اخبار جنگ تجاوز اسرائیل به فلسطین ۲۰۲۳

سفیر اسرائیل در سازمان ملل: دهها امریکایی در میان زندانیان غزه هستند.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد می گوید ده ها شهروند امریکایی در میان زندانیان حماس در نوار غزه هستند.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با سی ان ان صحبت کرد و افزود که آنها گزارش هایی از مرگ و از دست دادن بسیاری از آمریکایی ها دارند و اشاره کرد که کشورش در حال تلاش برای تحقیق در مورد این موضوع است.

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که تاکنون ۲۳۰ اسرائیلی مفقود شده اند.

بر خلاف صحبت های سفیر اسرائیل در مورد مفقود شدن در واشنگتن، نارضایتی شهرک نشینان از دولت نتانیاهو در حال افزایش است، زیرا رسانه های اسرائیلی از “انتقاد شدید” از شهرک نشینان در شهرک های اطراف غزه از نهادهای امنیتی و نظامی گزارش دادند.

از آنها نقل قول شده است که می گویند: “.ما سرنوشتمون رو ترک کردیم.. جنگجویان به خانه ها رفتند و هر کاری که می خواستند انجام دادند و پرسید: در چه سناریویی این اتفاق در اسرائیل می افتد؟»

دیروز گفت رئیس جمهور سابق آمریکا دونالد ترامپ گفت آنچه در اسرائیل اتفاق افتاد نتیجه این باور است که ما ضعیف هستیم و یک رهبر ضعیف داریم.

اکسیوس: عربستان سعودی و کشورهای عربی که روابط حسنه با اسرائیل دارند درخواست آمریکا برای محکوم کردن حماس را رد کردند

وب سایت امریکایی “اکسیوس” تایید کرد که دولت های عربی با نهاد اسرائیلی روابطی دارند، درخواست وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، برای محکوم کردن حماس پس از عملیات “سیل الاقصی” را رد کرد.

به گفته یک مقام آمریکایی، وب سایت امریکایی “Axios” تایید کرد که چاپ دولت های عربی با نهاد اسرائیلی درخواست آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا برای محکوم کردن حماس را رد کرده است.

بلینکن همچنین با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی درباره این حملات صحبت کرد و پس از این تماس تلفنی، بن فرحان در بیانیه ای گفت که عربستان سعودی از محکوم کردن اسرائیلی ها خودداری کرده اما حمله حماس را هم محکوم نکرده است.

این وب سایت گزارش داد که کمپین رئیس جمهور بایدن برای رسیدن به توافق “صلح تاریخی بین عربستان سعودی و اسرائیل، به دلیل نبرد ناگهانی توفان الاقصی برای اسرائیل ضربه سنگینی خورد.”

کاخ سفید وجهان اکنون در حال آماده شدن برای واکنش “به طرز چشمگیری قوی تر” اسرائیل و ترس از جنگ طولانی و گسترده در خاورمیانه هستند.

حمله زمینی اسرائیل به غزه که ممکن است در پاسخ به حمله روز شنبه صورت گیرد، می تواند منجر به تشدید تنش در سایر نقاط منطقه» شود و خاطرنشان می کند که چنین تشدیدی عادی سازی روابط بین ریاض و اسرائیل را اگر غیر ممکن نباشد، دشوار خواهد کرد.

این وب سایت به نقل از یک مقام آمریکایی گفت که “نگرانی در هفته های اخیر مربوط به اطلاعات است که نشان می دهد حزب الله ممکن است حمله به مرز را آغاز کند” و اشاره کرد که حزب الله روز یکشنبه به اسرائیل راکت شلیک کرد، در حالی که ارتش اسرائیل توپخانه شلیک کرد.

دنیس راس، مدیر سابق برنامه ریزی سیاست امریکا و همچنین مشاور انستیتو واشنگتن، به پولیتیکو گفت: دلیل اصلی حمله حماس در حال حاضر چشم انداز توافق آمریکا، عربستان و اسرائیل برای عادی سازی روابط است.

شمار کشته شدگان به ۶۰۰ نفر از جمله ۴۴ سرباز اسرائیلی و ۳۰ مقام امنیتی و زخمی ها به ۲۰ هزار نفر از جمله جراحات جدی و ناامید کننده افزایش می یابد.

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که شمار کشته شدگان اسرائیلی به 600 نفر و زخمی ها به 2000 نفر افزایش یافته است که 350 نفر از انها به طور جدی و ناامید کننده هستند.

رسانه های اسرائیلی اعلام کردند که در میان کشته شدگان فرمانده واحد چند بعدی ارتش، سرهنگ روی لوی بود.

سی ان ان گزارش داد که “44 سرباز اسرائیلی و 30 مقام امنیتی در میان کشته شدگان شناسایی شده اند.”

پیش از این گزارش شده بود که در میان کشته شدگان در صفوف ارتش در پاکت غزه، فرمانده گردان ارتباطات، معاون فرمانده واحد ماژلان، فرمانده گروهان، فرمانده جوخه در فرماندهی جبهه داخلی، فرمانده گردان محاسباتی 481 و فرمانده خدمه در واحد دودووان بودند.

دیروز، اسرائیل کشته شدن فرمانده تیپ ناهال (یکی از تیپ های نخبه اسرائیل)، یونتان اشتاینبرگ، در جریان درگیری با مقاومت فلسطینی در نزدیکی کرم شالوم را تایید کرد.

پیشتر در همان روز، ۱۵ شهرک نشین اسرائیلی توسط شبه نظامیان فلسطینی در شهر اشکلون کشته شدند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی اورشلیم، جنگجویان مقاومت توانستند به منطقه ای بین جاده ۴ و ماکیم در جنوب اشکلون در نزدیکی نوار غزه نفوذ کنند.»

سخنگوی نظامی تیپ های عزالدین قسام ابوعبیده روز یکشنبه گفت که مقاومت کنندگان در نبرد “سیل الاقصی” ادامه می دهند.

او گفت که فرماندهی قسام توانست برخی از نیروها را با نیروهای دیگر در داخل سرزمین اشغالی فلسطین جایگزین کند و افزود که مقاومت در ساعات اخیر عملیات نفوذ جدیدی را انجام داده است.

ما بی طرف نیستیم.. صفی الدین خطاب به آمریکایی ها و اسرائیلی ها: حماقت شما این بار برای همه ملت تبدیل به توفان می شود.

هاشم صفی الدین، رئیس شورای اجرایی حزب الله، تاکید کرد که “عملیات سیل الاقصی نشان دهنده شکست فاجعه بار و عمده اطلاعات امنیتی صهیونیست و موفقیت درخشان برای مقاومت فلسطین در برنامه ریزی و تجهیز است” و تاکید کرد که “این عملیات انگیزه های جدیدی را برای فعال کردن کار مقاومت اضافه می کند و با این عملیات ملت قوی تر می شود و تایید می کند که این نهاد در حال ناپدید شدن است” و تاکید کرد که “نبرد ادامه دارد و بعدی بزرگتر است.”

صفی الدین در جریان همبستگی با مردم فلسطین در مقابل مسجد القیم در حومه جنوبی بیروت گفت: “ای مجاهدان در فلسطین، شما در این حمله ثابت کردید که قادر به دستیابی به ازادی کامل هستید.” وی خاطرنشان کرد: حمله و یورش به این شکل در عملیات سیل الاقصی نشان دهنده پیشرفت بسیار بزرگی در کار مقاومت در فلسطین است.»

صفی الدین گفت: “صحنه ورود به شهرک هایی که آنها فکر می کردند محافظت می شوند و کشتن و دستگیری تعداد زیادی از انها به اندازه کافی تحقیر امیز است تا توانایی مقاومت قهرمانانه فلسطین را نشان دهد.” او گفت: “این صحنه های بزرگ نشان می دهد که زمان حسابرسی فرا رسیده است و زمان فروپاشی قلعه های صهیونیست فرا رسیده است.”

وی گفت: “امروز من اظهارات آیت الله خامنه ای را باور کردم که گفت روزی به این نهاد ظلم پایان خواهیم داد، اما به نظر می رسد که صهیونیست ها این موضوع را عجله می کنند.” نتانیاهو فکر می کرد که با تصمیمات افراطی خود می تواند هر کاری که می خواهد در اورشلیم و کرانه باختری انجام دهد و پاسخ از توفان الاقصی بود که اورشلیم حامیان خود را دارد و الاقصی مردان خود را دارد.»

صفی الدین تاکید کرد که “نبرد هنوز تمام نشده است. عملیات تاریخی سیل الاقصی به بحث شهرک های امن پایان داد. فکر میکنم نتانیاهو و صهیونیستها از این شوک بیدار نخواهند شد.» وی خاطرنشان کرد: حماقت شما، صهیونیستها و امریکاییها، بی‌توجهی شما به مقدسات و عبور شما از تمام خطوط قرمز منجر به سیل الاقصی شد.» اگر شما در این حماقت ها پافشاری کنید، این بار سیل کل ملت را تولید خواهند کرد.»

صفی الدین گفت: “این نبرد نبرد تمام ملت در برابر این دشمن است و همه باید برای دفاع از اورشلیم و فلسطین شرکت کنند.” نتانیاهو باید بداند که این نبرد تنها نبرد مردم غزه و کرانه باختری نیست و اگرچه ما می دانیم که انها قادر به دستیابی به پیروزی هستند، اما مسئولیت همه فرزندان ملت ما این است که در حاشیه نایستند.» “در این نبرد ما بی طرف نیستیم،” او تاکید کرد.

صفی الدین در مورد هدف قرار دادن سه مکان اشغال صهیونیستی در منطقه اشغالی شبعا توسط مقاومت گفت: مقاومت اسلامی پیام سلام، تشکر و قدردانی به شیوه مقاومت با اتش در منطقه مزارع شبعا فرستاد و گفت که مقاومت حق دارد دشمنی را که سرزمین ما را اشغال کرده است هدف قرار دهد. اسرائیلیها باید پیام مقاومت را با دقت بررسی کنند.

“نیروهای فلسطینی پرسه می زنند و مهاجران در پناهگاه ها هستند.” درگیری ها در مناطق اشغالی فلسطینی ادامه دارد.

خبرنگار المیادین گزارش می دهد که درگیری بین مبارزان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی هنوز در شش محور در شهرک ها ادامه دارد و رسانه های اسرائیلی از نفوذ یک پهپاد از سمت غزه به سمت اسرائیل خبر دادند.

آتش گرفتن شهرک های اسرائیلی پس از هدف قرار گرفتن توسط راکت های مقاومت
یگان های عزالدین قسام روز یکشنبه در بیانیه ای نظامی اعلام کردند که مجاهدین ان هنوز درگیر درگیری های شدید در چندین مکان در داخل سرزمین های اشغالی فلسطین هستند.

در این بیانیه امده است که درگیری ها در شهرک های “اوفاکیم”، “سدروت”، “یاد مردخای”، “کفر آزا”، “بعری”، “یتید” و “کیسوفیم” رخ می دهد و اشاره شده است که واحدهای توپخانه از جنگجویان با نارنجک های راکتی پشتیبانی می کنند.

تیپ های قسام در بیانیه ای دیگر گفتند: “به لطف خدا، امشب و سپیده دم امروز، ما توانستیم عملیات نفوذی را برای تقویت مجاهدین خود با سربازان و تجهیزات در تعدادی از نقاط داخل سرزمین های اشغالی ما، از جمله سایت “سوفا”، کیبوتص “صفا”، “هولیت” و “یدید” در محور الرفح انجام دهیم.”

تیپ های القسام یک حمله موشکی بزرگ به شهرک مردوت با ۱۰۰ راکت “در پاسخ به هدف قرار دادن خانه های امن” انجام دادند.

خبرنگار نظامی تیپ های القدس گفت: «مجاهدین قهرمان ما از نیروهای نخبه هنوز درگیر درگیری های خشونت آمیز در مکان های نظامی دشمن و متجاوزان و در محورهای مختلف پوشش غزه هستند.»

وی گفت: جنگجویان ما به همراه برادرانشان در تیپ های القسام بیش از ۳۰ ساعت است که درگیر درگیری های مداوم هستند.»

تیپ های مقاومت ملی، شاخه نظامی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین (DFLP)، گفتند که شبه نظامیان در چندین مکان در داخل سرزمین های اشغالی ۴۸ ساله، از جمله کفار عزا، بئری و کیسوفیم درگیر درگیری های خشونت امیز بودند.

او تاکید کرد: بمباران وحشیانه اسرائیل که مردم فلسطین را هدف قرار داد، چیزی جز تلاشی ناموفق برای دستیابی به یک پیروزی خیالی برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی اشغالگری در برابر مقاومت نیست که قدرت ان را درهم شکست و اعتبار امنیتی و نظامی آن را در جریان عملیات سیل الاقصی شکست.»

در یک زمینه مرتبط، خبرنگار المیادین اعلام کرد که دستورالعمل به شهرک نشینان “Sderot” تا کنون این است که خانه ها را ترک نکنند و اشاره کرد که درگیری بین فلسطینی ها و نیروهای اسرائیلی هنوز در شش محور در شهرک ها ادامه دارد.
خبرنگار ما افزود که نیروهای فلسطینی همچنان خود را در بسیاری از شهرک ها و مکان های فلسطینی در پاکت غزه تثبیت می کند.

خبرنگار المیادین همچنین تایید کرد که گروهی از مبارزان مقاومت کنترل یک خودروی نظامی اسرائیلی در نوار غزه را به دست گرفته اند.

خبرنگار ما به نقل از رسانه های اسرائیلی گفت که گروه های فلسطینی به شهرک های اطراف غزه نفوذ کرده اند.

رسانه های اسرائیلی افزودند که “گروهی از حماس کنترل یک خودرو را در تقاطع مفکیم در پاکت غزه به دست گرفتند.”

در همان زمان، رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که جنگجویان فلسطینی هنوز در کفار عزه پرسه می زنند و می گویند شهرک نشینان در پناهگاه ها به دام افتاده اند.

کانال ۱۴ اسرائیل گفت: “یک درگیری مسلحانه در خیابان ها در شهرک یاتید در پاکت غزه با مردان مسلح فلسطینی در حال وقوع است.”

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که یک هواپیمای بدون سرنشین از سمت غزه به سمت اسرائیل نفوذ کرده است و آژیرها در شهرک های الغالاف به صدا درآمده اند.

وقتی روسیه امروز خزعبلات و پروپاگاندای نتانیاهو را برای غش کردن بغل غرب تکرار میکند.
به گزارش روسیه امروز: دیروز شایعاتی مبنی بر احتمال استفاده از “سلاح‌های اوکراینی” توسط طرف فلسطینی منتشر شد. اکنون رسانه آنلاین Ukraina.ru در کانال تلگرام خود گزارش می‌دهد که “در نزدیکی اشکلون، سربازان اسرائیلی تروریست‌هایی را با سلاح‌های اوکراینی دستگیر کرده‌اند.”

بنابراین، سربازان در صندوق عقب یک وانت “پرتابگرهای ضد تانک اوکراینی ساخت شوروی با نشان‌های یک واحد در شهر اوکراینی موکاتشو” پیدا کردند. به گفته Ukraina.ru، “سلاح‌های تحویل‌شده از غرب به اوکراین” در تابستان امسال در نزدیکی مرزهای اسرائیل ظاهر شده‌اند.

این موضوع را بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در مصاحبه‌ای با روزنامه قدس پست در تابستان امسال تأیید کرد.

نتانیاهو در این مصاحبه تأکید کرد که به نظر او “تمام سیستم‌های تسلیحاتی که به مقامات کی‌یف تحویل داده می‌شوند، می‌توانند به دست ایران بیفتند و علیه اسرائیل استفاده شوند.” در عین حال، نتانیاهو تأکید کرد که این برای او “یک امکان نظری” نیست، و در ژوئن خاطرنشان کرد:

“این اتفاق قبلاً با سلاح‌های ضد تانک غربی افتاده است که اکنون در مرزهای ما پیدا می‌کنیم.”

در واکنش به “عملیات توفان الاقصی” نامیده می شود، ارتش اسرائیل از دیروز حملات هوایی گسترده ای را در نوار غزه انجام داده است.

الجزیره گزارش می دهد که حملات اسرائیل به منطقه محاصره شده امروز صبح افزایش یافته و ساختمان های مسکونی مورد حمله قرار می گیرند. در این گزارش امده است که وزارت بهداشت غزه هنوز شمار کشته شدگان را که اخیرا در غزه ۲۵۶ نفر بوده است، به روز نکرده است. با این حال، مردم غزه مرگ و میر بیشتری را گزارش کرده اند. به گفته وزارت بهداشت، ۲۰ کودک در میان قربانیان در نوار غزه بودند.ماموریت حافظ صلح سازمان ملل در لبنان امروز صبح تبادل اتش بین نیروهای اسرائیلی و لبنانی را تایید کرد.

یونیفل در بیانیه ای در توییتر نوشت که چندین راکت از جنوب شرقی لبنان به سرزمین های اشغالی اسرائیل در نزدیکی کفارچوبا شلیک شد و در پاسخ اسرائیل گلوله های توپخانه ای به لبنان شلیک شد. به گفته کمیسیون صلح:

ما با مقامات هر دو طرف خط ابی در تمام سطوح در تماس هستیم تا وضعیت را مهار کنیم و از تشدید تنش بیشتر جلوگیری کنیم.

یونیفل افزود: نیروهای حافظ صلح ما در مواضع و عملیات خود باقی میمانند. انها به کار خود ادامه می دهند، برخی برای امنیت خود از پناهگاه ها. حزب الله مسئولیت این حمله را صبح زود بر عهده گرفت.

در اوایل صبح امروز، نیروهای حافظ صلح یونیفل چندین راکت شلیک شده از جنوب شرقی لبنان به سمت سرزمین های تحت اشغال اسرائیل در منطقه عمومی کفر چوبا و اتش توپخانه از اسرائیل به لبنان را در پاسخ شناسایی کردند.

دخالت حزب الله در جنگ برای اسرائیل خطرناک‌ است

گیدئون لوی، روزنامه نگار روزنامه اسرائیلی هاارتص، به کانال عربی الجزیره گفت که اگر گروه مسلح لبنانی حزب الله واقعا به تشدید تنش های جاری بپیوندد، اسرائیل در بحران خواهد بود. در اینجا نقل قول است:

ما با یک واقعیت کاملا متفاوت مواجه خواهیم شد که در ان اسرائیل باید در دو جبهه و شاید سه جبهه اگر کرانه باختری اشغالی وارد بازی شود، بجنگد. این یک بازی جدید است و اسرائیل چیزی را تجربه خواهد کرد که قبلا هرگز تجربه نکرده است.

به گفته مقامات بهداشتی، تعداد فلسطینیان کشته شده در نوار غزه به ۲۵۶ نفر افزایش یافته است. حدود ۱۸۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که حملات اسرائیل خانه های چندین شهر در منطقه محاصره شده، از رفح در جنوب تا بیت حانون (که اسرائیلی ها ان را ارز می نامند) در شمال را ویران کرده است. به گفته هرتز، صبح روز بعد اسرائیل از لبنان بمباران شد. بنابراین، حزب الله مسئولیت خمپاره های شلیک شده به کوه دوو را بر عهده خواهد گرفت:
حزب الله مسئولیت شلیک به پایگاه های اسرائیلی را بر عهده گرفت. ارتش اسرائیل با اتش توپخانه از جمله چادر متعلق به سازمان پاسخ داد.

دشوار است که خود را از درگیری خاورمیانه خارج کنیم. ایران و لبنان از حماس حمایت می کنند، عربستان سعودی و روسیه خواستار توقف

ایرینا اسمیرنووا

ناظران نظامی امریکا در عین حال تایید می کنند که سیستم دفاع هوایی و ضد موشکی اسرائیل در برابر موشک های حماس که دیگر موشک های خانگی نیستند بلکه موشک های مدرنی هستند که شاید از ایران باشند، بی اثر است.

انچه مسلم است این است که تهران حمله حماس را تشویق می کند. رحیم صفوی، مشاور علی خامنه ای، رهبر ایران، پس از حملات حماس به اسرائیل گفت: “ما به مبارزان فلسطینی تبریک می گوییم.” به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا، وی گفت: “ما تا زمان آزادسازی فلسطین و اورشلیم در کنار مبارزان فلسطینی خواهیم ایستاد.”

ایران به لبنان ملحق شده است. در بیروت، پایتخت لبنان، کشوری که از نظر سیاسی تحت سلطه یک ائتلاف دولتی است که شامل حزب مسلح طرفدار ایران حزب الله است، چند ده نفر حمله حماس علیه اسرائیل را در خیابان ها جشن گرفتند. تظاهرات همبستگی مشابهی در جنوب لبنان توسط مجموعه ای از قایق های ماهیگیری که از بندر صیدون در ۴۰ کیلومتری جنوب بیروت حرکت می کردند و پرچم های فلسطین را در حمایت از حمله حماس تکان می دادند، ابراز شد.

عربستان سعودی که در حال مذاکره با اسرائیل برای عادی سازی روابط میان دو کشور است، خواستار پایان فوری تنش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها شده است. وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه ای که در ایکس منتشر شد، گفت: “پادشاهی از نزدیک تحولات بی سابقه بین تعدادی از جناح های فلسطینی و نیروهای اشغالگر اسرائیل را دنبال می کند.”

از سوی دیگر، روسیه خواستار اتش بس و صلح فوری است. میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده کرملین برای خاورمیانه و افریقا، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس گفت: “اگر ما می دانستیم، از ان اجتناب می کردیم.” “ما با همه در ارتباط هستیم. با اسرائیلی ها، فلسطینی ها و اعراب» و البته ما همیشه خواستار خویشتن داری هستیم.» میخائیل بوگدانوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و افریقا و میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری تاس گفت که روسیه با مقامات اسرائیلی، فلسطینی و عربی در تماس است و از طرفین درگیری می خواهد اتش بس کنند. این بازگشت یک درگیری است که 75 سال به طول انجامیده است. مسکو با همه طرفها از جمله کشورهای عربی در تماس است. ما خواستار اتش بس فوری و صلح هستیم.»

بحث های عمیق امریکا و اسرائیل در مورد ارائه کمک نظامی به تل اویو


یک مقام ارشد کاخ سفید گفت که ایالات متحده و اسرائیل روز شنبه “بحث های عمیق” در مورد نیازهای تل آویو به کمک های نظامی در مواجهه با حمله حماس برگزار کردند.

این مقام اشاره کرد که طرف امریکایی ممکن است روز یکشنبه اعلامیه ای صادر کند.
او اذعان کرد که ایالات متحده وضعیت پارلمانی پیچیده ای را تجربه می کند و یکی از مجلس های کنگره پس از برکناری رهبر جمهوری خواه فلج شده است.
بدون رئیس مجلس نمایندگان، “این یک وضعیت بی سابقه خواهد بود که ما باید ان را مدیریت کنیم.”
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در بیانیه ای گفت که ایالات متحده به صراحت حمله تیپ های قسام، شاخه نظامی حماس، علیه اسرائیل را محکوم می کند.
رئیس جمهور آمریکا به هر حزب ضد اسرائیلی دیگری که به دنبال مزیت در این وضعیت است هشدار داد و گفت: حمایت دولت من از امنیت اسرائیل بسیار قوی و تزلزل ناپذیر است.

بیانیه ارتش اسرائیل درباره اهداف در غزه

ارتش اسرائیل روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که حملات خود را به ۱۰ هدف حماس به پایان رسانده است و خاطرنشان کرد که این اهداف در ساختمان های چند طبقه مورد استفاده این گروه در سراسر نوار غزه قرار گرفته اند.
در بیانیه ارتش اسرائیل امده است: “در طول شب گذشته، ارتش اسرائیل به زیرساخت های عملیاتی مورد استفاده سازمان تروریستی حماس برای هدایت تروریسم در نوار غزه علیه دولت اسرائیل، از جمله یک مقر اطلاعاتی متعلق به سازمان تروریستی و یک ساختمان نظامی که توسط نیروی هوایی این سازمان تروریستی مورد استفاده قرار می گیرد، حمله کرد.”

وی گفت: “در عین حال، حمله ای به دو شعبه بانک مورد استفاده این سازمان برای تامین مالی تروریسم، از جمله مقر بانک ملی اسلامی، که این سازمان برای تامین مالی فعالیت های تروریستی استفاده می کند، و شعبه بانک اول سازمان، مجموعه ای برای تولید سلاح های هوایی مورد استفاده نیروی هوایی جهاد اسلامی در شهر غزه و ساختمانی که شامل دفاتر و انباری است که سازمان تروریستی سلاح و تجهیزات نظامی را در ان ذخیره می کند، انجام شد.”

توفان الاقصی ۳۰۰ اسرائیلی کشته و نزدیک به ۲۰۰۰ زخمی و ۷۵۰ مفقودی

براوردها نشان می دهد که حدود ۷۵۰ اسرائیلی هنوز مفقود هستند و وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد که شمار کشته شدگان به ۳۰۰ نفر و زخمی ها به ۱۸۶۴ نفر افزایش یافته است که همزمان با ادامه جنگ در شهرک های اسرائیلی است.
رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که براوردهای غیر رسمی نشان می دهد که حدود ۷۵۰ اسرائیلی هنوز مفقود هستند و تاکید می کنند که یک روز کامل پس از عملیات فلسطینی ها هنوز فلسطینی ها در اسرائیل هستند.

رسانه های اسرائیلی تایید کردند که “پس از ۲۴ ساعت، نبردها در کفار غزه و بئری ادامه دارد و کنترل در مناطق Sderot، Zakim، Ra’im و Sufa هنوز به دست نیامده است.”

همچنین گزارش شده است که “یک هواپیمای بدون سرنشین از سمت غزه به سمت اسرائیل نفوذ کرده و آژیرها در شهرک های الغالاف به صدا درامد” و به نقل از فرماندهی جبهه داخلی گفت که “یک هواپیمای بدون سرنشین به منطقه تاکوما در غرب شمال نغب نفوذ کرده است.”

وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد که شمار کشته شدگان به ۳۰۰ نفر و زخمی ها به ۱۸۶۴ نفر افزایش یافته است که حال ۳۲۶ نفر وخیم گزارش شده
رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که “در میان کشته شدگان در صفوف ارتش در پاکت غزه، فرمانده گردان ارتباطات، معاون فرمانده واحد ماژلان، فرمانده گروهان، فرمانده جوخه در فرماندهی جبهه داخلی، فرمانده گردان محاسباتی ۴۸۱ و فرمانده خدمه در واحد دودووان هستند.”

اسرائیل دیروز اعتراف کرد که فرمانده تیپ نهال (یکی از تیپ های نخبه اسرائیل)، یونتان اشتاینبرگ، در درگیری با یک جنگجوی مقاومت فلسطینی در نزدیکی کرم شالوم کشته شد.

رسانه های اسرائیلی همچنین گزارش دادند که یک سرباز اسرائیلی در نتیجه حمله فلسطینی ها با تفنگ شخصی خود در شهرک رایم خودکشی کرد.

شهرک نشینان به شدت از تشکیلات امنیتی و نظامی انتقاد می کنند و می گویند که ارتش ما را به به حال خود رها کرده است.

تصمیم گرفته شد که نوار غزه یک منطقه نظامی بسته اعلام شود که ورود به ان ممنوع است.

تیپ های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس)، اعلام کرد که درگیری بین مقاومت و نیروهای اشغالگر اسرائیل در چندین محور از جمله سایت های “سوفا” و “کیبوتص هولیت” ادامه دارد.

ابوعبیده، سخنگوی قسام تایید کرد که تعداد زندانیان اسرائیلی “چندین برابر بیشتر از ان چیزی است که سازمان اشغالگر معتقد است.”

ابوعبیده خطاب به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که تهدیدات او علیه غزه “پس از آنکه سربازان مانند ملخ ها سقوط کردند و صدها نفر از انها فرار کردند، یک شرط بازنده است” و تاکید کرد که این نهاد “پس از دیدن قدرت مردان ما” با یک بحران عمیق مواجه است.

در عین حال، روزنامه هاآرتص اظهار داشت که نتانیاهو مسئول فاجعه ای است که دامن گیر اسرائیل شده و تاکید کرد که او قطعا سعی خواهد کرد از مسئولیت خود فرار کند و فرماندهان ارتش، امان و شین بت را مقصر جله دهد.
در دومین روز تجاوز به غزه. ۲۵۶ فلسطینی از جمله ۲۰ کودک کشته شدند۰

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد که تعداد کشته شدگان در تجاوز اسرائیل به غزه به ۲۳۲ نفر افزایش یافته است و اشغال اسرائیل همچنان سایت های غیرنظامی و نظامی در نوار غزه را هدف قرار می دهد.

بر اساس بیانیه وزارت بهداشت غزه، تعداد شهدای فلسطینی در نتیجه تجاوز اشغالگری اسرائیل به نوار غزه به ۲۳۲ نفر از جمله ۲۰ کودک افزایش یافته است و ۱۸۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

این وزارتخانه اعلام کرد که تیم های پزشکی آن هنوز با تمام ظرفیت خود برای نجات ده ها مورد خطرناک و بحرانی در اتاق های عمل و مراقبت های ویژه کار می کنند و تاکید کرد که حداکثر برنامه اضطراری را فعال کرده است.

نیروهای اشغالگر اسرائیل به بمباران ساختمان ها، زیرساخت ها، تاسیسات و ستادهای غیرنظامی متعلق به جناح های مقاومت ادامه می دهند.

به گفته منابع رسانه ای، جنگنده های اسرائیلی مقر کمیته پیگیری کار دولت در مرکز شهر غزه را هدف قرار دادند. همچنین یک خانه متعلق به خانواده شعبان در نزدیکی ایستگاه بهلول در محله شیخ رضوان را هدف قرار داد و یک خانه متعلق به خانواده یعقوبی در منطقه الکرمه در شمال غربی غزه را بمباران کرد.

خبرنگار المیادین گزارش داد که یک سری حملات جدید اسرائیل نوار غزه به ویژه منطقه غربی را از ساعات اولیه سپیده دم هدف قرار داده است.

در ساعات گذشته، تیپ های قسام شهر اشغالی اشکلون را با ۱۰۰ راکت به عنوان بخشی از نبرد “توفان الاقصی” در پاسخ به هدف قرار دادن خانه های امن توسط ارتش اشغالگر بمباران کردند.

ارتش اشغالگر اسرائیل اعلام کرد که در ساعات گذشته بیش از ۳۰۰۰ راکت از نوار غزه شلیک شده است. رسانه های اسرائیلی فاش کردند که گلوله باران در اشکلون منجر به زخمی شدن ۶ نفر از جمله یک جراحت جدی شده است.

خبرنگار المیادین به اطلاعات مربوط به حمله اسرائیل که برج وطن در نوار غزه را هدف قرار داد و ان را به طور کامل نابود کرد، اشاره کرد و گزارش داد که اسرائیل برج اکلوک در محله النصر در شهر غزه را هدف قرار داده است.

دیروز، اسرائیل چندین برج در نوار غزه، از جمله برج فلسطین و ساختمان مسکونی الحشم را ویران کرد. ابوعبیده، سخنگوی تیپ های قسام، پس از هدف گفت: “اکنون که اشغال برج فلسطین در مرکز شهر غزه را بمباران کرد، تل اویو باید روی یک پا بایستد و منتظر پاسخ لرزه ای ما باشد.”

مقامات اشغالگر اسرائیل کشته شدن حدود ۳۰۰ شهرک نشین اسرائیلی از جمله رهبران ارتش و پلیس اسرائیل و زخمی شدن بیش از ۱۸۶۴ نفر دیگر را تایید کردند.


وال استریت ژورنال: اسرائیل از مصر خواست تا فورا با فلسطینی ها در مورد زندانیان وارد مذاکره شود.

وال استریت ژورنال از تعداد زیادی از زندانیان اسرائیلی در نوار غزه گزارش می دهد و می گوید اسرائیل از مصر خواسته است تا “فورا” برای ازادی انها مذاکره کند.
کانال ۱۲ اسرائیل روز یکشنبه به نقل از وال استریت ژورنال نوشت که اسرائیل از مصر خواسته است تا در مورد زندانیان اسرائیلی میانجیگری کند.
به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات مصری با جزئیات گفتند که “اسرائیل از مصر خواسته است تا به ازادی اسرائیلی هایی که توسط حماس دستگیر شده اند کمک کند.”

این کانال اسرائیلی خاطرنشان کرد که “مشخص نیست که چه تعداد از زندانیان اسرائیلی توسط حماس و شبه نظامیان فلسطینی در غزه نگهداری می شوند.”

«به گزارش رسانه های اسرائیلی، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.»

رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که براوردهای غیر رسمی وجود دارد که نشان می دهد حدود ۷۵۰ اسرائیلی هنوز مفقود هستند و تاکید می کنند که در عین حال، هنوز فلسطینی ها در دست اشغال اسرائیل هستند.

تصمیم گرفته شد که نوار غزه یک منطقه نظامی بسته اعلام شود که ورود به ان ممنوع است.

ابوعبیده خطاب به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که تهدیدات او علیه غزه “پس از انکه سربازان مانند ملخ ها سقوط کردند و صدها نفر از انها فرار کردند، یک شرط بازنده است” و تاکید کرد که این نهاد “پس از دیدن قدرت مردان ما” با یک بحران عمیق مواجه است.

در عین حال، روزنامه هاارتص اظهار داشت که نتانیاهو مسئول فاجعه ای است که به اسرائیل رسید» و تاکید کرد که او قطعا سعی خواهد کرد از مسئولیت خود فرار کند و فرماندهان ارتش، امان و شین بت را مقصر داند.»

رسانه های اسرائیلی دیروز اعتراف کردند که فرمانده تیپ نهال (یکی از تیپ های نخبه اسرائیلی)، یونتان اشتاینبرگ، در درگیری با یک جنگجوی مقاومت فلسطینی در نزدیکی کرم شالوم کشته شد.