غزه پاسخ می دهد



مبارزان فلسطینی در سراسر جهان دست به تهاجم میزنند. اسرائیل خود را در حال جنگ می بیند.

نویسنده: نیک براونز
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

نیروهای رزمی فلسطینی در نوار غزه صبح شنبه یک حمله غافلگیرانه را علیه نیروهای اسرائیلی و سکونتگاه‌های صهیونیستی مرزی آغاز کردند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از مقر نظامی خطاب به کشور شوکه شده که در حالت آماده باش جنگی قرار گرفته بود، اعلام کرد: «شهروندان اسرائیل، ما در جنگ هستیم». هواپیماهای جنگی اهدافی را در غزه بمباران کردند در حالی که درگیری ها در منطقه مرزی و شهرک های اسرائیلی نزدیک به مرز حوالی ظهر ادامه داشت.
این عملیات بی‌سابقه در تاریخ مقاومت فلسطینی علیه خاک اسرائیل، ساعت ۶:۳۰ صبح با شلیک هزاران راکت از غزه به سمت اسرائیل آغاز شد، اما اکثر آنها توسط سیستم دفاع هوایی «گنبد آهنین» منهدم شدند. طبق گفته اسرائیل، در این حمله یک زن کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند. همزمان با حملات موشکی، نیروهای زمینی فلسطینی با خودروهای زرهی از طریق موانع مرزی که توسط بولدوزر خراب شده بود، وارد اسرائیل شدند. جنگجویان همچنین از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به پایگاه‌های نظامی و سکونت‌گاه‌های اسرائیل از هوا استفاده کردند. به این ترتیب، ده‌ها سکونتگاه صهیونیستی مورد حمله قرار گرفتند و بخشی از آنها اشغال شدند. تعداد نامعلومی از سربازان و غیرنظامیان اسرائیلی در جریان درگیری‌ها کشته یا توسط جنگجویان فلسطینی اسیر شدند.

بتان مک‌کرنان، خبرنگار روزنامه گاردین انگلیس در اورشلیم، به نقل از گزارش‌های تایید نشده سازمان‌های فلسطینی در X، نوشت که ۵۷ اسرائیلی به صورت زنده یا مرده به غزه منتقل شده‌اند. بر اساس عکس‌هایی که از طریق X منتشر شد، به نظر می‌رسد که نیروهای مجاهدین عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس، حاکم در غزه، خدمه یک تانک جنگی مرکاوا اسرائیل را که پیش از این منهدم شده بود، دستگیر کرده‌اند. به گفته خبرنگاران محلی، در میان گروگان‌هایی که نیروهای حماس در شهر عکافیم نیز ربوده‌اند، زنان، کودکان و سالمندان نیز در بین آنها حضور دارند.
فرمانده نظامی حماس، محمد دیف، در پیامی صبح روز شنبه از عملیات نظامی «طوفان الاقصی» برای پایان دادن به «جنایات اسرائیلی» خبر داد. دف گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم بگوییم: بس است.» او از همه فلسطینی‌ها خواست که دست به اسلحه ببرند.

گروه‌های مقاومت فلسطینی کوچکتر مانند جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) که دارای گرایش چپ یا سکولار هستند نیز با جنگجویان چریکی خود در این عملیات شرکت می‌کنند. در بیانیه مشترکی از سوی PFLP و «لانه شیر» که در کرانه باختری اشغالی فعال است، آمده است: «زمان آن رسیده است که همه فلسطینی‌ها مانند ققنوس از خاکستر برخیزند.» این بیانیه خواستار «اعلام بسیج عمومی» و «حملات فوری از همه طرف‌ها به نیروهای اشغالگر و صهیونیست‌های آنها» شد.

تنها تشکیلات فلسطینی بزرگ، فتح، که همچنان در داخل تشکیلات خودگردان فلسطین غالب است، ظاهراً در این عملیات شرکت نمی‌کند. محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین، صبح شنبه اعلام کرد که مردم فلسطین به حمایت نیاز دارند و حق دفاع از خود در برابر «ترور» صهیونیست‌ها و نیروهای اشغالگر را دارند.

در چندین شهر کرانه باختری اشغالی، تظاهراتی در حمایت از عملیات غزه برگزار شد. به گفته خبرنگاران فلسطینی، جوانان در روستای جبل مکرمه در نزدیکی اورشلیم یک پاسگاه پلیس را به آتش کشیدند.

«آنچه در حال حاضر در فلسطین اشغالی می‌گذرد، پاسخی به هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها از یورش‌های نظامی روزانه اسرائیل به شهرهای فلسطینی، کشتار فلسطینی‌ها و این واقعیت است که میلیون‌ها فلسطینی در نوار غزه تحت محاصره اسرائیل هستند»، محمد الکرد، نویسنده و یکی از مشهورترین فعالان فلسطینی از شرق اورشلیم، این رویدادها را اینگونه توصیف کرد.

«اسرائیل در ۱۵ سال گذشته «جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و مجازات‌های جمعی غیرقانونی» علیه فلسطینی‌ها در غزه مرتکب شده است»، ماروا فتافتا، فمینیست فلسطینی و مفسر شبکه خبری الجزیره، در شبکه اجتماعی توییتر نوشت. «هر تحلیل یا تفسیری که این واقعیت‌ها را امروز در نظر نگیرد، پوچ، غیراخلاقی و غیرانسانی است.»
اسرائیل از سال ۲۰۰۷ محاصره ای غیر انسانی را علیه غزه اعمال کرده است و این منطقه پرجمعیت را چندین بار با حملات هوایی هدف قرار داده است که در آن زیرساخت های غیرنظامی، خانه ها و مراکز رسانه ای نیز تخریب شده است. در حالی که دولت راست افراطی نتانیاهو از قصد خود برای تسلیم و الحاق کامل سرزمین های فلسطینی اشغالی پرده برداشته است و ساخت غیرقانونی شهرک ها را به شدت پیش می برد، از ابتدای سال تاکنون بیش از ۲۰۰ فلسطینی در عملیات نظامی و پلیسی اسرائیل کشته شده اند.

اتحادیه اروپا، آلمان و سایر کشورهای غربی به اتفاق آرا حملات علیه اسرائیل را محکوم کردند، با این کشور صهیونیستی اعلام همبستگی کردند و بر حق اسرائیل بر دفاع از خود تأکید کردند. در مقابل، ایران از مقاومت فلسطینی استقبال کرد. حزب الله شیعه لبنان از آن به عنوان «پاسخی مصمم به اشغال مداوم اسرائیل و پیامی به کسانی که به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل هستند» یاد کرد. به گفته خبرگزاری اینترفاکس، معاون وزیر امور خارجه روسیه، میخائیل بوگدانوف، «به خویشتنداری» فراخواند و گفت کشورش با اسرائیل، فلسطین و کشورهای عربی به دلیل تشدید اخیر در تماس است.

1 Comment

  1. این جنگ پایان یافتنی نیست و به شکست و انهدام و درگیری درونی اروپا و غرب منجر خواهد شد .
    روسیه نیز برای ثبات مرزها و آینده خود مجبور خواهد بود که از حق مردم فلسطین پشتیبانی نماید .

Comments are closed.