پوتین: نظم جدید جهانی در حال ظهور است


در سوچی، “انجمن والدای” روز پنجشنبه به پایان رسید.

نوشته آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

برای بیستمین بار، از دوشنبه تا پنجشنبه این هفته، مجمع بین‌المللی والدای برگزار شد. در این نشست سالانه که در سوچی روسیه برگزار شد، حدود ۱۴۰ کارشناس امنیتی، روزنامه‌نگار و دانشمند از سراسر جهان حضور داشتند. این نشست امسال با عنوان «چندقطبی‌سازی عادلانه: چگونه امنیت و توسعه را برای همه تضمین کنیم» برگزار شد.

در جلسات بحث و گفتگو، سخنرانی رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، در روز پنجشنبه و همچنین در پرسش‌و‌پاسخ پایانی با او در جمع شرکت‌کنندگان، بحث اصلی بر سر تغییرات در روابط بین‌المللی بود. در گزارش سالانه «مجمع والدای» واقعیتی ثبت شده است که بارها مورد توجه قرار گرفت: «تعداد بازیگران مهم در روابط بین‌المللی به اندازه‌ای زیاد است که مدت‌هاست، اگر نگوییم هرگز، چنین نبوده است.» به یک معنا، «پایان تاریخ» که در سال ۱۹۸۹ اعلام شد، در واقع «یک نقطه عطف آخر» بود. نه پایان تاریخ خود، بلکه پایان یک دوره خاص و نسبتاً طولانی که یک عصر سلسله‌مراتبی بود. و در ادامه:
»اگر این فرض درست باشد، یک دوره ای که در روابط بین الملل از ۵۰۰ سال پیش (از زمان گسترش اروپا به آسیا، آفریقا و آمریکا) ادامه داشته است، به پایان می رسد. «پایان تاریخ» به نوعی به معنای پایان سلسله مراتب نیز بود.

در سخنرانی خود، پوتین تغییرات در نسبت قدرت بین المللی را که با آن مرتبط است، ترسیم کرد. زمان آن که نخبگان غربی بتوانند کشورهای وابسته را در یک «قفس از تعهدات» زندانی کنند، گذشته است. اگر آنها در این شرایط می خواهند به جای حقوق بین الملل، «نظمی مبتنی بر قواعد» را جایگزین کنند که در آن آنها «قواعد» را تعیین می کنند، این امر «ابراز تفکر استعماری آنها» است. امروز از این ایدئولوژی خطری برای کل کره زمین ناشی می شود. پوتین به عنوان مثال آمادگی روسیه برای همکاری «پس از خطرناک ترین دوره» که کشور در دهه ۱۹۹۰ تجربه کرده است، را ذکر کرد: این پیشنهاد از طرف غرب به عنوان آمادگی روسیه برای تسلیم درک شد. روسیه دو بار پیشنهاد داده است که عضو ناتو شود. کشورش جنگ اوکراین را شروع نکرده است، بلکه می خواست آن را پایان دهد.