پوتین درباره درگیری خاورمیانه، آمریکا و شهرک نشینان

پوتین: اگر هدف واشنگتن ترساندن لبنان با ناو هواپیمابر است، پس مردم آن نمی ترسند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ایالات متحده را به دامن زدن به درگیری در خاورمیانه با اعزام ناو هواپیمابر به دریای مدیترانه متهم کرد و تاکید کرد که وقوع خشونت در فلسطین اشغالی مؤید شکست سیاست آمریکا در منطقه است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه آمریکا را متهم کرد که با اعزام یک ناو هواپیمابر به دریای مدیترانه اوضاع در خاورمیانه را تشدید کرده است.

پوتین تعجب کرد که چرا اصلا چنین تصمیمی را آمریکا گرفته است و گفت: “من نمی فهمم چرا واشنگتن ناوهای هواپیمابر را به دریای مدیترانه می فرستد. آیا آنها می خواهند لبنان را بمباران کنند یا کسی را بترسانند؟ آنجا افرادی هستند که دیگر از هیچ چیز نمی ترسند.”

پوتین معتقد بود که “شیوع خشونت بین اسرائیل و فلسطینی ها نمونه بارز شکست سیاست آمریکا در خاورمیانه است.”

وی با بیان اینکه واشنگتن سازوکارهای منطقه در درگیری اعراب و اسرائیل را نادیده گرفت و بر نیازهای مادی مردم در سرزمین های فلسطینی تکیه نکرده است، خاطرنشان کرد: «موضع روسیه در قبال فلسطین و اسرائیل برای همه طرف ها شناخته شده است و ما از آن دفاع می کنیم. اجرای قطعنامه های سازمان ملل متحد و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی».

وی افزود: «واشنگتن تلاش کرده است تا راه حل مشکلات اساسی سیاسی را با برخی کمک های مادی جایگزین کند و اگرچه این امر برای افرادی که سطح زندگی پایینی دارند مهم است، رسیدگی به مسائل اجتماعی و اقتصادی نیز مهم است، اما همانطور که در این زمینه انجام شده است. همیشه می گفت: این کافی نخواهد بود.”

وی ادامه داد: تشدید تنش در اسرائیل و فلسطین بسیار سابقه داشته، اما باید تلاش کرد تا تلفات غیرنظامی کاهش یابد و به کودکان و زنان آسیب نرسد.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: «مشخص نیست که آیا امکان آرام کردن اوضاع فلسطین و اسرائیل در آینده نزدیک وجود دارد یا خیر، اما ما باید برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم، زیرا گسترش منطقه درگیری ممکن است منجر به عواقب جدی از جمله در بخش انرژی.»

وی همچنین با تاکید بر اینکه حل مشکل فلسطین و اسرائیل بدون حل مسائل اساسی سیاسی، به ویژه تشکیل کشور مستقل فلسطین، غیرممکن است، خاطرنشان کرد: «شرط بر تداوم وضعیت انجام شد که منجر به شیوع این بیماری شد. از خشونت.»

وی ادامه داد: همچنین سیاست شهرک سازی علاوه بر یکسری مولفه های دیگر، با توجه به اینکه “آنچه در حال وقوع است وحشتناک است” در نهایت منجر به بروز خشونت شد.

پوتین تاکید کرد که “مسئله فلسطین در قلب هر مسلمانی قرار دارد و مظهر بی عدالتی است که به درجه ای غیر قابل باور رسیده است.”

رئیس جمهور روسیه دیروز با تایید شکست سیاست آمریکا، خاطرنشان کرد: «وضعیت بدتر در خاورمیانه نمونه بارز آن است» و خاطرنشان کرد: «ایالات متحده تلاش کرد تا حل و فصل را در انحصار خود درآورد، اما علاقه ای به این امر نداشت . یافتن راه حل های مصالحه ای قابل قبول برای هر دو طرف.»

همچنین ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی به خاورمیانه خطر درگیری سایر طرف‌ها در درگیری و پیامدهای آن را افزایش می‌دهد.