشتند، اما روند دادگاه را با تجدیدنظرخواهی در تمام مراحل طولانی کردند. انکارهای آنها و کمبود مدارک نیز سال‌ها مانع از برگزاری دادگاه شد. سرگرد بازنشسته بارینتوس حتی ادعا کرد که اصلاً در ورزشگاه شیلی، که به زندان تبدیل شده بود، حضور نداشته است. تنها شهادت ده سرباز سابق منجر به شناسایی قطعی او و ارائه مدارک برای مشارکت او در این قتل شد.

یک دادگاه در فلوریدا روز ۱۴ ژوئیه امسال تابعیت ایالات متحده بارینتوس را بر اساس شکایتی که توسط دفتر دادرسی مهاجرت وزارت دادگستری ارائه شده بود، لغو کرد. دادگاه تشخیص داد که بارینتوس در درخواست‌های مهاجرتی خود عمداً حقایق مهمی در ارتباط با خدمت نظامی خود را پنهان کرده بود.