ایران از طریق سازمان ملل به اسرائیل هشدار داد که در صورت حمله زمینی به غزه، وارد جنگ خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در بیروت. عکس: مروان نعمانی/تصویر اتحاد از طریق گتی ایماژ

اخبار ویژه: ایران از طریق سازمان ملل به اسرائیل هشدار داد که در صورت حمله زمینی به غزه، وارد جنگ خواهد شد

باراک راوید

ترجمه میرفخرایی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در بیروت

ایران روز شنبه پیامی به اسرائیل ارسال کرد که در آن تاکید کرد که مایل به تشدید بیشتر جنگ میان حماس و اسرائیل نیست، اما اگر عملیات اسرائیل در نوار غزه ادامه یابد، مجبور به مداخله خواهد شد. این موضوع را دو منبع دیپلماتیک آگاه به این خبرگزاری Axios اطلاع دادند.

چرا این مهم است؟

اگر ایران به طور مستقیم یا غیرمستقیم مداخله کند، به ویژه از طریق یک گروه شبه نظامی در سوریه یا با حمایت از تصمیم حزب الله برای مشارکت کامل در درگیری ها، درگیری ها میان حماس و اسرائیل به یک جنگ منطقه ای تبدیل خواهد شد.

پیام ایران که از طریق سازمان ملل به اسرائیل ارسال شد، در حالی منتشر می شود که دولت بایدن در تلاش است تا ایران و حزب الله مورد حمایت ایران را از مشارکت در جنگ بازدارد. ایالات متحده این هفته یک گروه هواپیماهای حامل و جنگنده به منطقه اعزام کرده است.

پشت پرده:

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه در بیروت با تور وندسن، نماینده سازمان ملل در خاورمیانه، دیدار کرد. این دو منبع دیپلماتیک گفتند.

وندسن از امیرعبداللهیان خواست تا برای جلوگیری از گسترش درگیری در نوار غزه و اسرائیل به کل منطقه خاورمیانه کمک کند.

وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد که ایران نمی خواهد درگیری به یک جنگ منطقه ای تبدیل شود و قصد دارد به آزادی شهروندانی که توسط حماس در غزه گروگان گرفته شده اند، کمک کند.

با این حال، امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد که ایران خط قرمزهای خود را دارد. اگر عملیات نظامی اسرائیل ادامه یابد – به ویژه اگر اسرائیل به وعده خود برای حمله زمینی به نوار غزه عمل کند – ایران مجبور به واکنش خواهد بود.

وندسن با تساخی هانیگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل و سایر مقامات تماس گرفت و پیام ایران را به آنها منتقل کرد.

دفتر وندسن تایید کرد که او روز شنبه با امیرعبداللهیان دیدار کرده است. آنها گفتند که آنها در مورد “تلاش های دیپلماتیک برای آزادی گروگان ها، کاهش تنش و جلوگیری از گسترش درگیری به منطقه” بحث کردند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل از اظهار نظر خودداری کرد. وزارت امور خارجه ایران بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

آنچه آنها می گویند:

امیرعبداللهیان که پیش از این با حسن نصرالله، رهبر حزب الله دیدار کرده بود، روز شنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران در بیروت گفت که اسرائیل باید “جنایت علیه غیرنظامیان در نوار غزه را متوقف کند – زیرا ممکن است در عرض چند ساعت دیر شده باشد”.

امیرعبداللهیان گفت: “من از سناریوهایی که حزب الله طراحی کرده است، آگاهم. هر گامی که مقاومت بردارد، برای اسرائیل یک زلزله بزرگ خواهد بود.”

منبع خبر: از اینجا

1 Comment

  1. ایران موضع تروریستی و جنگ طلبانه ارتجاعی دارد. خود رژیم ایران حکومت تروریستی است.!

Comments are closed.