بمباران خانواده ‌های فلسطینی در حال ترک غزه

نیروی هوایی اسرائیل یک کاروان کامیون خانواده‌های فلسطینی‌ها را که از غزه فرار می کرد بمباران کرد و باعث کشتار شد.

نیروی هوایی ارتش اسرائیل با بمباران یک کاروان کامیون که فلسطینیان را از غزه فرار می کرد، حداقل ۷۰ نفر را کشت. این اتفاق پس از آن رخ داد که دولت تل آویو به ساکنان شمالی نوار غزه ۲۴ ساعت فرصت داد تا آنجا را ترک کنند.

حمله وحشیانه جنگنده های اسرائیلی در حالی صورت گرفت که کامیون های پناهندگان به سمت جنوب نوار غزه در حرکت بودند. این حمله در حالی صورت گرفت که رژیم اسرائیل قبلاً از ساکنان غزه خواسته بود به بخش جنوبی این منطقه ساحلی نقل مکان کنند تا از حملات بی رویه ای که به این منطقه ادامه می دهد، در امان بمانند.

علاوه بر ۷۰ نفری که جان خود را از دست دادند، حمله نیروی هوایی اسرائیل بیش از ۲۰۰ نفر از غیرنظامیانی را که از منطقه شمالی نوار غزه به سمت جنوب فرار می کردند، مجروح کرد. لازم به یادآوری است که همان دولت نتانیاهو به ۲۴ ساعت فرصت به فلسطینی ها داد تا قبل از آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل، منطقه شمالی غزه را ترک کنند.

دیروز، کاردینال پیترو پارولین، از رهبران ارشد کلیسای کاتولیک، خواستار آزادی گروگان های در دست حماس و احترام به قوانین بشردوستانه در اجرای “دفاع مشروع” از سوی اسرائیل شد.

به نظر ما، عملیات فعلی (یا ضد حمله) بر غزه نمی تواند به عنوان “دفاع مشروع” طبقه بندی شود.

در مورد دستور تخلیه، دبیرکل سازمان ملل متحد (UN)، آنتونیو گوترش، جمعه گذشته اعلام کرد که جابه جایی بیش از یک میلیون نفر از طریق یک منطقه جنگی پرجمعیت به مکانی بدون غذا، آب یا سرپناه، زمانی که کل قلمرو تحت محاصره است، بسیار خطرناک و در برخی موارد، به سادگی غیرممکن است. اما در تل آویو، گوش شنوایی برای این توصیه های سازمان ملل وجود نداشت و آنها به طور کامل نادیده گرفته شدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که تصمیم اسرائیل نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است، اما این بیانیه نیز مانند بیانیه های دیگر، توسط دولت اسرائیلی که به اجرای انتقام خود ادامه می دهد، نادیده گرفته شد.

نوار غزه از روز شنبه گذشته تحت بمباران روزانه قرار گرفته است که بر اساس وزارت بهداشت فلسطین، منجر به کشته شدن حداقل ۱۹۰۰ نفر، از جمله ۶۱۴ کودک و ۳۷۰ زن، و ۷۶۹۶ زخمی دیگر شده است.

علاوه بر حملات بی رویه و وحشیانه، اسرائیل “محاصره کامل” غزه را اعمال کرده است که ساکنان این منطقه ساحلی را از آب، برق، غذا و سوخت محروم می کند و آنها را به “تنبیه جمعی” محکوم می کند که طبق گفته سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW)، “جنایت جنگی” است.

من تصور می کنم که اگر رسانه های بزرگ ما این خبر را گزارش کنند، آن را به عنوان خسارات جانبی ساده طبقه بندی خواهند کرد.

Andrea Puccio – http://www.occhisulmondo.info