ما قطعا هر چیزی را که پروفاشیستی است محکوم می کنیم.

انجمن والدای در سوچی: رئیس جمهور پوتین به سوالات یونگه ولت در مورد روابط روسیه و حزب آلترناتیو برای آلمان پاسخ می دهد

 مصاحبه: استفان هوت

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

روز پنجشنبه، بیستمین مجمع والدای در سوچی به پایان رسید، که در آن حدود ۱۴۰ کارشناس امنیت، روزنامه نگار و دانشمند با شعار «چندقطبی عادلانه: چگونه امنیت و توسعه را برای همه تضمین کنیم» گرد هم آمدند. در طول جلسه پرسش و پاسخ چند ساعته پایانی، استفان هوت، سردبیر روزنامه یونگه ولت، فرصتی برای پرسش از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، در مورد روابط خارجی مسکو با احزاب راست افراطی در اتحادیه اروپا پیدا کرد.

***

من استفان هوت هستم، از آلمان، از روزنامه یونگه ولت. می‌خواهم پلی به آنچه که شما به تازگی در مورد آن صحبت کردید، بزنم – عملیات نظامی ویژه در اوکراین اغلب با انگیزه‌های ضد فاشیستی توجیه می‌شود. شما اعلام کرده‌اید که این عملیات در خدمت آزادسازی مردم اوکراین از سلطه نازی‌ها است، شما به آنجا رفته‌ای. تا آنها را بیرون کنید، کشور را از دست نازی ها آزاد کنید. با توجه به این پیش زمینه، برای ما بسیار گیج کننده است که شما در سطح بالا با احزاب راست افراطی مانند جبهه ملی فرانسه یا حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) تماس دارید. یعنی با احزابی که عمیقاً ریشه در یک محیط نژادپرستانه دارند، آنها هیچ همدردی با مردم روسیه ندارند و هیچ توافقی با  چند ملیتی بودن روسیه همانطور که شما در سخنرانی خود به آن اشاره کردید ندارند. 

 بنابراین، من می‌خواهم بدانم: شما و دولت شما از تماس با چنین احزاب چه انتظاری دارید و معیار شما برای چنین انتخابی چیست؟ آیا می‌توانید این را درک کنید که ضد فاشیست‌ها در اروپای غربی در این سیاست شما نوعی تناقض را می‌بینند؟

پوتین: ببخشید عذرخواهی میکنم، می‌خواهم از شما بپرسم که کمی مشخص‌تر استدلال کنید: منظور شما از نیروهای فاشیستی و احزاب فاشیستی، روابط آنها با روسیه و غیره چیست؟ لطفاً  مستقیم و مشخص باشید، در غیر این صورت ما نا روشن صحبت می‌کنیم، اما بهتر است مستقیم برویم سر اصل مطلب و صحبت کنیم.

رئیس حزب آلترناتیو برای آلمان، تینو کروپالا در سال ۲۰۲۰ یک دیدار رسمی با وزیر امور خارجه سرگئی لاوروف داشت. اما این در حالیستکه بخشی از حزب آلترناتیو برای آلمان به ویژه بیورن هوکه عمیقاً در جنبش فاشیستی در آلمان ریشه دارند. او با نازی‌ها در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کند. این [همکاری شما با حزب آلترناتیو برای آلمان] برای ضد فاشیست‌ها در آلمان بسیار گیج کننده است.

پوتین: اما شما [فاشیست بودن را] در چه چیزی می‌بینید و از چه طریق میتوانید ادعایتان را تأیید کنید که  آنها[حزب آلترناتیو برای آلمان] در فعالیت‌های خود بر برخی از ایده‌های فاشیستی، پرو فاشیستی، نازی‌ها استوار هستند؟ می‌توانید دقیقتر و به طور خاص به من بگویید که منظور شما از صحبت چیست؟

به عنوان مثال، بیورن هوکه مستقیماً با فاشیست‌ها مرتبط است. او به طور منظم همراه با فاشیست‌ها در راهپیمایی به مناسبت سالگرد بمباران شهر درسدن توسط متفقین شرکت میکند. به همین دلیل هم این حزب توسط سرویس مخفی داخلی آلمان مورد مراقبت ویژه قرار دارد آنها نیز معتقدند این یک حزب راست افراطی است.

پوتین: خب حالا متوجه شدم. ببینید، شما با اوکراین شروع کردید و از من پرسیدید که آیا درست است که ما به طور علنی اعلام کرده‌ایم که سعی می کنیم سیستم سیاسی اوکراین را نازی زدایی کنیم. اما اکنون به تازگی در پارلمان کانادا یک موقعیتی پیش آمد که در آن رئیس جمهور اوکراین یک نازی را که یهودیان، روس ها و لهستانی ها را کشته است، تشویق کرد.

آیا این نشانه ای نیست که در اوکراین سیستمی در حال شکل گیری است که ما به حق آن را پرونازیستی می نامیم؟ رئیس جمهور کشور بلند می شود و یک نازی را تشویق می کند، و نه فقط یک طرفدار ایدئولوژیک نازیسم، بلکه یک نازی واقعی، یک سرباز سابق اس اس. آیا این نشانه ای از نازی شدن اوکراین نیست و آیا این به ما حق نمی دهد که در مورد نازی زدایی آن صحبت کنیم؟

اما شاید شما پاسخ دهید: بله، اما این رئیس جمهور کشور است، اما کل کشور که نازی نیست. و من به شما میگویم: شما از کسانی صحبت کردید که با عناصر فاشیستی به راهپیمایی می روند. اما آیا کل حزب به این راهپیمایی ها می رود؟ احتمالاً نه.

ما قطعاً هر آنچه را که فاشیستی، پرونازیستی است، محکوم می کنیم. هر آنچه که این ویژگی ها را ندارد، برعکس مورد علاقه ما است، ما سعی می‌کنیم با آنها تماس برقرار کنیم و مورد حمایت ما قرار می گیرد.

تا آنجا که من می دانم، به یک نماینده برجسته حزب آلترناتیو برای آلمان در این کشور حمله شده است. اتفاقا همین حالا، در جریان انتخابات. این چه چیزی را نشان می دهد؟ اینکه نمایندگان این حزب از روش های نازی استفاده می کنند یا اینکه این روش های نازی علیه آنها اعمال می شود؟ این یک سوالی است که در انتظار تحقیقاتی دقیق‌تر است، از جمله بایستی از طرف شما و افکار عمومی خود جمهوری فدرال مورد بررسی قرار گیرد.

در مورد نیروهای ضد فاشیستی، ما همیشه با آنها مرتبط بوده ایم، ما مواضع آنها را نسبت به روسیه می دانیم. ما بخاطر این مواضع از آنها سپاسگزاریم و از آنها را قطعاً حمایت می کنیم.

من فکر می کنم که باید از هر چیزی که به احیای و حفظ روابط بین ما هدف دارد، حمایت شود، و در واقع این می تواند نوری در انتهای تونل روابط فعلی ما باشد.

(پوتین در ادامه کنفرانس مطبوعاتی دوباره به این سوال بازگشت و پاسخ را تکمیل کرد:)

من مطمئن هستم که همه چیز به تدریج متعادل خواهد شد. به نظر من ایالات متحده یک اشتباه استراتژیک عظیم مرتکب می شود. من در رویدادهای عمومی مختلف گفته ام: آنها متحدان خود را خرد می کنند و سپس سؤالاتی مانند سؤالات همکار ما از آلمان مطرح میشود: اینجاست که آلترناتیو برای آلمان دست به مخالفت میزند.  البته آنها به این کار خود ادامه خواهند داد، زیرا هیچ کس در طبقه حاکم فعلی آلمان برای منافع آلمان مبارزه نمی کند و به همین دلیل است که آنها [آلترناتیو برای آلمان]  سربلند میکنند، متوجه میشوید؟  خب این یک چیز بدیهی است.