ارتش اسرائیل گزارش‌های مربوط به کشتار “نوزادان” توسط حماس را تأیید نمی‌کند

ترجمه مجله هفته

کشتن نوزادان توسط حماس دروغ و ساختگی بود.

رسانه‌های بین‌المللی بدون بررسی محتوای یک گزارش ویدئویی از یک روزنامه‌نگار اسرائیلی که از کشتار نوزادان و کودکان خردسال خبر می‌داد، آن را منتشر کردند. اکنون ارتش اسرائیل اعلام کرده است که هیچ حادثه‌ای در این زمینه به اطلاع آنها نرسیده است.

در زمان درگیری‌های نظامی، واقعیت تأسف‌بار رسانه‌ای همچنان پابرجاست که هرچه گزارش‌ها خونین‌تر باشند، احتمال بیشتری دارد که مورد توجه قرار گیرند. نمونه‌ای از این امر، حادثه‌ای ظالمانه در مرز غزه است که در تاریخ ۱۰ و ۱۱ اکتبر به رسانه‌های بین‌المللی راه یافت. خبرنگار رسانه اسرائیلی i24-News در یک گزارش ویدئویی ادعا کرد که “تروریست‌های حماس حداقل ۴۰ نوزاد و کودک خردسال را کشتند”.

پس از آن، خبرگزاری ترکیه‌ای آنادولو با دفتر مطبوعات ارتش اسرائیل تماس گرفت. در این مقاله آمده است:

“یک سخنگوی ارتش اسرائیل به صورت تلفنی به آنادولو اطلاع داد که هیچ اطلاعاتی در اختیار آنها نیست که ادعای کشتار “نوزادان توسط حماس” را تأیید کند.”

“دروغ گهواره” یک رویداد رسانه‌ای مشابه از سال ۱۹۹۰ بود. در این رویداد، به‌طور آگاهانه ادعای نادرست مطرح شد که سربازان عراقی در جریان حمله به کویت در آگوست ۱۹۹۰، آغاز جنگ خلیج فارس، “نوزادان کویتی نارس را با بیرون کشیدن آنها از گهواره‌ها و انداختن آنها روی زمین کشته‌اند”. در حدود سی سال بعد، باز هم در پست مورد نظر آمده است:

“گزارشگر i24NEWS، نیکول زیدک، از کیبوتص کفر عزا، یک مایل و نیم دورتر از مرز با نوار غزه، از جنایات انجام‌شده در این جامعه کوچک یهودی می‌گوید.”
گزارشگر بخشی از یک گروه مطبوعاتی بود که با همراهی سربازان اسرائیلی از کیبوتص بازدید کردند. او سپس اطلاعاتی را به نقل از یک سرباز منتشر کرد که بعداً در مقاله نوشتاری i24NEWS نیز منعکس شد. این چیزی است که منتشر شده:

“بعضی از سربازان گزارش می دهند که نوزادانی را با سرهای بریده پیدا کرده اند و تمام خانواده ها در تخت هایشان گلوله خورده اند. تا کنون حدود ۴۰ نوزاد و کودک کوچک با برانکارد منتقل شده اند.”

رسانه‌ها در سراسر جهان بلافاصله این تصویر از وقایع را بدون تردید در آن اتخاذ کردند. اینها سرفصل های آلمانی بود:

NIUS: نوزادان سر بریده حماس: اجساد ۴۰ نوزاد از کیبوتص کشف شد
Bild-Zeitung بیلد : گزارش خبرنگار در مورد قتل عام – “نوزادان با سر بریده”
برلینر تسایتونگ: بر اساس چندین گزارش، اجساد نوزادان نیز در قتل عام در شهر اسرائیلی کیبوتص کفار عزه، از جمله برخی از سر بریده شده، پیدا شد.
اخبار آپولو: حماس ۴۰ نوزاد را در کیبوتص اسرائیل گردن زد
جولیان ریچلت، روزنامه نگار، در یک X اظهار داشت: «هیچ کلمه ای برای انچه در اسرائیل اتفاق افتاده است وجود ندارد. ۴۰ نوزاد به قتل رسیدند که بسیاری از آنها گردن زده شدند.» عناوین بین المللی:

نیویورک پست: حماس ۴۰ نوزاد و کودک را کشت و برخی از آنها گردن زده شدند
سی ان ان: به گفته ارتش اسرائیل، کودکان “قتل عام شده” در یک کیبوتص اسرائیلی پیدا شدند
دیلی اکسپرس (انگلستان): این یک جنگ و یک نبرد نیست. این یک “قتل عام” است: وحشت از “سر بریدن کاملا شیطانی نوزادان”
اسکا نیوز ایتالیا: حماس ۴۰ کودک را در کیبوتص کفار ازا کشت
اطلاعات ارائه شده توسط سربازان ناشناس ظاهرا با شهادت ژنرال ایتای وروب، فرمانده کل سپاه عمیق نیروهای دفاعی اسرائیل تایید شده است. به گزارش تایمز اسرائیل، او به خبرنگاران حاضر در کیبوتص گفت:
«شما این نوزادان، این مادران، این پدران را در اتاقهایشان، در اتاقهای امنشان میبینید، میبینید که تروریستها چگونه آنها را کشتند. این جنگ نیست… این یک قتل عام است.»

از سوی دیگر، مقاله خبرگزاری ترکیه تصویر دیگری را ترسیم می کند. با توجه به اظهارات رسمی از ارتش اسرائیل، در این مقاله کلمه به کلمه آمده است:

هنگامی که آناتولی از سخنگوی ارتش اسرائیل در مورد این اتهامات تلفنی پرسید، او گفت: «ما اخبار را دیده ایم، اما ما هیچ اطلاعی یا تاییدی برای آن نداریم»
کریستین کنش، روزنامه نگاری که برای نشریه اشپرینگر ولت، روزنامه آمریکایی پولیتیکو و استاندارد اتریش کار می کند، صبح روز سه شنبه از طریق X-Posting در مورد پرونده “بچه های حماس” اظهار داشت که او همچنین اطلاعاتی از وزارت دفاع اسرائیل (IDF) دریافت کرده است. به گفته ارتش اسرائیل، “هیچ آماری تایید نشده است، اما آنچه در کیبوتص کفار عزه اتفاق افتاد، قتل عامی است که در آن زنان، کودکان، نوزادان و سالمندان در عملیات داعش به طرز وحشیانه ای قتل عام شدند.”