جنایات جنگی سیستماتیک در غزهاسرائیل بمباران ها را افزایش می دهد. حماس اتهامات قتل عام را رد می کند
نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

جنگ اسرائیل و غزه در روز چهارشنبه برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت. ارتش اسرائیل بار دیگر اهدافی در سراسر نوار غزه را بمباران کرد. به گفته خبرگزاری وفا، این حملات بدون اخطار قبلی انجام شد. در طول روز، تعداد کشته شدگان در غزه به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسید. به گفته خبرگزاری ها، در اسرائیل از روز شنبه بیش از ۱۲۰۰ نفر کشته شده اند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر Euro-Med Human Rights Monitor مستقر در ژنو، اسرائیل جنایات جنگی سیستماتیک مرتکب می شود. به گفته این سازمان، برق، آب و غذای غزه به طور هدفمند قطع شده است. ژنراتورهای اضطراری در روز چهارشنبه ظهر خاموش شدند زیرا سوخت کافی وجود نداشت. روز سه شنبه شب، محموله های جدید مهمات از ایالات متحده به اسرائیل رسید. به گفته ارتش اسرائیل، این مهمات برای گسترش حملات هوایی در نظر گرفته شده است.

حماس که در غزه حکومت می کند و عملیات «توفان الاقصی» را روز شنبه آغاز کرده بود، گزارش هایی را که روز سه شنبه منتشر شد رد کرد. بر اساس این گزارش ها، شبه نظامیان حماس در یک کیبوتص در نزدیکی مرز غزه «حداقل ۴۰ کودک و نوزاد» را کشته و سر بریده اند. به گفته وفا در بیانیه ای از سوی حماس، «مقاومت فلسطینی کودکان را هدف قرار نمی دهد». اورن زیف، روزنامه نگار اسرائیلی، روز چهارشنبه در توییتر خود گفت که در بازدید از محل جنایت هیچ نشانه ای از جنایات ادعایی ندیده است. ارتش نیز در این مورد صحبتی نکرده است.

در کرانه باختری، تعداد فلسطینیانی که از روز شنبه کشته شده اند به ۲۳ نفر رسید. خبرگزاری وفا از حملات اسرائیلی ها و خشونت خودسرانه نیروهای اشغالگر گزارش داد. علاوه بر این، روز چهارشنبه صبح، ده ها یهودی صهیونیست تحت حمایت نیروهای امنیتی به حرم شریف قدس یورش بردند و مناسک مذهبی انجام دادند. این کار بر خلاف مقررات این مکان است. به گفته حماس، توهین به مسلمانان در شرق اورشلیم دلیل اصلی آغاز عملیات نظامی این گروه در روز شنبه بود.