حزب چپگرای اسرائیل در پارلمان: علت فاجعه اشغال و سیاست فاشیستی اسرائیل است.الجزیره
ترجمه مجله هفته

یک نماینده پارلمان اسرائیل به الجزیره گفت که حزب او در صورت ادامه اشغال غیرقانونی سرزمین های فلسطینی توسط دولت این کشور، در مورد وقایعی مانند حمله روز شنبه حماس به اسرائیل هشدار داده بود.

حماس روز شنبه حملات متعددی را انجام داد و هزاران موشک بسوی اسرائیل شلیک کرد و جنگجویان این گروه مستقر در غزه به شهرها و شهرک‌های غیرقانونی اسرائیلی نفوذ کردند.

این حمله دستکم ۶۰۰ کشته اسرائیلی از جمله ده ها سرباز بر جای گذاشت که اجساد آنها در جاده ها پراکنده شده بود. در همین حال، دستکم ۳۱۳ فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه محاصره شده کشته و بیش از ۱۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

عوفر کاسیف، عضو کنست و ائتلاف چپگرای هاداش، گفت که آنها به به دولت اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو هشدار داده بودند که در صورت عدم تغییر سیاست های خود در قبال فلسطینیان، اوضاع “منفجر” خواهد شد. هاداش چهار کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را به خود اختصاص داده است.

کاسیف گفت: “ما هرگونه حمله به غیرنظامیان بی گناه را محکوم و مخالف آن هستیم. اما بر خلاف دولت اسرائیل، این به این معنی است که ما با هرگونه حمله به غیرنظامیان فلسطینی نیز مخالفیم. ما باید آن حوادث وحشتناک [حمله] را در زمینه ای مناسب تجزیه و تحلیل کنیم – و آن زمینه، چارچوب اشغال مداوم توسط اسرائیل است.”

او گفت: “ما بارها و بارها هشدار داده بودیم که… همه چیز منفجر میشود و همه هزینه آنرا خواهیم داد – عمدتا غیرنظامیان بی گناه در هر دو طرف. و متأسفانه، دقیقاً همین اتفاق افتاد.”

وی افزود: دولت اسرائیل که یک دولت فاشیستی است، از قتل عام فلسطینیان حمایت، تشویق و حتی آنرا رهبری میکند. یک پاکسازی قومی در جریان است. واضح بود که نوشته روی دیوار است، با خون فلسطینیان نوشته شده است – و متأسفانه اکنون خون اسرائیلی ها نیز به آن اضافه شد.”

بیش از ۲۰ هزار فلسطینی به گفته آنروا، آژانس سازمان ملل متحد برای امداد و کار پناهندگان فلسطینی، منطقه مرزی غزه را ترک کرده اند تا برای یافتن پناهگاه در مدارس سازمان ملل متحد به داخل این قلمرو تحت کنترل حماس بروند.

پیش از این، درگیری ها بین اسرائیل و حماس منجر به ویرانی گسترده در غزه و روزها حمله موشکی به شهرهای اسرائیلی شد. تشدید فعلی به نظر می رسد حتی از حد معمول نیز خطرناک تر باشد، زیرا دولت راست افراطی اسرائیل با مشکلات امنیتی بی سابقه دست و پنجه نرم می کند، در حالی که فلسطینیان به دلیل اشغال مداوم کرانه باختری و محاصره خفه کننده در غزه در ناامیدی به سر می برند.

کسیف در ادامه گفت، “تنها چیزی که نتانیاهو به آن اهمیت می دهد رفاه شهروندان اسرائیل نیست، چه رسد به فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی. او به بقاء خود علاقه مند است. او فقط می خواهد از رفتن به زندان فرار کند. این تنها انگیزه و محرک اوست.”

نتانیاهو با مشکلات حقوقی متعددی در داخل مواجه است و دادستان کل کشور اتهامات متعددی از جمله کلاهبرداری، سوء استفاده از اعتماد و فساد علیه او مطرح کرده است. رهبر اسرائیل این اتهامات را به شدت تکذیب کرده است.

تشدید اخیر تنش ها احتمال یک درگیری منطقه ای گسترده تر را افزایش می دهد. روز یکشنبه، حزب الله، گروه مسلح قدرتمندی که مورد حمایت ایران است، اعلام کرد که در “همبستگی” با مردم فلسطین، راکت و توپخانه هدایت شده ای را به سمت سه پست در مزارع شبعا شلیک کرده است.
ارتش اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که به منطقه ای در لبنان که از آنجا آتش خمپاره به آن سوی مرز شلیک شده بود، توپخانه شلیک کرده است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از پهپادهای یک پست حزب الله را در منطقه حار دوو، منطقه ای در مزارع شبعا، هدف قرار داده است.

کاسیف گفت: “می ترسم برخی از عناصر مانند حزب الله به این جنگ بپیوندند. البته امیدوارم که این اتفاق نیفتد. در واقع، به خاطر همه مردم، همه شهروندان، فلسطینی و اسرائیلی، امیدوارم که این وضعیت هر چه زودتر پایان یابد.” او افزود: “تنها راه برای توقف خونریزی هر دو ملت پایان دادن به اشغال است.”

روز یکشنبه، یک پلیس مصری در شهر اسکندریه در ساحل دریای مدیترانه به روی گردشگران آتش گشود و دست کم دو شهروند اسرائیلی و یک شهروند مصری را به قتل رساند.

به گزارش رسانه های محلی، شبکه تلویزیونی اکسترا نیوز که روابط نزدیکی با آژانس های امنیتی مصر دارد، به نقل از یک مقام امنیتی ناشناس اعلام کرد که یک نفر دیگر نیز در حمله به گروه تور توریستی اسرائیلی در محوطه ستون پومپی در اسکندریه زخمی شده است.

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد: “امروز صبح در جریان بازدید گردشگران اسرائیلی از اسکندریه، مصر، یک محلی به روی آنها آتش گشود و دو شهروند اسرائیلی و راهنمای مصری آنها را به قتل رساند.”

در این بیانیه افزوده شده است: علاوه بر این، یک اسرائیلی زخمی در وضعیت ناروشنی قرار دارد.

1 Comment

Comments are closed.