خاورمیانه در آستانه جنگی بزرگ قرار دارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل: خاورمیانه در آستانه جنگی بزرگ قرار دارد.
ترجمه مجله هفته


واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، معتقد است که ایالات متحده بخشی از مسئولیت تشدید اخیر تنش بین اسرائیل و حماس را بر عهده دارد. وی گفت که ایالات متحده تلاش کرده است تا جایگاه میانجیگری را برای خود کسب کند و در نتیجه، مذاکرات برای حل مسالمت آمیز این درگیری را مسدود کرده است.

نبنزیا در واکنش به درگیری های اخیر بین اسرائیل و حماس گفت: «خاورمیانه در آستانه یک جنگ بزرگ و یک فاجعه انسانی بی سابقه قرار دارد.» وی همچنین «خشونت وحشیانه» در منطقه را محکوم کرد و خواستار آتش بس فوری شد.

در سخنرانی خود در جمع خبرنگاران پس از یک جلسه غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل در روز جمعه، نبنزیا گفت: «این منطقه در آستانه یک جنگ بزرگ و یک فاجعه انسانی بی سابقه قرار دارد.» وی افزود: «روسیه کشتار غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی را به طور مطلق محکوم می کند. آنچه در ۷ اکتبر در خاک اسرائیل رخ داد، غیرقابل قبول است.»

به گفته نبنزیا، «مسئولیت عمده تشدید درگیری در خاورمیانه بر عهده ایالات متحده است.» وی به واشنگتن «اقدامات غیرمسئولانه و خودخواهانه» در جهت بلوکه کردن تلاش های میانجیگری چهارجانبه، متشکل از سازمان ملل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و روسیه، متهم کرد. وی گفت که ایالات متحده تلاش کرده است تا این فرآیند را انحصار کند و دیدگاه های خود را بر فلسطین تحمیل کند، بدون اینکه به ریشه های درگیری رسیدگی کند.

نبنزیا همچنین خاطرنشان کرد که اسرائیل به مدت طولانی قوانین متعدد سازمان ملل را نقض کرده است، از جمله با گسترش شهرک های غیرقانونی خود در سرزمین های فلسطینی اشغالی. وی همچنین گفت که اگرچه اسرائیل حق دفاع از خود را دارد، اما تاکتیک های اخیر این کشور به معنای مجازات جمعی است که غیرقابل قبول است.

در یک کنفرانس خبری در پایان سفر دو روزه خود به قرقیزستان در روز جمعه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: «اسرائیل با حمله ای بی سابقه مواجه است که در تاریخ خود تاکنون شاهد آن نبوده است، نه تنها به لحاظ اندازه، بلکه از نظر اجرای آن و قساوت آن.»

به گفته رئیس جمهور روسیه، تنها راه حل برای این درگیری دیرینه، مذاکره و ایجاد یک فلسطین مستقل است.

پوتین همچنین گفت که روسیه، با توجه به روابط نزدیک خود با اسرائیل و کشورهای عربی، آماده است تا نقش میانجی را ایفا کند، مشروط بر اینکه طرفین درگیر با آن موافقت کنند.