تاثیر بحران خاورمیانه بر درگیری در اوکراین

تغییر چشم انداز در خاورمیانه ممکن است بر روند درگیری در اوکراین تأثیر بگذارد.

گلوبال تایمز
ترجمه حمید علوی

با اعزام یک ناو هواپیمابر، کشتی های جنگی و جت های جنگنده توسط ایالات متحده برای کمک به اسرائیل پس از حمله غافلگیرکننده و بی سابقه حماس در نزدیکی نوار غزه، اندیشکده ها و ناظران در حال حدس و گمان هستند که آیا درگیری فلسطین و اسرائیل تمرکز را تغییر خواهد داد و روند درگیری در میدان جنگ اوکراین را تغییر خواهد داد، زیرا ایالات متحده خود را در دوراهی بین کمک نظامی به اسرائیل و نیاز به اعمال هژمونی در هر گوشه ای از جهان می یابد.

کارشناسان چینی بر این باورند که طبیعی و واقع بینانه است که اوکراین پس از وقوع یک درگیری نظامی تازه اما رو به افزایش در خاورمیانه نگران کاهش توجه ایالات متحده باشد، با توجه به بودجه از قبل محدود و اعتراضات رو به رشد داخلی که خواستار کاهش کمک به اوکراین هستند.

گزارشی که روز یکشنبه توسط موسسه مطالعات جنگ (ISW) مستقر در ایالات متحده منتشر شد، اضطراب غرب را با گفتن اینکه کرملین “در حال حاضر و به احتمال زیاد به سوء استفاده از حملات حماس به اسرائیل ادامه خواهد داد” نشان داد، آنها هدفشان تقویت هشدار خود مبنی بر کم شدن دخالت غرب در اوکراین و آماده کردن روحیه اوکراینی ها برای این امر است که تمرکز غرب بر اسرائیل موچب خواهد شد که توجه غربی ها بر اوکراین کمتر شود.

کوی هنگ، دانشمند موسسه ملی چین برای تبادل بین المللی و همکاری قضایی سازمان همکاری شانگهای، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت، نگرانی مهمتر دیگر برای اوکراین باید تغییر در درک بین المللی از ماهیت درگیری روسیه و اوکراین باشد.

گوستاو پترو، رئیس جمهور کلمبیا روز شنبه در X، که قبلا تحت نام توییتر شناخته می شد، گفت که او “نشان داده است که قدرت جهانی چگونه به یک روش به اشغال روسیه بر اوکراین و به روشی متفاوت به اشغال اسرائیل بر فلسطین نگاه میکنند.”

لی هایدونگ، استاد دانشگاه روابط خارجی چین، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که موقعیت دشوار ایالات متحده نتیجه برانگیختن بحران ها و درگیری ها در سراسر جهان است و در نهایت باید خود عواقب آن را متحمل شود.

تنها چند روز قبل از حمله غافلگیرکننده به نوار غزه، ایالات متحده اعلام کرد که هزاران سلاح ایرانی ضبط شده را به اوکراین منتقل خواهد کرد، اقدامی که می تواند به کاهش کمبودهای بحرانی که ارتش اوکراین با آن مواجه است کمک کند. فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که قبلاً بیش از ۱ میلیون گلوله مهمات ایرانی ضبط شده را به نیروهای مسلح اوکراین منتقل کرده است.

کارشناسان گفتند، وقوع ناگهانی درگیری اسرائیل و غزه سیلی به صورت سیاست خارجی ایالات متحده است و کارایی کاخ سفید در رسیدگی به امور بین الملل را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد.

لی خاطرنشان کرد که پویایی در حال تغییر در خاورمیانه تأثیر محدودی بر وضعیت فعلی در اوکراین دارد، زیرا ایالات متحده ممکن است متحدان خود را برای کمک به کیف تحت فشار قرار دهد، اگرچه کشورهای اروپایی نیز بخشی از توجه خود را به حمایت از اسرائیل معطوف خواهند کرد. به طور کلی، به گفته این کارشناس، بعید است که درگیری روسیه و اوکراین در کوتاه مدت حل شود.