ترس از جنگ منطقه ای – کارین لوکفلد


اسرائیل همچنین از فسفر سفید در لبنان استفاده می کند.
هزاران نفر از جنوب فرار می کنند. حزب الله “تحولات تاریخی” را مشاهده میکند.
توسط کارین لوکفلد، بیروت
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهاسرائیل در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نوار غزه و جنوب لبنان از فسفر سفید استفاده کرد. این خبر را سازمان عفو بین‌الملل با مقر در نیویورک روز پنجشنبه اعلام کرد. استفاده از این ماده بسیار آتش‌زا در مناطق مسکونی، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه لبنان، عبدالله بو حبیب، روز جمعه در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی خود، حسین امیرعبداللهیان، نگرانی خود را از پیامدهای تشدید تنش‌های اسرائیل در منطقه ابراز کرد. امیرعبداللهیان که شب وارد بیروت شده بود، در فرودگاه خطاب به خبرنگاران گفته بود که اگر آمریکا می‌خواهد از جنگ منطقه‌ای جلوگیری کند، باید اسرائیل را کنترل کند. او همچنین گفته بود که ایران امنیت لبنان را حفظ خواهد کرد و «امنیت و صلح در لبنان برای ما مهم است».
در همان شب، امیرعبداللهیان با دبیرکل حزب‌الله لبنان، حسن نصرالله، در مورد «وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای» رایزنی کرد. طبق بیانیه این سازمان، آنها درباره «مسئولیت و موضع‌گیری» لازم در برابر «رویدادهای تاریخی و توسعه خطرناک» مشورت کردند.

در روز جمعه نیز در امتداد «خط آبی» در جنوب لبنان، مجدداً از سوی نیروهای اسرائیلی به مناطق مسکونی حمله شد. «خط آبی» خط آتش‌بسی است که در سال ۲۰۰۰ توسط سازمان ملل بین لبنان و سرزمین‌های اشغالی و ضمیمه شده لبنان و فلسطین تعیین شد. هر دو کشور هنوز در وضعیت جنگی قرار دارند و اسرائیل این منطقه را همچنان شمال گلیل می‌نامد.
در حالی که هزاران لبنانی از جنوب این کشور به دلیل ترس از موشک‌های اسرائیلی به شمال فرار می‌کنند، چندین تیم تلویزیونی عربی در «تپه رسانه‌ای» واقع در بالای شهرک اسرائیلی متولا، تحولات را در امتداد دیواری که اسرائیل ساخته است، زیر نظر دارند.
خبرنگار زینب جی در گفت‌وگو با یهودیش وایر گفت که این اولین ماموریت او است. او گفت که جنگ خواهد شد، اما او نمی‌ترسد. «من از روستایی در نزدیکی نابیه‌یا هستم و مانند بسیاری از مردم اینجا در جنگ به دنیا آمدم. ما کشورمان را دوست داریم و برای آن خواهیم جنگید.» اسرائیل هرگز به صلح علاقه‌مند نبوده است، اکنون می‌خواهند حتی فلسطینی‌ها را به بیابان سینا تبعید کنند. «سرزمینی که در آنجا در جنوب می‌بینید، سرزمین ما و سرزمین فلسطینی‌ها است.»

محمد ر. از عداس نیز از کودکی با جنگ با اسرائیل آشناست. از کافه او می‌توان از آن سوی خیابانی که در امتداد «خط آبی» تا بنت جبیل و ناقوره امتداد دارد، یک پارک کوچک را دید. پشت آن دیواری قرار دارد که توسط اشغالگران اسرائیلی ساخته شده است و هر چند صد متر با برج‌هایی با دوربین‌ها محافظت می‌شود. پشت دیوار، در منطقه تحت کنترل اسرائیل، تپه‌ای وجود دارد که یک مرکز نظارت و یک پست شنود ارتش اسرائیل در آن قرار دارد.
پشت تپه، پدر و پدربزرگم زمین‌های بزرگی داشتند. آنچه امروز «خط آبی» نامیده می‌شود، در امتداد خط مرزی‌ای قرار دارد که در سال ۱۹۱۶ توسط فرانسه و بریتانیا به عنوان «خط سایکس-پیکو» کل منطقه را به دو بخش تقسیم کرد. از زمانی که اسرائیل این مناطق را اشغال و سپس ضمیمه کرد، همیشه جنگ بوده است. «من اینجا می‌مانم، اینجا به دنیا آمدم. و اگر قرار است بمیرم، باید اینجا باشد. روی زمینم.»

نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد جنگی طولانی در انتظار منطقه است. غرب به رهبری ایالات متحده با همکاری اتحادیه اروپا و ناتو از اسرائیل حمایت قاطع نظامی، سیاسی و رسانه‌ای می‌کند که از زمان تأسیس خشونت‌آمیز آن در سال ۱۹۴۸ توسط ایالات متحده و آلمان نیز به عنوان نشانه «جبران خسارت» به یک پست کنترل غربی پر از سلاح تبدیل شده است. فلسطینی‌ها از ۷۵ سال پیش با از دست دادن زمین و جان خود، هزینه آن را می‌پردازند. هیچ توافق‌نامه‌ای، هیچ قطعنامه‌ای از سوی سازمان ملل توسط اسرائیل رعایت نشده است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، روز جمعه در پایتخت اردن، امان، با رئیس‌جمهور فلسطینی محمود عباس دیدار کرد. او در این فرصت به شبکه خبری NBC گفت که از وقوع جنگ منطقه‌ای جلوگیری کرده است. بلینکن گفت که ایالات متحده پیامی روشن ارسال کرده است: «هر کس این کار را انجام دهد، مرتکب اشتباه بزرگی خواهد شد.»