عملیات طوفان الاقصی.

فلسطین. عملیات طوفان الاقصی. حماس بزرگترین و پیچیده ترین عملیات نظامی خود را در ۱۰ سال گذشته علیه سرزمین های اشغالی اسرائیل آغاز کرد 

جلال لاهیب

ترجمه مجله هفته

امروز، شنبه ۷ اکتبر، ساعت شش و نیم صبح به وقت محلی (سه و نیم صبح به وقت GMT)، حماس بزرگترین و پیچیده ترین عملیات نظامی خود را علیه سرزمین های اشغالی اسرائیل آغاز کرد، با نفوذ به مناطق جنوبی پس از پرتاب گسترده موشک از نوار غزه که منجر به کشته شدن یک زن و زخمی شدن ۱۵ اسرائیلی شد، البته به گفته امدادگران اسرائیلی.

محمد الضيف، فرمانده نظامی ارشد حماس، متعاقباً آغاز یک عملیات نظامی را در یک پخش رسانه ای حماس اعلام کرد و از فلسطینی ها در سراسر جهان خواست تا وارد این جنگ شوند. ژنرال الضيف گفت که موشک هایی که شلیک شده است آغازگر عملیات “طوفان الاقصی” بوده است.

“ما تصمیم گرفتیم کار را خاتمه دهیم”، الضيف گفت و از همه فلسطینی ها خواست تا با اسرائیل مقابله کنند. “این روز بزرگترین نبرد برای پایان دادن به آخرین اشغال بر روی کره زمین است”، گفت، و افزود که ۵۰۰۰ موشک شلیک شده است. درگیری های سنگینی در شهر صرورت در جنوب اسرائیل (که یک شهرک غیرقانونی اسرائیلی است) در جریان است.

برخی از تانک های اسرائیلی نابود شده اند و برخی خودروهای زرهی اسرائیلی تصرف شده و ۵ سرباز اسرائیلی اسیر شده اند. در حال حاضر تلفات هر دو طرف مشخص نیست اما در شبکه های اجتماعی ویدیوهایی از سربازان اسرائیلی کشته شده منتشر شده است. واحدهای درگیر در عملیات نظامی، واحدهای نخبه شبه نظامی حماس هستند: گردان های القسام و جنبش مقاومت اسلامی حماس، که در لبنان و ایران آموزش دیده اند.

ارتش اسرائیل که غافلگیر شده بود، در تلاش است تا یک خط دفاعی ایجاد کند، اما با مشکلات جدی مواجه شده است، زیرا مبارزان حماس قبلاً خود را به مراکز نفوذ کرده اند و یک سری درگیری های شهری را آغاز کرده اند که اجازه نمی دهد یک خط دفاعی یکنواخت ایجاد شود، دشمن را دفع کند و یک ضد حمله موثر سازماندهی کند. ارتش اسرائیل از صهیونیست هایی که در سرزمین های اشغالی نوار غزه زندگی می کنند خواسته است که در خانه های خود بمانند.

در ساعت ۸ صبح به وقت محلی، نخست وزیر بنیامین نتانیاهو یک جلسه اضطراری با مقامات ارشد امنیتی برگزار کرد. پس از جلسه، وزیر دفاع اسرائیل یوآف گالنت بسیج نیروهای ذخیره ارتش را در پاسخ به عملیات حماس و اعلام “وضعیت آماده باش” در سراسر کشور تصویب کرد.

به گفته خبرنگار الجزیره در قدس شرقی اشغالی، رابرت رینیولز، “عنصر غافلگیری” شبه نظامیان حماس عامل تعیین کننده در وضعیت دشوار کنونی ارتش اسرائیل است. نیروی هوایی اسرائیل به عنوان انتقام، یک سری حملات هوایی علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه انجام داده است، در حالی که واحدهای دیگر شبه نظامیان حماس در حال تخریب دیوارهای فلزی ساخته شده در شرق غزه به منظور محدود کردن و بستن “باند فلسطینی” هستند.

درگیری های امروز پس از هفته ها تنش فزاینده در مرز ناپایدار اسرائیل با غزه و درگیری ها در کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل رخ می دهد. امسال دست کم ۲۴۷ فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی کشته شده اند، در حالی که ۳۲ اسرائیلی و دو شهروند خارجی در حملات فلسطینی کشته شده اند.

در بیانیه ای که در تلگرام منتشر شد، حماس از “مبارزان مقاومت در کرانه باختری” و همچنین “ملت های عربی و اسلامی” خود خواسته است که به جنگ بپیوندند. صالح العاروری، رهبر حماس در تبعید، گفت که عملیات شنبه پاسخی به “جنایات اشغال” بوده است. او گفت که مبارزان فلسطینی در حال دفاع از مسجد الاقصی در قدس و مبارزه برای هزاران زندانی فلسطینی هستند که توسط اسرائیل زندانی هستند.

عملیات نظامی حماس نشان دهنده آمادگی دقیق در زمینه سلاح و آموزش واحدهای است. شواهد اولیه حاکی از مشارکت حزب الله است که در بیانیه ای که در ساعت ۱۱ به وقت محلی منتشر شد، از کشورهای عربی، اسلامی و “مردم آزاد جهان” خواسته است که حمایت خود را از مردم و جنبش های مقاومت اعلام کنند.(مشارکت حزب الله تایید نشده – مترجم)

رسانه‌های فلسطینی گزارش می‌دهند که درگیری‌ها به شهرک‌های آفاکیم و لود در منطقه مرکزی اسرائیل، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور، گسترش یافته است. اگر این درگیری‌ها تأیید شوند، نشان‌دهنده نفوذ عمیق‌تر شبه‌نظامیان حماس در داخل سرزمین‌های اشغالی از آنچه در ابتدا تصور می‌شد، خواهد بود.(هنوز از هیچ منبع دیگری تایید نشده – مترجم)

این عملیات نظامی غیرمنتظره نشان می‌دهد که تعادل قدرت منطقه‌ای به ضرر اسرائیل در حال تغییر است. صلح بین عربستان سعودی و ایران که زمینه‌های لازم برای یک اسلام متحد را برای اولین بار پس از مرگ آخرین پیامبر اسلام فراهم می‌کند، تقویت سیاسی و نظامی حزب‌الله در لبنان، صلح نزدیک در یمن، ورود سوریه به اتحادیه کشورهای عربی، پیروزی‌های نظامی دولت سوریه، عوامل تعیین‌کننده‌ای برای تضعیف و انزوای منطقه‌ای اسرائیل هستند که با شکست آشکار ناتو در اوکراین و مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی عظیم اصلی متحد و حامی اسرائیل، یعنی ایالات متحده، همراه است.

اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است که طرح صلح نخست‌وزیر اسحاق رابین که در ۴ نوامبر ۱۹۹۵ ترور شد، احیا شود. ایجاد یک دولت فلسطینی مستقل پس از عقب‌نشینی اسرائیل از کل کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی. همکاری اقتصادی، نظامی و فرهنگی بین دو ملتی که از کنعان، پسر کنعان، سرچشمه می‌گیرند. هیچ جایگزینی جز وخیم‌تر شدن خشونت در سرزمین مقدس وجود ندارد.

جلال لاهیب

در عکس: یک فلسطینی در مقابل یک تانک اسرائیلی در حال سوختن سلفی می‌گیرد که توسط جنگجویان فلسطینی در جریان عملیات نظامی جاری حماس مورد اصابت قرار گرفته است.

1 Comment

Comments are closed.