روسیه و اتحادیه عرب برای جلوگیری از تشدید گفتگو می کنند.

جنگ اسرائیل و فلسطین: روسیه و اتحادیه عرب برای جلوگیری از تشدید گفتگو می کنند.

سی. مایر

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در دیدار با احمد ابوالغیت، دبیرکل اتحادیه عرب، گفت: “روسیه و کشورهای عضو اتحادیه عرب می توانند به پایان دادن به خونریزی بین اسرائیل و فلسطین کمک کنند.”

لاوروف گفت: “من مطمئن هستم که روسیه، اتحادیه عرب و همه اعضای این سازمان می توانند و باید به حل مشکلات کمک کنند، به ویژه متوقف کردن خونریزی و رنج مردم عادی. ما آماده ایم این کار را با شما و با همه کشورهای دیگر که به طور صادقانه علاقه مند به برقراری صلح پایدار در خاورمیانه و تضمین امنیت همه کشورهای منطقه بدون استثنا، از جمله دولت فلسطین که ایجاد آن توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد نیاز است، انجام دهیم.”

لاوروف در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفت: “بازدید دبیرکل اتحادیه عرب در رابطه با تحولات خاورمیانه اهمیت ویژه ای دارد. ما بسیار علاقه مند به شنیدن ارزیابی ها و ایده های او هستیم.”

در همین حال، کاخ کرملین اعلام کرد که در حال نظارت دقیق بر خطر تشدید درگیری اسرائیل و فلسطین است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت: “تشدید درگیری اسرائیل و فلسطین یک خطر بسیار بزرگ برای منطقه است.”

پسکوف گفت: “تقریباً چیزی برای افزودن به بیانیه وزارت امور خارجه ما وجود ندارد. ما بسیار نگران هستیم. ما معتقدیم که لازم است وضعیت را در اسرع وقت به سمت صلح سوق دهیم، زیرا ادامه چنین چرخه خشونتی قطعاً منجر به تشدید بیشتر و گسترش درگیری خواهد شد. این یک خطر بزرگ برای منطقه است، بنابراین ما بسیار نگران هستیم.”

در همین حال، تهران اعلام کرد که “ایران به هرگونه اقدام احتمالی نیروهای خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تشدید درگیری فلسطین-اسرائیل پاسخ خواهد داد.”

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به خبرگزاری مهر گفت: “هرکسی که ایران را تهدید کند باید بداند که هرگونه اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخی کوبنده مواجه خواهد شد.”

این دیپلمات در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا ایران در حال تلاش برای توافق آتش بس بین حماس و اسرائیل است، گفت: “در شرایط فعلی، تصمیم گیری با مردم فلسطین است. ما هیچ تصمیمی در منطقه درگیر نمی گیریم، حتی برای فلسطینی ها. تلاش های تهران در حال حاضر بر این است که کشورهای اسلامی از مردم فلسطین حمایت کنند.”