پوتین نتیجه تحقیقات در مورد پریگوژین را قتل اعلام کرد.پوتین: در بدن قربانیان سقوط هواپیمای پریگوژین، ترکش‌های نارنجک دستی یافت شد

ترجمه مجله هفته

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه نتایج اولیه تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای امبرائر خصوصی در ۲۳ اوت را اعلام کرد. طبق گفته پوتین، هیچ تأثیر و نفوذ خارجی در هواپیما وجود نداشته است. ترکش و تکه‌های نارنجک در بدن قربانیان مشخص شده است.

ولادیمیر پوتین در حاشیه حضور خود در مجمع والدای، برای اولین بار نتایج تحقیقات در مورد علل سقوط هواپیمایی که در آن بنیانگذار گروه واگنر، یوگین پریگوژین، نزدیکترین همکارانش و خدمه هواپیما جان باختند، اعلام کرد.

رئیس جمهور روسیه از گزارشی که از سوی کمیته تحقیقات به او ارائه شده است، اما هنوز منتشر نشده است، گفت که هیچ نفوذ بیرونی بر هواپیمای سقوط کرده مشاهده نشده است، اما تکه‌های نارنجک در بدن افرادی که در این حادثه جان باختند، پیدا شده است.

پوتین گفت که آزمایش خون قربانیان برای الکل یا مواد مخدر انجام نشده است، که به اعتقاد او باید انجام می‌شد.

او گفت: “متأسفانه، هیچ گزارشی در مورد الکل و مواد مخدر تهیه نشده است. اگرچه می‌دانیم که FSB در آن شرکت در سن پترزبورگ نه تنها ۱۰ میلیارد دلار پول نقد، بلکه ۵ کیلوگرم کوکائین نیز پیدا کرده است. به نظر من تهیه چنین گزارشی ضروری بود.”

رهبر واگنر در ۲۳ آگوست ۲۰۲۳ کشته شد. او در هواپیمای خصوصی امبرائر لِگاسی که در نزدیکی روستای کوشینکین در منطقه تولا سقوط کرد، حضور داشت. ۹ نفر دیگر نیز با او جان باختند.
کمیته تحقیقات یک پرونده به دلیل نقض مقررات ایمنی حمل و نقل هوایی افتتاح کرده است.