دوران کباب‌خوری زلنسکی گذشت!ترجمه مجله هفته

دولت جدید زیر رهبری فیکو ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف می‌کند

با روی کار آمدن دولت جدید به رهبری روبرت فیکو در اسلواکی، این کشور ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف خواهد کرد. با این حال، اسلواکی همچنان قصد دارد کمک‌های غیرنظامی به اوکراین ارسال کند.


به گزارش روزنامه هندلزبلات، دو حزب سوسیال‌دموکرات و یک حزب ملی‌گرا در اسلواکی، پس از انتخابات پارلمانی این کشور که دو هفته پیش برگزار شد، توافق کردند تا یک ائتلاف سه‌جانبه تشکیل دهند. روبرت فیکو، نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب سوسیال‌دموکرات SMER، اکنون به عنوان نخست‌وزیر جدید اسلواکی منصوب شده است.

پیتر پالینی، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات‌های لیبرال HLAS، به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب خواهد شد و حزب ملی‌گرای اسلواکی SNS، کوچک‌ترین شریک ائتلافی خواهد بود.

اگرچه دولت جدید هنوز تشکیل نشده است، اما مشخص شده است که این احزاب بر یک سیاست خارجی مبتنی بر عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو توافق خواهند کرد، اما در عین حال به “علایق ملی‌گرایانه اسلواکی” را نیز “احترام” خواهند گذاشت. این بدان معناست که اسلواکی همچنان از کی‌یف در جنگ اوکراین حمایت خواهد کرد، اما دیگر تسلیحات ارسال نخواهد کرد، بلکه فقط کمک‌های غیرنظامی ارسال خواهد کرد.

تاکنون، بزرگترین منتقد سیاست‌های تحریمی و حمایت از اوکراین در اتحادیه اروپا، مجارستان بوده است. با پیروزی فیکو در انتخابات، مجارستان اکنون حمایتی از جانب اسلواکی دریافت خواهد کرد. علاوه بر این، انسجام لهستان با اوکراین نیز در حال کاهش است. لهستان، که تا پیش از این یکی از بزرگترین حامیان اوکراین بود، اعلام کرده است که فعلاً ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف می‌کند.