مصاحبه جنجالی نفتالی بنت: ما با نازی ها میجنگیم.

مصاحبه تند و آتشین نخست وزیر سابق اسرائیل با شبکه اسکای نیوز
ترجمه مجله هفته


شبکه خبری اسکای نیوز انگلیس روز دوشنبه، ۱۲ اکتبر، در یک مصاحبه زنده، نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل را به مخاطبان خود معرفی کرد. موضوع این مصاحبه، تحولات اخیر در اسرائیل و نوار غزه بود. در پایان مصاحبه، بنت با واکنشی توهین آمیز و گستاخانه به مجری برنامه پاسخ داد.
مصاحبه

کامالی ملبورن، مجری برنامه، از بنت پرسید که “گام های بعدی” ارتش اسرائیل علیه گروه حماس چه خواهد بود. بنت پاسخ داد که ارتش در حال “کشتن هر چه بیشتر تروریست های حماس” است که در حال حاضر در خاک اسرائیل حضور دارند. او سپس با لحنی تند و خشن گفت:

“گام بعدی، نابودی این حماس نازی است.”

بنت حماس را “دشمن تمدن” خواند و از کلمه “نازی” برای توصیف این گروه استفاده کرد. او گفت که حماس “دقیقاً همان ایدئولوژی” را دنبال می کند که نازی ها در آلمان نازی داشتند. بنت افزود که اعضای حماس “هیولا” هستند.

خشم بنت
ملبورن سپس از بنت پرسید که ارتش اسرائیل چگونه می تواند تضمین کند که حملات تلافی جویانه آن به غیرنظامیان فلسطینی آسیبی نمی رساند. بنت به این سوال پاسخ نداد و به جای آن به مخاطبان اسکای نیوز گفت که کل ملت اسرائیل از اقدامات نظامی حمایت می کند. او با نشان دادن عکسی از یک خانواده اسرائیلی که توسط فلسطینی ها کشته شده بودند، گفت:
“هر اسرائیلی می خواهد برود، بجنگد، ضربه بزند و این تروریست ها را بکشد. ما انتقام خواهیم گرفت، انتقام هایی که هرگز ندیده اند.”

حالت آرام بنت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، به تدریج زمانی که مجری برنامه از او پرسید که ارتش اسرائیل چگونه می‌تواند تضمین کند که در حملات تلافی‌جویانه اعلام‌شده، غیرنظامیان فلسطینی آسیب نبینند، تغییر کرد. بنت به این سوال پاسخی نداد، بلکه به جای آن به بینندگان اسکای نیوز یادآوری کرد که کل ملت اسرائیل عملیات نظامی را حمایت می‌کنند. او در این زمینه مثال خانواده اسرائیلی را که توسط فلسطینی‌ها کشته شده بود، با در دست داشتن عکسی از آن در مقابل دوربین آورد. مجری در طول این اظهارات او را قطع نکرد. نتانیاهو به طور کلامی گفت:

“هر اسرائیلی می‌خواهد برود، بجنگد، ضربه بزند و این تروریست‌ها را بکشد. ما به گونه‌ای انتقام خواهیم گرفت که آنها هرگز ندیده‌اند.”

پس از سوال فوری بعدی مجری، بنت به تدریج خونسردی خود را از دست داد:

“آقای بنت، به نظر شما ارتش اسرائیل اکنون چه مسئولیتی دارد تا از متلاشی شدن خانواده‌های بیشتر، عدم وجود قربانیان بی‌گناه دیگر جلوگیری کند؟ و من به طور خاص از خانواده‌های فلسطینی در غزه صحبت می‌کنم.”

بنت پاسخ داد که ارتش اسرائیل هرگز به عمد غیرنظامیان در غزه را هدف قرار نمی‌دهد. به گفته او، به تمام ساکنانی که در ساختمان‌های سازمان حماس یا در نزدیکی آنها قرار داشتند، از قبل اطلاع داده می‌شود که “عملیات” انجام می‌شود، یعنی این تاسیسات به زودی تخریب خواهند شد. بنت به طور کلامی گفت:

“اگر حماس تصمیم بگیرد مردم خود را بکشد، با استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی، پس حماس مسئول قتل این فلسطینی‌ها است.”

مجری با پرسیدن سوال دیگری می‌خواست بداند که وضعیت “مردم، فلسطینی‌ها” در بیمارستان‌ها چگونه است، “با نوزادان در انکوباتورها” که باید خاموش شوند زیرا: “اسرائیل برق غزه را قطع می‌کند”. نتانیاهو با عصبانیت و صدای بلند واکنش نشان داد:

“اگر حماس بیمارستان‌ها را به عنوان اهدافی برای حملات خود انتخاب می‌کند، پس حماس مسئول کشته شدن این کودکان است.”

توهین و گستاخی

پس از این سوال، بنت کنترل خود را از دست داد و به مجری برنامه پاسخ توهین آمیز و گستاخانه ای داد. او گفت:
“مشکل شما چیست؟ شما به من گوش می دهید، فورا و همین الان!”

ملبورن سعی کرد به بنت توضیح دهد که او فقط در حال انجام وظیفه خود به عنوان یک مجری است، اما بنت همچنان عصبانی و پرخاشگر بود. او گفت:
“شما اصلاً سوال درستی نمی پرسید. شما باید به من گوش دهید.”

“آیا واقعاً مدام از من درباره غیرنظامیان فلسطینی می‌پرسید؟ با شما چه شده؟ آیا ندیده‌اید که چه اتفاقی افتاده است؟ ما با نازی‌ها می‌جنگیم. ما به آنها هدف قرار نمی‌دهیم. حالا جهان می‌تواند بیاید و هر چیزی را که می‌خواهد به آنها بدهد، اگر می‌خواهند به آنها برق بدهند. من دشمنانم را با برق یا آب تغذیه نمی‌کنم! اگر کسی دیگری می‌خواهد این کار را انجام دهد، خوب است.”

در طول سخنان بنت، مجری سعی کرد دیدگاه خود را بیشتر توضیح دهد، اما توسط این سیاستمدار با این درخواست متکبر متوقف شد:

“نه، شما به من گوش می‌دهید، همین الان! من به اندازه کافی به شما گوش دادم.”

در ادامه، مجری به بنت یادآوری می‌کند که در حال حاضر «صحبت» انجام می‌شود، علاوه بر این: «این برنامه من است و من اینجا سؤالات را می‌پرسم». بنت همچنین باید صدای خود را پایین بیاورد. سیاستمدار در حالی که به طور مداوم صحبت می‌کند، در بیشتر موارد سخت‌تر قابل فهم است، اما دوباره متکبر با اشاره اضافی به مجری:

“برای شما شرم‌آور است.”

به گفته بنت، مجری برنامه «روایت اشتباه» را ارائه می‌کند، او بیشتر به رنج فلسطینی‌ها علاقه دارد و سؤالات مرتبط با آن را می‌پرسد. اسرائیل با «نازی‌ها» می‌جنگید، بنابراین بنت به طرز تحریک‌آمیزی این مقایسه را انجام داد که وقتی بریتانیا با «نازی‌ها در جنگ جهانی دوم» می‌جنگید، هیچ‌کس نپرسید در درسدن چه خبر است. بنت با هیجان گفت: آلمانی‌ها به لندن حمله کردند و درسدن را مورد حمله قرار دادند، و سپس دوباره انگشت تهدیدآمیز را به سمت ناظم گرفت:

“پس شرم بر شما اگر به این روایت ادامه دهید.”

مجری با اعتماد به نفس در نهایت به بنت یادآوری می کند که او روزنامه نگاری است که سؤال می کند و نه یک «فرد نظامی». آیا مهمان مصاحبه این را می‌پذیرد یا «می‌خواهد سر من فریاد بزند؟» بنت سپس توضیحات خود را درباره موضوع “سپر انسانی” فرضی حماس تکرار کرد تا اینکه مجری اسکای نیوز سرانجام به طور خودجوش گفتگو را پایان داد.