هاآرتص: نتانیاهو مسئول استترجمه مجله هفته

برای فاجعه‌ای که در اسرائیل در روز عید تیکوا رخ داد، یک مسئول واضح وجود دارد، و او بنیامین نتانیاهو است. نخست‌وزیر، که به تجربه سیاسی عظیم خود و بصیرت جایگزین‌ناپذیر خود در مسائل امنیتی می‌بالید، به‌طور کامل در شناسایی خطری که به‌طور آگاهانه کشور را به آن کشانده بود، شکست خورد، زمانی که دولت الحاق و مصادره را تشکیل داد، سموتریچ و ایتمار بن‌غبیر را به سمت‌های کلیدی در آن منصوب کرد، و سیاست خارجی را اتخاذ کرد که به‌طور آشکار از وجود و حقوق فلسطینیان چشم‌پوشی می‌کرد.

نتانیاهو مطمئناً سعی خواهد کرد از مسئولیت خود شانه خالی کند و تقصیر را به گردن روسای ارتش، امان و شاباک بیاندازد – که البته مانند پیشینیان خود در آستانه جنگ یوم کیپور، احتمال وقوع جنگ را کم می‌دیدند و آمادگی آنها برای حمله حماس ناقص بود. آنها از دشمن و توانایی‌های نظامی او غافل بودند. در روزهای و هفته‌های آینده، زمانی که عمق نواقص ارتش و جامعه اطلاعاتی آشکار شود، به‌حق تقاضای جایگزینی روسای آنها و بازنگری در سیاست‌ها مطرح خواهد شد.

با این حال، ناکامی اطلاعاتی و نظامی نتانیاهو را از مسئولیت کلی خود برای بحران معاف نمی‌کند، زیرا او مرجع عالی در امور خارجه و امنیت اسرائیل است. نتانیاهو یک تازه‌کار در این سمت نیست، آنگونه اهود اولمرت در جنگ لبنان دوم، و همچنین در مسائل نظامی نادان نیست، همانطور که گلدا مایر در سال ۱۹۷۳ و مناخیم بگین در سال ۱۹۸۲ ادعا کردند. نتانیاهو سیاستی را شکل داد که در روزهای کوتاه دولت تغییر نیز اجرا شد، به رهبری نفتالی بنت و یائیر لاپید: تلاشی چند بعدی برای درهم شکستن جنبش ملی فلسطینی در هر دو شاخه آن، در غزه و کرانه باختری، با قیمتی که برای افکار عمومی اسرائیل قابل تحمل به نظر برسد.

در گذشته، نتانیاهو خود را به عنوان یک سیاستمدار محتاط معرفی می‌کرد که از جنگ‌ها و تلفات زیاد در طرف اسرائیل اجتناب می‌کند. پس از پیروزی او در انتخابات اخیر، احتیاط را با سیاست «راست افراطی» جایگزین کرد: اقدامات علنی برای الحاق کرانه باختری، پاکسازی قومی در مناطق «سی» در هِرم هِبروُن و دره اردن، گسترش گسترده شهرک‌سازی، تقویت حضور یهودی در مسجد الاقصی (القدس)، مباهات به صلح در حال شکل‌گیری با عربستان سعودی که در آن فلسطینیان هیچ چیز دریافت نخواهند کرد – و گفتگوهای آشکار در ائتلاف در مورد «نکبه دوم».
همانطور که انتظار می‌رفت، نشانه‌های انفجار در کرانه باختری آغاز شد، جایی که فلسطینیان سنگینی دست اشغالگر اسرائیلی را احساس کردند – و حماس از این فرصت برای انجام حمله غافلگیرانه استفاده کرد.

اما بیش از هر چیز، هشدار دهنده‌ای که در سال‌های اخیر بر فراز اسرائیل سایه می‌افکنده است، به طور کامل تحقق یافت: نخست‌وزیر متهم به سه پرونده فساد نمی‌تواند به امور کشور رسیدگی کند، زیرا منافع ملی به طور ضروری به نجات او از محکومیت و زندان تسلیم خواهد شد. این دلیل تشکیل دولت وحشت، کودتای دولتی که نتانیاهو پیش می‌راند و تضعیف روسای ارتش و اطلاعات است که به عنوان مخالفان سیاسی تلقی می‌شدند. قربانیان حمله به بیابان غربی با جان خود هزینه آن را پرداختند.