پوتین: تشدید در خاورمیانه نمونه‌ای آشکار از شکست سیاست آمریکا است.به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سیاست آمریکا در خاورمیانه شکست خورده است. تشدید تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین نمونه‌ای از این شکست است. راه‌حل این بحران باید با ایجاد یک کشور فلسطین مستقل مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل آغاز شود.

پوتین و نخست‌وزیر عراق، محمد شیاع السودانی، روز سه‌شنبه در مسکو دیدار کردند. در این دیدار، پوتین در مورد تشدید تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین ابراز تاسف کرد و آن را نمونه‌ای از شکست سیاست آمریکا در خاورمیانه خواند.

پوتین گفت: «وضعیت فعلی در خاورمیانه نمونه‌ای آشکار از شکست سیاست آمریکا در این منطقه است. این شکست ناشی از تلاش‌های واشنگتن برای انحصاری کردن راه‌حل تنش‌ها بوده است. در عوض، آمریکا به دنبال اعمال فشار بر هر دو طرف برای پذیرش دیدگاه‌های خود بوده است. این امر به جای توجه به منافع اساسی مردم فلسطین بوده است.»

پوتین همچنین تاکید کرد که راه‌حل تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین مستلزم اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل، به ویژه قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد ایجاد یک کشور فلسطین مستقل است.

پوتین گفت: «با وجود همه اینها، همه طرف‌های درگیر باید تلاش کنند تا تلفات غیرنظامیان را به حداقل برسانند. من مطمئن هستم که نخست‌وزیر عراق نیز با این نظر موافق است.»

سازمان حماس، گروه فلسطینی، روز شنبه یک عملیات گسترده علیه اسرائیل آغاز کرد. این حملات از نوار غزه به جنوب و مرکز اسرائیل صورت گرفت. بر اساس گزارش‌های رسمی، تاکنون صدها نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند.