مصیبت کافی نیست باید آنرا شیطانی کرد.خبر قتل عام حماس برای هواداران اسرائیل کافی نیست.
اهداف رهبران فلسطینی در غزه هنوز مشخص نیست
توسط گریت هوکمن
یونگه ولت

ترجمه حمید علوی


سیاست زدایی از مقاومت فلسطین در برابر اشغال چندین دهه اسرائیل به سرعت در حال پیشرفت است.
رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، روز سه‌شنبه (به وقت محلی) گفت که «وحشیگری» و «تشنه خون بودن» حماس یادآور بدترین جنایات «دولت اسلامی» است. بایدن افزود: «لحظاتی وجود دارد که «شر خالص و ناب» بر این دنیا رها می‌شود». «تروریست‌ها عمداً غیرنظامیان را مورد هدف قرار میدهند و می‌کشند. ما به قوانین جنگ پایبند هستیم»، رئیس‌جمهوری که کشورش در دهه‌های گذشته مسئول کشته شدن میلیون‌ها نفر در خاورمیانه بوده است، توضیح داد.

جهان روز چهارشنبه باید با شنیدن اخبار جدید از اسرائیل دوباره به وحشت بیفتد: در یک کیبوتص گفته می‌شود ۴۰ نوزاد کشته شده‌اند، برخی از آنها سر بریده شده‌اند. «آنها بسیار تهاجمی هستند، مانند حیوانات»، معاون فرمانده واحد ۷۱ چتربازهای اسرائیل به رویترز گفت.»

خبرگزاری رسمی ترکیه، آنادولو، روز سه‌شنبه از ارتش اسرائیل خواست تا گزارش‌ها را تأیید کند. سخنگوی ارتش در تلفن به آنادولو گفت: «ما اخبار را دیده‌ایم، اما هیچ جزئیات یا تأییدیه‌ای در مورد آن نداریم». تا زمان پایان تحریریه یونگه ولت در این بیانیه تغییری بوجود نیامد.

حماس روز چهارشنبه به اتهامات پاسخ داد. در بیانیه‌ای که همچنین از آنادولو نقل شده است، آمده است: «ما به طور قاطع کذب بودن ادعاهای جعلی را که توسط برخی رسانه‌های غربی منتشر می‌شود، تأیید می‌کنیم که به‌طور غیرحرفه‌ای روایت صهیونیستی پر از دروغ و تهمت علیه مردم و مقاومت فلسطین را برمی‌دارند، که آخرین مورد آن ادعای کشته شدن کودکان، سر بریدن و هدف قرار دادن غیرنظامیان بود.»

آنها تأیید کردند که گردان‌های القسام در چارچوب عملیات «توفان الاقصی» در مبارزه با ارتش اسرائیل و سیستم‌های امنیتی اسرائیل کار کرده‌اند و آنها را «اهداف مشروع» خوانده‌اند.

آیا گزارش کشتار نوزادان صحت دارد یا خیر، اما واقعیت این است که شبه‌نظامیان فلسطینی جنایت وحشتناکی علیه غیرنظامیان مرتکب شده‌اند. این موضوع را چارلز استراتفورد، یکی از خبرنگاران خارجی که به کیبوتص کفر عزه اجازه ورود داشتند، تأیید کرد. شبکه الجزیره که معمولاً از مسئله فلسطین حمایت می‌کند، این جنایت را تأیید کرد. این امیرنشین نه تنها تأمین‌کننده مالی این شبکه است، بلکه به غزه نیز پول می‌ریزد. استراتفورد گزارش داد که اجساد بسیاری از غیرنظامیان را دیده است، «بسیاری از آنها هنوز در خانه‌هایی که در آنها کشته شده‌اند قرار دارد».

سوال این است: چرا این کشتار انجام شد؟ جدا از جنبه غیراخلاقی و کاملاً غیراسلامی این اعمال، رهبری حماس باید می‌دانست که چنین کشتارهایی مانند کشتار کفر عزه یا در رقص تکنو در صحرای نگوگ اسرائیل با بدترین بمبارانی که غزه تاکنون تجربه کرده است، پاسخ داده خواهد شد. و احتمالاً با یک عملیات زمینی که وجود حماس را تهدید می‌کند. اگر رهبری حماس فکر می‌کرد که حدود ۱۵۰ گروگانی که جنگجویان آنها در غزه ربوده‌اند، از آنها محافظت می‌کند، احتمالاً اشتباه محاسباتی کرده است. تهدید به اعدام گروگان‌ها، اگر اهداف غیرنظامی همچنان از سوی اسرائیل بمباران شوند، ممکن است فقط خشم سربازان اسرائیلی را بیشتر کند و عزم آنها را برای نابودی کامل حماس تقویت کند. این بار احتمالاً هیچ مذاکره‌ای برای مبادله زندانیان مانند سال ۲۰۱۴ در مورد سرباز گیلاد شلیت وجود نخواهد داشت، زمانی که اسرائیل برای او بیش از ۱۰۰۰ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.

البته، سرویس اطلاعاتی مصر قبلا بع اسرائیل هشدار داده بود که وضعیت در غزه در آستانه انفجار قرار دارد و چیزی بسیار بزرگ در آنجا برنامه‌ریزی شده است. اینکه انفجار اینقدر وحشیانه بود، شاید حتی رهبری حماس را نیز غافلگیر کرده باشد.