پاکسازی قومی و بمب فسفری.اسرائیل به ۱.۱ میلیون نفر در شمال غزه مهلت داده تا به دلیل تشدید پاکسازی قومی، فرار کنند.

کرادل
ترجمه میرفخرایی

در کمتر از یک هفته، حدود ۶۰۰۰ بمب در نوار غزه پرتاب شده است که باعث کشته شدن ۵۰۰ کودک و آواره شدن تقریباً نیم میلیون فلسطینی شده است.

اسرائیل به ساکنان شمال نوار غزه دستور داده است تا نیمه شب ۱۳ اکتبر به مناطق جنوبی این منطقه نقل مکان کنند، زیرا انتظار می رود صدها هزار سرباز اسرائیلی به این منطقه محاصره شده حمله کنند.

این دستور اواخر روز پنجشنبه به مقامات سازمان ملل در نیویورک ابلاغ شد، زیرا تل آویو اعلام کرده است که پناهندگان فلسطینی تا زمانی که ما نگوییم اجازه بازگشت نخواهند داشت.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، در مورد این دستور گفت: سازمان ملل متحد معتقد است که چنین حرکتی بدون عواقب انسانی ویرانگر غیرممکن است.

اینس حمدان، افسر آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در شهر غزه، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این یک فاجعه است. هیچکس نمی داند چه کاری باید انجام دهد.

نبیل فارسخ، سخنگوی جمعیت هلال احمر فلسطین (PRCS)، با بیان اینکه هیچ راهی برای جابجایی مجروحان و بیماران سالخورده در داخل بیمارستان ها وجود ندارد، گفت: غذا، برق و سوخت را فراموش کنید. تنها نگرانی اکنون این است که … آیا زنده خواهید ماند.

مقامات حماس این دستور را رد کردند و از فلسطینیان خواستند تا در خانه های خود بمانند و در برابر این جنگ روانی منزجر کننده که توسط اشغالگران به راه انداخته شده است، ایستادگی کنند.

مقامات غزه تاکید کردند: ما تأیید می کنیم که همه استان های نوار غزه، خواه شمال یا جنوب، [اهداف فعال] هستند. روند آوارگی یا خروج از شمال به جنوب غیر منطقی است و تهدیدی برای جان شهروندان محترم ماست.

تل آویو این اعلام را در حالی انجام داد که هواپیماهای جنگی برای هفتمین شب متوالی بزرگترین زندان روباز جهان را بمباران کردند و ۷۵۰ هدف را تخریب کردند و حدود ۲۵۰ فلسطینی را در یک روز کشتند که به عنوان “مجازات دسته جمعی” برای عملیات مقاومت تاریخی سیل الاقصی توصیف می شود.

تا روز جمعه، تعداد قربانیان حملات اسرائیل به بیش از ۱۵۰۰ فلسطینی رسیده است – یک سوم آنها کودک هستند.

اگرچه مقامات اسرائیلی ادعا می کنند که حملات هوایی بی رویه آنها فقط به اهداف “تروریستی” اصابت می کند، واقعیت در داخل غزه برعکس است: بمب ها محله های مسکونی کامل، ده ها آپارتمان بلندمرتبه، مدارس، بیمارستان ها و حتی تمام ذخایر پنل های خورشیدی غزه را نابود کرده اند.

علاوه بر این، حملات نتوانسته اند خسارت قابل توجهی به نیروهای حماس و جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) وارد کنند که سال هاست به صورت مخفیانه فعالیت می کنند.

اسرائیل همچنین برق، آب، غذا و سوخت را به طور کامل از غزه قطع کرده است که بحران انسانی از قبل وخیم را برای ۲.۳ میلیون فلسطینی محبوس در داخل آن تشدید می کند.

سازمان های حقوق بشری روز پنجشنبه تایید کردند که نیروی هوایی اسرائیل از بمب های فسفر سفید ممنوعه بین المللی علیه غیرنظامیان غزه استفاده می کند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفت: “فسفر سفید که می‌تواند برای علامت‌گذاری، سیگنال‌دهی و پنهان کردن، یا به‌عنوان سلاحی برای ایجاد آتش‌سوزی که باعث سوختن افراد و اشیا می‌شود، استفاده شود، تأثیر احتراقی قابل توجهی دارد که می‌تواند افراد را به شدت بسوزاند و سازه‌ها، مزارع و سایر اشیاء غیرنظامی را آتش بزند.” .

این سازمان افزود: استفاده از فسفر سفید در غزه، یکی از پرجمعیت ترین مناطق جهان، خطر برای غیرنظامیان را افزایش می دهد و ناقض ممنوعیت حقوق بین المللی مبنی بر قرار دادن غیرنظامیان در معرض خطر غیرضروری است.


فاجعه انسانی: اسرائیل خواستار تخلیه گسترده در غزه شد

ارتش اسرائیل از غیرنظامیان در شهر غزه خواسته است خانه های خود را ترک کنند و به دنبال امنیت در جنوب باشند. علاوه بر این، یک سخنگوی ارتش گفت که ارتش در روزهای آینده عملیات نظامی گسترده ای را در شهر غزه انجام خواهد داد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای به عنوان پاسخ اولیه به یک حمله زمینی احتمالی گفت: “سازمان ملل متحد غیرممکن است که چنین جنبشی بتواند بدون عواقب انسانی ویرانگر رخ دهد.”

سازمان ملل متحد به شدت درخواست کرد که چنین دستوری، در صورت تایید، به منظور جلوگیری از تبدیل شدن وضعیت غم انگیز به یک فاجعه بار، پس گرفته شود. به گفته سازمان ملل متحد، 1.1 میلیون نفر قرار است ظرف 24 ساعت تحت دستور جدید ارتش اسرائیل نوار غزه را ترک کنند.

حماس درخواست تخلیه را تبلیغات» خواند. غیر نظامیان نباید به خاطر آن سقوط کنند، دولت غزه گفت. آژانس امور پناهندگان حماس از ساکنان شمال خواست تا در خانه های خود بمانند و “در برابر این جنگ روانی شنیع از سوی اشغالگران ایستادگی کنند.”سازمان دیده بان حقوق بشر: اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی استفاده کرده است

رسانه ها و سیاستمداران غربی همچنان به طور آشکار تمایلی به ارزیابی اقدامات نظامی تهاجمی ارتش اسرائیل ندارند. اکنون سازمان غیردولتی دیده بان حقوق بشر (HRW) حوادث نگران کننده ای را گزارش کرده است. با توجه به اخیر X:

اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در نوار غزه و لبنان استفاده کرده و غیرنظامیان را در معرض خطر آسیب جدی و طولانی مدت قرار داده است.

اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان استفاده کرده و غیرنظامیان را در معرض خطر جراحات جدی و طولانی مدت قرار داده است. فسفر سفید باعث سوختگی های طاقت فرسا می شود و می تواند خانه ها را به آتش بکشد. استفاده از آن در مناطق پرجمعیت غیرقانونی است.

مقاله ای در وب سایت دیده بان حقوق بشر در مورد جنایات جنگی به شرح زیر است:

دیده بان حقوق بشر از طریق فیلم ها و شهادت های تایید شده مشخص کرده است که نیروهای اسرائیلی از فسفر سفید در عملیات نظامی در لبنان و غزه در 10 و 11 اکتبر 2023 استفاده کرده اند.

در میان چیزهای دیگر، آن را در بندر شهر غزه مستند شده است. فسفر سفید، که می تواند به عنوان یک پرده دود یا به عنوان یک سلاح استفاده شود، همچنین می تواند به دلیل سوختگی های شدید و اثرات طولانی مدت آن بر بازماندگان به غیرنظامیان آسیب برساند. شلیک فسفر سفید در مناطق مسکونی از سال 1977 توسط کنوانسیون ژنو ممنوع شده است.

اسرائیل از فسفر سفید در غزه و لبنان استفاده کرد دیده بان حقوق بشری: اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان استفاده کرده و غیرنظامیان را در معرض خطر جراحات جدی و طولانی مدت قرار داده است. فسفر سفید باعث سوختگی های طاقت فرسا می شود و می تواند … شورش در تظاهرات طرفدار فلسطین در پاریس

فرانسه تمام تظاهرات طرفدار فلسطین را به این دلیل که چنین اعتراضاتی نظم عمومی را به خطر می اندازد، ممنوع کرده است. جرالد درمانین، وزیر کشور نیز از قبل اعلام کرده بود که سازمان دهندگان هر تظاهراتی باید دستگیر شوند.

با این وجود، بسیاری از مردم از ممنوعیت پلیس سرپیچی کردند: در پاریس، چند صد نفر تظاهرات کردند و حملات نظامی اسرائیل به نوار غزه را محکوم کردند. برخی از تظاهرکنندگان طرفدار فلسطین “فلسطین آزاد” را بر روی بنای یادبود میدان جمهوری اسپری کردند. بسیاری از آنها پرچمهای فلسطین را دور شانه هایشان حمل میکردند و شعار می دادند: ما همه فلسطینی هستیم.» پلیس از گاز اشک آور و توپ های آب برای متفرق کردن جمعیت استفاده کرد.


آژانس امداد و کار فلسطین سازمان ملل: حفاظت از 270 هزار پناهنده در غزه

در حال حاضر حدود 270 هزار آواره داخلی در تاسیسات UNRWA، پناهگاه های سازمان ملل در نوار غزه نگهداری می شوند. با این حال، به گفته نماینده UNRWA جنیفر استین، منابع با نرخ هشدار دهنده در حال اجرا است. این مقام سازمان ملل به الجزیره گفت:

ما تقریبا تمام تجهیزات خود را مصرف کرده ایم. این واقعا بسیار دشوار است. “

به گفته سازمان ملل متحد، در مجموع ۳۳۸ هزار فلسطینی در این منطقه اواره شده اند.
آستین فور:
ما برای نوار غزه به سوخت نیاز داریم زیرا سوخت کارخانه های نمک زدایی را تامین میکند و بدون آن ما نمی توانیم آب آشامیدنی تمیز داشته باشیم. (…) سوخت ژنراتورهای بیمارستان ها را تامین می کند، غزه بدون سوخت دچار مشکل بزرگی است.

در نهایت، نماینده UNRWA بر جدی بودن وضعیت تاکید کرد:

ما اکنون ۱۰۰ پناهگاه داریم و برای ۵۰ پناهگاه آب تمیز داریم و میتوانیم اب را حمل کنیم، اما در چهار تا ده روز آینده آب تمام خواهد شد.