عربستان سعودی طرح عادی سازی روابط با اسرائیل را متوقف کرد

رویترز: عربستان سعودی طرح عادی سازی روابط با اسرائیل را متوقف کرد


رویترز گزارش می دهد که عربستان سعودی پس از عملیات توفان الاقصی و تجاوز اسرائیل به غزه در پی آن، برنامه های مورد حمایت آمریکا برای عادی سازی روابط با اسرائیل را متوقف کرده است.
رویترز روز جمعه به نقل از دو منبع آگاه نوشت: «عربستان سعودی برنامه های مورد حمایت آمریکا برای عادی سازی روابط با اسرائیل را متوقف کرده است».

این آژانس اعلام کرد که توقف عادی سازی عربستان با «اسرائیل» نشان دهنده «بازنگری سریع در اولویت های سیاست خارجی این کشور با تشدید جنگ بین اسرائیل و حماس» است.

یکی از این منابع گفت: «مذاکرات در حال حاضر نمی‌تواند ادامه یابد و موضوع امتیازدهی اسرائیل به فلسطینی‌ها باید در زمان از سرگیری بحث‌ها اولویت بیشتری داشته باشد، اظهار نظری که نشان می‌دهد ریاض این ایده را رها نکرده است».

دنیس راس، که پیش از این به عنوان مدیر برنامه ریزی سیاست در ایالات متحده خدمت می کرد و همچنین مشاور مؤسسه واشنگتن است، گفت: «دلیل اصلی حمله حماس در حال حاضر، امکان دستیابی به توافق آمریکایی، سعودی و اسرائیلی است. عادی سازی روابط، زیرا متوجه می شود که این رویدادی است که نشان دهنده یک دگرگونی عظیم است و تلاش می کند شرایطی ایجاد کند که آن را دشوار کند یا از عادی سازی جلوگیری کند.»
همچنین، توماس فریدمن، گفت که عملیات «توفان الاقصی» « توافق عادی سازی پیشنهادی عربستان و اسرائیل را در حال حاضر غیرممکن خواهد کرد».
روز چهارشنبه، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اولین تماس تلفنی رهبران دو کشور پس از توافق بین تهران و ریاض با میانجیگری چین، درباره مناقشه فلسطین و اسرائیل پس از عملیات توفان الاقصی گفتگو کردند.

خبرگزاری عربستان سعودی گزارش داد که بن سلمان تاکید کرد که «پادشاهی تلاش‌های ممکن را در برقراری ارتباط با همه طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای توقف تشدید تنش انجام می‌دهد» در حالی که رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که در این دیدار «ضرورت پایان دادن به جنایات جنگی علیه فلسطین» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.