تله مرگ غزهوزیر جنگ اسرائیل: ما در حال مبارزه با حیوانات انسانی هستیم. نوار ساحلی کاملاً بسته شده و زیر تگرگ بمب‌ها قرار دارد.

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

بیش از ۱۰۰۰ تن بمب و حدود ۲۰۰۰ گلوله به بیش از ۸۰۰۰ هدف در غزه ظرف ۲۰ ساعت شلیک شد: این بود نتیجه ارزیابی نیروی هوایی اسرائیل در صبح روز دوشنبه. ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، مدارس و اردوگاه های پناهندگان، و خودروهای آمبولانس هدف قرار گرفتند.

اسرائیل در پاسخ به موج حملات فلسطینی که از صبح شنبه آغاز شد، و در جریان آن به کشتار غیرنظامیان اسرائیلی منجر شد – طبق گزارش شبکه تلویزیونی کان، تعداد کشته شدگان به ۸۰۰ نفر رسید – با به کار گیری جنایات جنگی و بدون توجه به تلفات غیرنظامیان غزه پاسخ داد. در شبکه های اجتماعی اتهاماتی مطرح شد مبنی بر اینکه دولت اسرائیل پناهجویان را به مکان هایی هدایت می کند که بعداً بمباران می شوند، مانند اردوگاه پناهندگان جبالیا.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین، تاکنون ۵۶۰ فلسطینی در اثر بمباران ها کشته شده اند. هزاران نفر در هر دو طرف مجروح شدند، بیش از ۱۰۰ اسرائیلی در غزه گروگان گرفته شدند – چهار نفر از آنها به گفته طرف فلسطینی در یک حمله هوایی کشته شدند.

طبق گفته نیروی هوایی، اهداف عبارت بودند از: سه پرتابگر موشک به سمت اسرائیل؛ یک مسجد که گفته می شود مرکز عملیاتی حماس، جنبش اسلامگرای بنیادگرای حاکم بر غزه، در آن قرار داشته است، و ۲۱ برج مسکونی و تجاری که به فعالیت های شبه نظامیان، از جمله «جنبش جهاد اسلامی» خدمت می کرده است.

در بعد از ظهر، نیروی هوایی اعلام کرد که همچنان «ده ها هدف سازمان های تروریستی در نوار غزه» را هدف قرار می دهد: «ما متوقف نخواهیم شد تا زمانی که برای همه ساکنان اسرائیل آرامش برقرار شود.»

وزیر دفاع اسرائیل صریح تر بود: «من محاصره کامل نوار غزه را دستور داده ام. برق، مواد غذایی، سوخت وجود نخواهد داشت، همه چیز قفل است»، گالند پس از ارزیابی وضعیت در ستاد فرماندهی جنوبی نیروهای مسلح در بئر السبع گفت. «ما با حیوانات انسان نما مبارزه می کنیم، و ما مطابق با آن عمل می کنیم»، او افزود.

تا روز دوشنبه، سیصد هزار رزمنده اسرائیلی برای عملیات زمینی احتمالی در غزه فراخوانده شدند.
در حالی که ارتش اسرائیل اعلام کرد که روستاهای پیش از این توسط گردان های قسام تحت کنترل گرفته شده را دوباره تحت کنترل خود درآورده است، درگیری ها در جاهای دیگر گسترش یافت. طبق گزارش های منتشر شده در رسانه های خبری، شبه نظامیان یهودی افراطی در شهرک حوارا در کرانه باختری اشغالی، شروع به پرتاب بمب های آتش زا کردند. این شهرک قبلاً در بهار گذشته هدف حملات وحشیانه قرار گرفته بود و وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ، در آن زمان خواستار «نابودی» حوارا شده بود.

در بعد از ظهر، گردان های قسام اعلام کردند که در پاسخ به بمباران خانه های مسکونی در نوار غزه، تل آویو و اورشلیم را با موشک های متعدد هدف قرار داده اند. آنها همچنین گفتند که ۱۲۰ موشک به آسدود و اشدود شلیک کرده اند.

در مرز لبنان نیز درگیری ها رخ داد. ابتدا ارتش اسرائیل چندین مظنون مسلح را که از کشور همسایه نفوذ کرده بودند، کشت. سپس نیروهای اسرائیلی به بمباران جنوب لبنان پرداختند.

در روز دوشنبه، ابعاد فاجعه انسانی که توسط شبه نظامیان حماس در جریان حمله به شرکت کنندگان در جشنواره موسیقی در صحرای نقب، در فاصله ۶۰۰ متری مرز غزه، صورت گرفت، مشخص شد. بستگان قربانیان به دنبال مفقودان بودند و شمار کشته شدگان در روز دوشنبه به ۲۶۰ نفر رسید. تصاویر ضبط شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین، ده ها خودروی سوخته را نشان می دهد، و فیلم های گرفته شده از دوربین های آنها آخرین لحظات بازدیدکنندگان را نشان می دهد که توسط مهاجمان کشته می شوند.