پوتین محاصره غزه را با محاصره لنینگراد در زمان آلمان نازی مقایسه کرد.ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه محاصره “غیرقابل قبول” غزه توسط اسرائیل با محاصره نازی ها در لنینگراد در جنگ جهانی دوم قابل مقایسه کرد آنرا ریسک بزرگی برای اسرائیل خواند و خواستار میانجیگری شد.

از زمانی که ارتش اسرائیل از ۱.۱ میلیون نفر – تقریباً نیمی از جمعیت کل منطقه – خواسته است تا در آستانه یک حمله احتمالی زمینی، منطقه را تخلیه کنند، ترس ساکنان فلسطینی نوار غزه افزایش یافته است.

پوتین در جریان دیداری در قرقیزستان در جمع خبرنگاران گفت: “سناریوهای مختلفی در حال شکل گیری است، از جمله احتمال اتخاذ اقدامات نظامی و غیرنظامی علیه نوار غزه که با محاصره لنینگراد در جنگ جهانی دوم قابل مقایسه است.”

او افزود: “ما می دانیم که این به چه معناست. به نظر من این غیرقابل قبول است. بیش از دو میلیون نفر در آنجا زندگی می کنند.”

دستور تخلیه اسرائیل پس از آن صادر شد که شبه نظامیان حماس که دیوار بتونی نوار غزه را شکستند و به اسرائیل حمله کردند این به روایتی بدترین حمله به اسرائیل در ۷۵ سال گذشته بود.

مسکو که روابط نزدیکی با هم دولت های اسرائیل و فلسطین دارد، روز دوشنبه اعلام کرد که ایجاد یک دولت فلسطینی “راه حل مطمئن ترین” برای صلح در اسرائیل است.

پوتین روز جمعه مجدداً خواستار مذاکره شد و مسکو را به عنوان یک میانجی بالقوه پیشنهاد کرد.

منبع رویترز، تایمز اسرائیل