منبع ادعای “نوزادان سر بریده” کیست؟ – مکس بلومنتال و الکساندر روبینشتاین

منبع ادعای “نوزادان سر بریده” رهبر افراطی شهرک نشینان اسرائیلی است که شورش هایی را برای “محو” روستای فلسطینی سازماندهی کرده. است.

نوشته و تحقیق مکس بلومنتال و الکساندر روبینشتاین
گری‌زون
ترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش وب سایت گری زون، منبع اصلی ادعای سر بریدن نوزادان اسرائیلی توسط شبه نظامیان فلسطینی، یک رهبر شهرک نشین افراطی به نام دیوید بن صیون است. او معاون فرمانده واحد ۷۱ ارتش اسرائیل است و در اوایل سال جاری خشونت علیه فلسطینیان را در کرانه باختری اشغالی تحریک کرد.

در مصاحبه ای با شبکه i24 که تحت حمایت دولت اسرائیل است، بن صیون گفت: «ما خانه به خانه رفتیم و تروریست های زیادی را کشتیم. آنها خیلی بد هستند. آنها سر کودکان و زنان را می برند. اما ما قوی تر از آنها هستیم.»

او افزود: «می دانیم که آنها حیوان هستند، ما متوجه شدیم که آنها قلبی در سینه ندارند.»

ساعاتی پس از مصاحبه او با i24، بن صیون که هنوز در روستای کفار عزه بود، در ویدیویی که در فیس بوک خود منتشر کرد، در حال لبخند زدن دیده می شود.

در اوایل همان روز، زیدک خبرنگار i24 در گزارش زنده خود از کفار عزه گفت: «حدود ۴۰ نوزاد روی برانکارد برداشته شدند. گهواره ها واژگون شد، کالسکه ها جا ماندند و درها باز مانده بودند.» گزارش زیدک ده ها میلیون بار در توییتر دیده شده و توسط وزارت امور خارجه اسرائیل که شبکه او را تامین می کند، تبلیغ شده است.

ساعات بعد، او با بیان اینکه «سربازان به من گفتند که بر این باورند ۴۰ نوزاد و کودک کشته شده اند. تعداد دقیق کشته شدگان هنوز مشخص نیست زیرا ارتش همچنان به خانه به خانه می رود و تلفات بیشتری از اسرائیلی ها را پیدا می کند.»

با این حال، این داستان تایید نشده به سرعت به بالاترین سطوح رهبری رسید. سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به صراحت اعلام کرد که نوزادان و کودکان نوپا با «سرهای بریده شده» پیدا شده اند، در حالی که خود جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به طور مبهمی به «گزارش های دلخراش از کشته شدن نوزادان» اشاره کرد.

به همین ترتیب، شبکه های خبری به تب و تاب افتاده اند و با وجود اینکه ارتش اسرائیل تایید اولیه خود را پس گرفته است، با نفس نفس این داستان را گزارش می دهند.

در همین حال، برخی از خبرنگاران که در ابتدا ادعاهای رسمی اسرائیل در مورد سر بریدن نوزادان را منتشر کردند، شروع به انتشار اصلاحیه هایی کردند.

اورن زیو، خبرنگار اسرائیلی که به تور رسمی ارتش در کفار عزه پیوست، در توییتر نوشت: «من سؤالات زیادی درباره گزارش‌های “حماس نوزادان را سر برید” دریافت می کنم که پس از تور رسانه‌ای در روستا منتشر شد. در طول تور ما هیچ مدرکی در تایید این موضوع ندیدیم و سخنگوی ارتش یا فرماندهان نیز هیچ اشاره‌ای به چنین حوادثی نکردند.»
پس منبع این ادعای جنجالی و شیطانی کیست؟

دیوید بن صیون در ویدئویی از محل ساخت و ساز شهرک‌ غیر قانونی (سمت چپ) و ساعاتی پس از آن که به i24 میگوید ارتش اسرائیل نوزادانی را پیدا کرده است که توسط حماس سر بریده شده‌اند (راست)داوید بن زیون (بن صیون), رهبر شورای منطقه‌ای شومرون متشکل از ۳۵ شهرک غیرقانونی کرانه باختری، در سال جاری خواستار نابودی روستای فلسطینی حواره شد.

بن صیون در پستی در توییتر در ۲۶ فوریه ۲۰۲۳ نوشت: «به اندازه کافی در مورد ساخت و ساز و تقویت شهرک ها صحبت کرده است. بازدارندگی از دست رفته باید اکنون بازگردد، جایی برای شفقت و مهربانی وجود ندارد.»

در رسانه های اسرائیلی از داوید بن صیون نقل شده است که گفته: “روستای حواره باید نابود شود، این مکان لانه ترور است و مجازات باید برای همه باشد.” این یک فراخوان آشکار برای مجازات دسته جمعی فلسطینیان است.

توییت داوید بن صیون توسط بتسلل اسموتریچ، وزیر دارایی وقت اسرائیل، در توییتر لایک شد. این حرکت باعث شد ۲۲ حقوقدان خواستار تحقیقات دادستان کل از این مقام رسمی به دلیل “برانگیختن جنایات جنگی” شوند. هنگامی که اسموتریچ ماه بعد خواستار “نابودی” حواره شد، وزارت امور خارجه آمریکا این اظهارات را “خطرناک” خواند.

روستای حواره در آن زمان هدف شورش های خشونت آمیز شهرک نشینان تحت فرمان بن صیون بود. پس از حمله شهرک نشینان به شهر که منجر به آتش زدن ده ها خانه و وسیله نقلیه و همچنین زخمی شدن ساکنان محلی شد، حماس این حمله را “اعلام جنگ” توصیف کرد.

اما فراخوان بن صیون برای مجازات دسته جمعی در حواره تنها یکی از موعظه های نسل کشی او علیه فلسطینیان بود. او بارها از حساب های رسانه های اجتماعی خود برای درخواست جنایات جنگی و همچنین “اخراج توده های [فلسطینی]” استفاده کرده است.

او در سال ۲۰۱۶ نوشت: “مردم فلسطین… دشمن هستند. ما نمی توانیم »دی ان ای« یک مشت بربر را تغییر دهیم.”

او در طول مبارزات انتخاباتی ناموفق خود برای کنست اسرائیل در سال ۲۰۲۱ با حزب خانه یهودی طرفدار شهرک نشینان، ماموریت خود را به شرح زیر توصیف کرد: “من متعهد به وظیفه بازگرداندن خانه سیاسی صهیونیسم دینی هستم.”

عضو اصلی جنبش معبد آخرالزمانی اسرائیلبه نظر می رسد بن صیون سال هاست که در خط مقدم افراط گرایی شهرک نشینان بوده است. از او در سال ۲۰۱۵ (زیر) در حال گرفتن میکروفون برای ایدئولوگ متعصب شهرک نشینان نوام لیفنات، یک “مسیحی راست افراطی خودخوانده” عکس گرفته شد.

به نقل از کتاب “قتل به نام خدا: توطئه برای کشتن اسحاق رابین”، ایگال امیر، قاتل رابین، “به ویژه” لیوینت را تحسین می کند. در سال ۲۰۰۵، لیوینت رهبری شورش ده هزار سرباز و نیروی ذخیره ارتش اسرائیل را بر عهده داشت که متعهد شدند از دستور آریل شارون، نخست وزیر وقت، برای بیرون راندن شهرک های غیرقانونی از غزه سرپیچی کنند.
به نظر می رسد بن صیون نیز از خواسته های جنون‌آمیز مسیحی لیوینت پیروی می کند. در سال ۲۰۱۸، او برادرزاده خود را به پای مسجد الاقصی، سومین مکان مقدس در اسلام، که افراط گرایان یهودی به دنبال جایگزینی آن با هیکل سوم هستند، برد. او نوشت: “چرا مسلمانان هنوز با افتخار در این کوه قدم می زنند؟” و افزود: “کار زیادی در پیش داریم.”

یک کاربر فیس بوک در پاسخ به این عکس که بن صیون آن را لایک کرده بود، نوشت: “اسرائیل باید یک کنیسه در کوه معبد بسازد، به دنبال آن هیکل سوم. ما به اجازه کسی نیاز نداریم.”

بن صیون در پست دیگری از این مکان مقدس نوشت: “کوه معبد نه تنها گذشته مردم یهود بلکه آینده آنها نیز هست.” او سپس از پیروانش خواست تا به سازمان Beyadenu کمک مالی کنند، سازمانی که اعضای آن سعی در قربانی کردن بره ها در آنجا دارند.

بن صیون همچنین به نظر می رسد از جنون لیوینت در مورد نابودی غزه حمایت میکند. چند روز پس از اینکه اسرائیل عملیات حفاظتی را آغاز کرد، بمباران ۵۰ روزه علیه غزه که منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی فلسطینی شد، بن صیون عکسی از خود و همرزمانش را در فیس بوک منتشر کرد که در مقابل توپخانه ای ایستاده بودند که برای نوشتن “مردم اسرائیل زنده اند” به زبان عبری قرار داده شده بود. یکی از کاربران فیس بوک پاسخ داد: “ملت اسرائیل تا آخر (غزه) با شما هستند آمین”، که باز هم بن صیون آن را لایک کرد.

با توجه به اینکه نتانیاهو از ادعای مشکوک بریدن سر نوزادان برای کشاندن حامیان آمریکایی خود به عمق جنگش استفاده می کند، فانتزی های آخرالزمانی بن صیون به تحقق خود نزدیک می شوند.


مکس بلومنتال سردبیر کل وب سایت The Grayzone و یک روزنامه نگار برنده جوایز مختلف روزنامه نگاری تحقیقی است. او نویسنده چندین کتاب از جمله “تبهکاران جمهوری خواه”، “جالوت”، “جنگ پنجاه و یک روزه” و “مدیریت وحشیگری” می باشد. بلومنتال مقالات متعددی برای نشریات مختلف نوشته است و همچنین گزارش های ویدیویی و مستندهای زیادی تهیه کرده است، از جمله “کشتن غزه”. بلومنتال در سال ۲۰۱۵ وب سایت The Grayzone را تأسیس کرد تا نور ژورنالیستی را بر جنگ دائمی آمریکا و پیامدهای خطرناک داخلی آن بتاباند.