ونزوئلا حکم دستگیری رئیس مخالف خوان گوایدو را صادر کرد

ترجمه مجله هفتهدادستانی ونزوئلا روز چهارشنبه حکم دستگیری خوان گوایدو، رئیس جمهور جعلی دست نشانده امپریالیسم آمریکا و اروپا، را صادر کرد و از پلیس بین‌الملل (اینترپل) خواست که وی را دستگیر کند.

دادستان کل طارق ویلیام صعب گفت که حکم دستگیری گوایدو صادر شده است و از اینترپل درخواست نام وی را قرمز کرده کند تا وی «بهای جنایت‌هایش را بپردازد».

دادستانی گفت که گوایدو از منابع شرکت ملی نفت ونزوئلا برای منافع شخصی خود استفاده کرده است و اقدامات وی به دولت ونزوئلا ۱۹ میلیارد دلار ضرر وارد کرده است.

گوایدو از آوریل ۲۰۲۴ در فلوریدا زندگی می کند، زمانی که از کلمبیا اخراج شد و پس از ساعاتی از ورود به این کشور، از ورود به خاک آن کشور منع شد.

این حکم دستگیری چند روز قبل از موعد مقرر برای برگزاری انتخابات مقدماتی مخالفان ونزوئلا برای انتخاب نامزدی برای مقابله با نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور فعلی ونزوئلا در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، صادر شد.

حزب مردم برای آزادی در ونزوئلا در ماه مارس گذشته گوایدو را برای انتخابات مقدماتی مخالفان نامزد کرد.

گوایدو (۳۹ ساله) رئیس سابق مجلس ملی بود. وی در ژانویه ۲۰۱۹ پس از پیروزی مجدد مادورو در انتخابات سال ۲۰۱۸ خود را «رئیس موقت» کشور اعلام کرد.

مخالفان، که انتخابات را تحریم کردند و بخش‌هایی از کشورها از جمله ایالات متحده و فرانسه، به پیروزی مادورو اعتراض کردند، از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ از ابتکار گوایدو حمایت کردند. با این حال، حمایت از این «رئیس‌جمهوری» خیالی و فاقد اختیارات در سال‌های اخیر کاهش یافته است و مخالفان بسیار تقسیم شده در ماه دسامبر گذشته به این ریاست‌جمهوری پایان دادند.