چین: خواستار آتش بس فوری شد.چین که از تلفات غیرنظامیان به شدت غمگین است، خواستار آتش بس فوری خشونت های فلسطین و اسرائیل شد.

توسط گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته
چین خواستار آتش بس فوری در خشونت های فلسطین-اسرائیل شد و از تلفات غیرنظامیان عمیقا متاثر است

وزارت خارجه چین روز دوشنبه با ابراز نگرانی عمیق از تشدید تنش ها و افزایش خشونت بین فلسطین و اسرائیل و ابراز تاسف عمیق از تلفات غیرنظامیان ناشی از این درگیری، خواستار آتش بس فوری و کاهش تنش در اوضاع شد.

به گزارش CNN، درگیری بین حماس و اسرائیل روز دوشنبه وارد سومین روز خود شد و در حالی که جنگنده های اسرائیلی همچنان به بمباران نوار غزه ادامه می دهند، شبه نظامیان فلسطینی حملات موشکی تازه ای را آغاز کرده اند و نیروهای اسرائیلی همچنان برای بیرون راندن افراد مسلح حماس از خاک خود می جنگند.

به گزارش CNBC، بیش از ۱۱۰۰ نفر در اسرائیل و نوار غزه کشته شده اند و هزاران نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

چین پیش از این موضع خود را در مورد تشدید اوضاع بین فلسطین و اسرائیل اعلام کرده است. مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما عمیقا از تشدید تنش ها و افزایش خشونت نگران هستیم.

مائو گفت: راه حل درگیری های اسرائیل و فلسطین در ازسرگیری مذاکرات صلح، اجرای راه حل دو دولتی و ترویج یک تسویه حساب سیاسی مناسب برای مسئله فلسطین در اسرع وقت است تا اطمینان حاصل شود که نگرانی های مشروع همه طرف ها برآورده می شود. چین به همکاری با جامعه بین المللی برای انجام تلاش های خستگی ناپذیر برای این منظور ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دولت چین حملات حماس به اکثر غیرنظامیان را اقدامی تروریستی می داند، گفت که چین موضع خود را در مورد تشدید فعلی اوضاع بین فلسطین و اسرائیل روشن کرده است و عمیقا نگران افزایش تنش ها و خشونت ها است و از تلفات غیرنظامیان هر دو طرف ابراز تاسف میکند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: ما با آزار و اذیت غیرنظامیان مخالفت و آنرا محکوم می کنیم و معتقدیم که اولویت اصلی آتش بس به محض امکان برای برقراری مجدد صلح و همکاری برای آرام کردن اوضاع است.

به دنبال تشدید ناگهانی تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین، سه چینی در حملات زخمی شدند که یکی از آنها در ناحیه شکم و دیگری در ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و دیگری با جراحتی شدید در بیمارستان بسر میبرد.
وزارت امور خارجه چین در روز دوشنبه اعلام کرد که بلافاصله مکانیسم واکنش اضطراری برای حفاظت کنسولی را برای هماهنگی حفاظت امنیتی از شهروندان و مؤسسات چینی در فلسطین و اسرائیل فعال کرده است.

سفارت چین در اسرائیل و دفتر چین در فلسطین نیز هشدار امنیتی اضطراری صادر کرده اند تا با شهروندان چینی محلی در تماس باشند و از امنیت شهروندان و مؤسسات چینی اطمینان حاصل کنند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «ما همچنین به شهروندان چینی یادآوری می کنیم که فعلاً به فلسطین و اسرائیل سفر نکنند. شهروندان چینی محلی باید بر اوضاع امنیتی محلی نظارت داشته باشند، اقدامات احتیاطی امنیتی را تقویت کنند و از رفتن به بیرون از خانه خودداری کنند. در صورت اضطراری، لطفا برای کمک با سفارت و دفتر تماس بگیرید.»

برخی از پست های منتشر شده در رسانه های اجتماعی از روز یکشنبه تا دوشنبه می گویند که یک زن چینی و اسرائیلی تبار در نوار غزه ربوده شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا این شخص تابعیت چینی دارد، گفت که گزارش های مربوطه را مشاهده کرده است، اما از جزئیات آن اطلاعی ندارد.

در پاسخ به این سوال که آیا طرف چینی می تواند تابعیت دختر جوانی را که گفته می شود با موتورسیکلت برده شده است تأیید کند و آیا او دارای پاسپورت چینی است، سخنگوی گفت که همکارانش در حال بررسی وضعیت هستند و او اطلاعاتی برای ارائه ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این سوال که موضع چین در مورد درگیری های رو به رشد چیست، زیرا برخی کشورهای غربی این حملات را اعمال تروریستی خوانده اند و اسرائیل امیدوار است که چین بتواند اعمال طرف فلسطینی را محکوم کند، گفت: «در مورد درگیری اسرائیل و فلسطین، چین همواره از عدالت و انصاف دفاع کرده است.»

مائو نینگ گفت: «چین دوست مشترک اسرائیل و فلسطینی هاست. ما صمیمانه امیدواریم که فلسطین و اسرائیل بتوانند در صلح با هم زندگی کنند و امنیت و توسعه را به اشتراک بگذارند.» وی خاطرنشان کرد که راه اساسی برای تحقق این چشم انداز، اجرای راه حل دو دولتی و تأسیس یک دولت مستقل فلسطینی است.

به گزارش رویترز، چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا، روز دوشنبه از چین خواست از اسرائیل پس از حملات مرگبار حماس حمایت کند و افزود که از اینکه پکن در طول آخر هفته “هیچ همدردی” با این کشور نشان نداده است، “ناامید کننده” است.

مائو نینگ گفت که چین از تلفات غیرنظامی ناشی از درگیری اسرائیل و فلسطین عمیقا متاثر است. ما همچنین با خشونت و حملات علیه غیرنظامیان مخالفیم و آن را محکوم می کنیم. وی خاطرنشان کرد که موضع چین همواره ثابت بوده است.

وی افزود: «ما معتقدیم که اولویت اصلی، آتش بس، توقف جنگ و بازگرداندن صلح در اسرع وقت است. ما همچنین انتظار داریم که طرف های ذیربط در جامعه بین المللی نقش ایفا کنند و برای آرام کردن اوضاع باهم کار کنند.»

در پاسخ به سوالاتی در مورد تحویل مهمات و تجهیزات نظامی از سوی آمریکا به اسرائیل، مائو نینگ گفت که موضع چین در مورد این موضوع ثابت است و ما همیشه معتقدیم که گفتگو و مذاکره راه اساسی حل این مسئله است و ارسال سلاح وضعیت را بدتر میکند.

وی گفت: «ما از همه طرف ها می خواهیم که آتش بس اعلام کنند و جنگ را در اسرع وقت متوقف کنند تا از تشدید بیشتر و وخامت اوضاع جلوگیری شود.»

در طول سال گذشته، چین فعالانه از احتمال از سرگیری مذاکرات صلح در خاورمیانه حمایت کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا چنین تلاش هایی تحت تأثیر تشدید خشونت در درگیری اسرائیل و فلسطین قرار خواهد گرفت، گفت که مهمترین درس مصالحه بین عربستان سعودی و ایران این است که مهم نیست چقدر مسائل پیچیده و چالش ها چقدر شدید است، مادامی که ما گفتگوی برابر با روح احترام متقابل داشته باشیم، مطمئناً راه حلی را پیدا خواهیم کرد که مورد قبول یکدیگر باشد.