“رسانه‌های ما قصه غافلگیری اسرائیل را منتشر می‌کنند”ترجمه مجله هفته

آلبرشت مولر، بنیانگذار پلتفرم خبری مستقل NachDenkSeiten، معتقد نیست که فلسطینی‌ها بدون اینکه اسرائیل متوجه شود، قادر به آماده‌سازی حمله بوده‌اند. همچنین، پوشش خبری رسانه‌های آلمانی در این مورد چندان قابل اعتماد نیست.

مولر می‌نویسد:

“رسانه‌های ما به طور عمده افسانه غافلگیری اسرائیل توسط حملات فلسطینی‌ها را باور و منتشر می‌کنند. آنها این داستان را در تعامل با سیاستمداران مسئول، به ریاست رئیس‌جمهور، منتشر می‌کنند.”

آلبرشت مولر، که پیشتر رئیس دفتر برنامه‌ریزی در دفتر صدراعظمی در زمان صدراعظم ویلهلم برانت بود، معتقد است که آماده‌سازی فلسطینی‌ها برای حمله به طور آگاهانه توسط اسرائیل تحمل شده است.

“می‌توان فرض کرد که اسرائیل آماده‌سازی حملات از نوار غزه را دریافت کرده است. اسرائیل احتمالاً این آماده‌سازی‌ها و سپس اقدام نظامی فلسطینی را پذیرفته است تا پس از حملات، دلیلی جهانی برای پاکسازی قومی در نوار غزه داشته باشد.”

مولر در این زمینه از “پاکسازی قومی” صحبت می‌کند. علاوه بر این، او به تنش‌های داخلی اسرائیل بر اثر اصلاحات قضایی اشاره می‌کند. اعتراضات علیه این اصلاحات از ماه‌ها پیش ادامه دارد. با حمله فلسطینی‌ها، این موضوع به حاشیه رانده می‌شود.

“حمله فلسطینی‌ها به اسرائیل برای دولت اسرائیل یک پیامد مطلوب دیگر نیز دارد. درگیری داخلی سخت بر سر اصلاحات قضایی توسط تهدید فلسطینی‌ها تحت الشعاع قرار می‌گیرد.”

مولر همچنین به گمانه‌زنی‌های کارشناسان خاورمیانه اشاره می‌کند که احتمال می‌دهند ایران نیز مورد هدف قرار گیرد و نظامیان غربی و اسرائیلی ممکن است حمله حماس به اسرائیل را به عنوان بهانه‌ای برای مداخله بگیرند.